10 KASIM HAKKINDA YAZI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük önder Atatürk’ü, 10 Kasım 1938 günü saat dokuzu beş geçe yitirdik. Onu yitirişimizin üstünden tam 74 yıl geçti. Onu her yıl her 10 Kasım’da daha fazla özledik, her yıl 10 Kasım’da daha fazla özlüyoruz. İlkelerine bağlılığımız her geçen 10 Kasım daha da artıyor. Evet, yine  bir 10 Kasım günü ve biz yine buradayız. Büyük önderimizi anıyoruz.

Her yıl 10 Kasım’la başlayan hafta, yurdumuzda “Atatürk Haftası” olarak değerlendiriliyor. Bu hafta içinde; Atatürk’ün yaşamı, yurtseverliği, devrim ve ilkeleri anlatılıyor. Ata’nın daha iyi tanıtılması amacıyla açık oturumlar düzenleniyor. Radyo ve televizyonda, Atatürk’ün konuşmaları kendi sesinden dinletiliyor ve Atatürk’le ilgili filmler gösteriliyor.

Atamızı her 10 Kasım günü, tüm yurtta törenlerle anıyoruz. Bu törenler her zaman duygu dolu anlara tanıklık eden yurttaşlarımızla birlikte tam bir ruh haliyle yapılıyor. Dünyada hiç bir lidere nasip olmayan bir bağlılıkla geçen bu törenlerde Atamıza borcumuzu biraz da olsa ödemiş oluyoruz. Esasında bizlerin de Atamıza gösterdiği hedeflere bağlı kalarak görevimizi yapmamız gerektiği açıktır.

ATATÜRK’ÜN YAŞAMI

Selanik’te Ahmet Subaşı Mahallesinin Islahane Caddesinde iki katlı pembe boyalı bir ev vardı. Bu evde Ali Rıza Efendi ile Zübeyde Hanım otururdu. 1881 yılında bir oğulları oldu. Adını Mustafa koydular. Mustafa sarı saçlı, mavi gözlü bir çocuktu. Bütün çocuklar gibi Mustafa’nın çocukluğu da mahallede komşu çocukları ile güle oynaya geçti. Mustafa, Şemsi Efendi Okuluna başladı. Kısa bir süre sonra babası Ali Rıza Efendi öldü. Güç koşullar altında öğrenimini sürdüren Mustafa, bugünkü askeri ortaokul dengi olan Askeri Rüştiye’ye başladı. Orta kısmı başarı ile bitirdikten sonra lise dengi olan Manastır Askeri İdadi’sine yazıldı. Derslerine düzenli olarak çalışan Mustafa Kemal liseyi bitirdi. İstanbul’a gelerek Harp Okulunun piyade sınıfına girdi. Üç yıllık öğrenimini başarı ile sona erdi. Kurmay subay yetiştirilmek üzere Kurmay Okulu’na seçildi.

Mustafa Kemal, bu okulda geleceğe yönelik tasarı ve ileri düşünceleriyle kendini tanıttı. Başarılı bir öğrenimden sonra Kurmay Yüzbaşı oldu. Zamanın padişahı II. Abdulhamit’in gizli polisleri Mustafa Kemal’in ileri düşüncelerini, arkadaşları ile yaptığı tartışmaları, O’nun özgürlük ve siyasal konulardaki düşüncelerini padişaha bildirmişlerdi. Mustafa Kemal ve arkadaşları bu nedenlerle Yıldız Sarayı’nda sorguya çekildiler. Mustafa Kemal bir süre tutuklu kaldı. Fakat suçlu görülmedi. Ancak düşünceleri tehlikeli sayıldığı için, başkentten uzağa Şam’da bulunan Beşinci Orduya gönderildi.

Mustafa Kemal, Şam’da arkadaşları ile birlikte Vatan ve Hürriyet adlı gizli bir dernek kurdu. Sonra gizlice Makedonya’ya geçti. Selanik’te Vatan ve Hürriyet Derneği’nin bir şubesini açtı. Dernek, padişahın baskı yönetimine karşı kurulmuştu. Bu nedenle yapılacak çalışmaların gizli olması gerekiyordu. Şam kenti dışındaki yerlerde bulunan subayların da derneğe katılmaları için Mustafa Kemal görevlendirildi. Bu amaçla aynı yıl subayların yoğun olarak bulunduğu Makedonya’daki 3.Orduya atandı.

1908 yılında meşrutiyet ilan edilince İttihat ve Terakki Fırkası iktidarı aldı. Ancak padişahın kışkırttığı gericiler meşrutiyete, yeni düşüncelere ve atılımlara karşı çıktılar. Kışkırtmalar sonucu İstanbul’da 31 Mart ayaklanması oldu. Bunun üzerine Selanik yöresindeki birliklerden bir ordu toplandı. Mustafa Kemal, Harekat Ordusu adını verdiği bu orduda görev aldı. Ayaklanma bastırıldı. Harekat Ordusuyla birlikte Mustafa Kemal Selanik’e döndü. İki yıl sonra Genel Kurmay Başkanlığında bir göreve atandı.

Bu sırada İtalyanlar Trablusgarb’a saldırdılar. Mustafa Kemal ve arkadaşları Tobruk’a giderek buradaki Türk birliklerine katıldılar. Yapılan savaşlarda önemli başarılar sağlandı. Ancak bu sırada Balkan Savaşı başlamıştı. Mustafa Kemal geri dönmek üzere Mısır’a geldiğinde Selanik’in düşman eline geçtiğini; Bulgar ordularının Çatalca’ya kadar ilerlediklerini öğrendi.

İstanbul’a gelen Mustafa Kemal’e Bolayır’da bulunan bir kolordunun kurmay başkanlığı görevi verildi. Savaş süresince bu görevde kaldı. Balkan Savaşı sona erince Sofya’ya ataşemiliter olarak atandı. Bir süre sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. Almanların yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu da savaşa katıldı.

Mustafa Kemal, bulunduğu görevden alınarak bir kıta komutanlığına getirilmesini istedi. Bunun üzerine Tekirdağ’da yeni kurulan 19. Tümenin komutanlığına atandı. Mustafa Kemal’in kısa sürede hazırladığı tümen Çanakkale Savaşları’na katıldı. Mustafa Kemal burada düşmanın karadan ve denizden yaptığı saldırıları durdurdu. Anafartalar’da bir avuç güçle düşmanların bütün planlarını bozdu. Onlara kayıplar verdirdi. Çanakkale Boğazı’nı geçmelerini önledi. Bu başarılar sonucu rütbesi albaylığa yükseltildi ve Anafartalar Kahramanı olarak anılmaya başladı.

Mustafa Kemal Çanakkale Savaşı’ndan sonra Diyarbakır’daki kolordu komutanlığına atandı. Bu görevde iken rütbesi generalliğe yükseltildi. Muş ve Bitlis’i Ruslardan kurtardı. (1916)

Daha sonra 7. Ordu Komutanlığına atandı. Bu ordu Halep’te toplanıyordu. Atatürk grup komutanı oldu. Alman generalinin ordunun yönetimi konusundaki düşüncelerine karşı çıktı. Ordu komutanlığını bırakarak İstanbul’a geldi. Veliaht Vahdettin’in Almanya’ya yaptığı resmi geziye katıldı. Dönüşte hastalanarak Viyana ve Karlsbad’a gitti.

Bu sırada padişah 5. Mehmet öldü. Vahdettin VI. Mehmet adı ile tahta çıktı. Yurda dönen Mustafa Kemal yeniden 7. Ordun komutanlığına getirildi. Şam’da başkaldıran Arap kabileleriyle savaştı. Onların ilerlemesini önledi. Bundan sonra Yıldırım Orduları Grup Komutanlığına atandı. Bu sırada savaş sona ermiş, Mondros Silah Bırakışması imzalanmıştı. Mustafa Kemal bu bırakışmanın kötü koşullarını kabul etmedi. Emrindeki silah ve kuvvetleri düşmana vermeyeceğini hükümete bildirdi. Bunun üzerine komuta ettiği Yıldırım Orduları Grubu kaldırıldı. Mustafa Kemal de İstanbul’a döndü.

10 Kasımla ilgili Yazı 4 Bölümden oluşmaktadır. Lütfen yazının bölümlerinden diğer bölümleri de inceleyiniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

72 Cevaplar

 1. Ulaş dedi ki:

  Türk Halkının Emperyalizme karşı verdiği inanılmaz mücadelenin önderi ve kahramanı M. Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz.

 2. admin dedi ki:

  Atatürk’ü sadece 10 Kasımlarda hatırlamak yeterli değil. 10 Kasım bize Atatürk’ün devrim ve ilkelerini anlamak için bir işarettir aynı zamanda. 10 kasım şiirleri okumak, on kasım şiirleri yazmak yetmez…

 3. mahmut dedi ki:

  Sitenizde, 10 Kasımla ilgili yazı var, 10 Kasımla ilgili şiirler var ama 10 Kasımla ilgili resim bulamadım. Lütfen 10 Kasımla ilgili olabilcek resm de ekler misiniz?

  Mahmut
  Rize

 4. Kadir Mengel dedi ki:

  10 Kasımla ilgili yazılar içerisinde en güzel bu yazıyı buldum. Biraz değişiklik yaptım biraz da kısalttım. Atamızı saygıyla anacağız.

 5. ayşen dedi ki:

  Çok güzel olmuş. Müthiş gerçekten.

 6. serfer dedi ki:

  Atatürk, en iyi önder.

 7. aslı dedi ki:

  Çok güzel. Sizin sayenizde 100 aldım. Çok güzel bence bayıldım. Atatürk en buyuk önder, bunu bılmeyen olmasın tek kelime ile mükemmel. Teşekkürler.

 8. zeynep dedi ki:

  süper ya, çok işime yarayacak .
  Yani yarayacak derken öğretmen ders filan verirse ona lazım olur.

 9. sedat dedi ki:

  Bu siteye hayran kaldım cünku Ataturk’ün bize yaptıgı bunca seyler bize bir borçtur o borcu da hiç bir zaman ödeyemeyiz.
  SAYGILARIMLA…

 10. elina dedi ki:

  Tek kelimeyle harikaaaa!

 11. Buse dedi ki:

  Çok ama çok üzel bir yazı!

 12. berkay dedi ki:

  Atam biz seni karşılıksız seviyoruz. Sen yattığın yerde rahat uyu. Bu ülkeyi bazı nankörlere yedirtmeyiz!
  ATAM İZİNDEYİZ…

 13. kemal dedi ki:

  Çok güzel bir anlatım.

 14. DİLEK dedi ki:

  ATAM SEN EMİN OL BU NESİL SENİN ESERİNİ KORUYACAK VE KORUMALI SEN MEZARINDA RAHAT VE HUZURLU UYU CANIM ATAM….

 15. Pelin dedi ki:

  Atam sen bize bü ülkeyi, bu şehiri bıraktın. Elbet bir gün gelecek o gün de geldiği zaman biz de küçüklerimize dünyayı bırakacağız atam sen merak etme sen kurdun bu vatanı biz de yaşatacağız.

 16. ayşe dedi ki:

  çok güzel :)

 17. hayatnur dedi ki:

  atatürk haftası 10 kasımsa atatürkün hayatınımı yoksa ilk baştaki kıtalarımı yazacağız

 18. Eylül dedi ki:

  10 Kasım hakkında hazırlanmış en güzel yazı. Tabi biz de olduğu gibi değil de kendimize göre kısaltarak almalıyız yazıyı.

 19. feyza dedi ki:

  çok güzel yazmışlar çok beğendim.

 20. Şeyda dedi ki:

  Atatürk’ün ölümü ile dünya tarihinde önemli bir olay olmuştur. İnsanlık çok büyük bir lideri kaybetmiştir.

 21. selinay dedi ki:

  10 kasım ile ilgili yazı süper olmuş

 22. nurcan dedi ki:

  Tek kelimeyle harikaaaa! :Emeğinize sağlık :)(:

 23. emre dedi ki:

  ATATÜRK Ü HER 10 KASIM ANIYORUM Bİ GÜN BENDE ATATÜRK GİBİ OLMAK İSTİYORUM AYRICA YAZIDA ÇOK GÜZEL :D

 24. Esen dedi ki:

  Atatürk’ün bilim ve teknoloji hakkındaki düşüncelerini de bu siteden aldım. Teşekkür edrim.

 25. eda dedi ki:

  süpperr

 26. su dedi ki:

  Atatürk cve çocuk hakları ile ilgili de bir yazı eklerseniz çok iyi olur. Öğretmen ödev verdi de.

 27. melihcan dedi ki:

  Bence bu site çok iyi. Okul odevime yardımcı oldu biraz da yorumlardan yola çıktım teşekkürler. İyi gunler.

 28. melihcan dedi ki:

  allah razı olun ty

 29. barış dedi ki:

  Benim bulduğum en güzel yazı. Atatürk’ün bize ne verdiğini anlatan yazı.

 30. =(=(=( dedi ki:

  BENCE BAZI KİŞİLER DIŞINDA KMSE ATATÜRK Ü YETERİNCE ANMIYOR… KONUSUYORLAR SAYGI DURUSUNDA BİLE… ATATÜRK İÇİN 1 DAKİKALARINI AYIRMAYI ZOR BULUYORLAR.
  NE MUTLU TÜRK OLANA DEĞİL!
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!!!!

 31. misafir dedi ki:

  sağolun sizin sayenizde kürsüye çıktım tş

 32. thinker bell dedi ki:

  çooooooq qüzel çoq saolun!!!

 33. melike dedi ki:

  süper ama fazla abartılcak faza birşey yoktu knkalarıma atıcam.SÜPERRRRR

 34. helin dedi ki:

  kompozisyon harika fakat pek uzun göremedim giriş gelişme ve sonuş belli görünmüyor ama en hoşuma giden bölüm sonuç bölümü tabiki uzun göremedim dedim ama çok uzun kompozisyonda olmaz . bu yazıyı biraz daha geliştirerek gelişmeyi düzelterek 5 yıldızlı bir kompozisyon haline getirebilirsiniz…

 35. ezgi dedi ki:

  bu yazıyı yayınlayanlara çok tş edrm sizin sayenizde güzel br not aldım MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

 36. asena dedi ki:

  gerçekten atatürk bir kelimesinin içinden anlamlar türüyen bir önderdi VATAN SAĞOLSUN:(

 37. etwfaw dedi ki:

  çok güzel bir yazi

 38. merve dedi ki:

  çok tşkler bu siteden yararlandığıma seviniyorum yararlanmayan mallara üzülüyorummmm Atatürk’ü her zamn anıyor herkesin 10 kasım Atatürk’ü anma gününü kutluyorum sevgilerimle, saygılarımla

 39. aysegul dedi ki:

  tam aradığım gibi kısa ve özz

 40. gözde dedi ki:

  hepimiz bunun için çok üzülüyoruz.Hepimizin tekrar başı sağolsun

 41. gözde dedi ki:

  Ben su anda ağlıyorum.Artık sen öldün ama sen hala kalbimizde yoşıyorsun.Hepimiz başı saolsun.

 42. gizem dedi ki:

  Ben 10 Kasımları hiç sevmiyorum.Çünkü hep ağlıyorum.Hepimizn başı sağolsun.ATAMMMMMMMMM

 43. gizem dedi ki:

  Hepimizin tekrar başı saolsun

 44. gizem dedi ki:

  çok gzl gerçktn bayldı bn

 45. mustafa dedi ki:

  ben 10 kasımı hiç sevmiyorum. çünkühep ağlıyorum ATAMMMMMMMMM.

 46. ileyna 8 ( dedi ki:

  10 kasımı hiç sevmiyorum özellikle saat 9:05 yihiç ama hiç sevmiyorum çünkü atam gözlerini kapadı ama asla ölmedi o hep kalbimizde

 47. buse dedi ki:

  bu yazı çok güzel

 48. ece dedi ki:

  arkadaşlar acilen bana 10 kasım’la ilgili duygu düşünce ile ilgili kısa kısa cümleler lütfen bugün saat 2 ye kadar ..

 49. ece dedi ki:

  ne olursunuz cvp azın geç olsa bilE

 50. Buse dedi ki:

  Her On Kasım günü ağlıyorum Atam. Çok arıyorum seni Atam .

 51. ebrar dedi ki:

  ece arkadaşım bir yerden bakmana gerek yok içinde beslenen o duygu ve düşünceyi kağıtlarla paylaş o kadar

 52. Taylan dedi ki:

  Harika bir 10 Kasım ve Atatürk yazısı. Beyaz okul benim ideal sitem oldu artık. Sizi takibe aldım.

 53. nehirr dedi ki:

  bu ne yaa

 54. adsız dedi ki:

  bumu kısa

 55. Zeki Can dedi ki:

  Teşekkür ederim

 56. umut dedi ki:

  bune ödev verildi ben bunu mu yazcam

 57. Eren dedi ki:

  10 Kasım için Çok Güzel Şiirler de Burada

 58. cihangir dedi ki:

  bune çok uzun

 59. Ezgi dedi ki:

  Çok kısa yazı arayanlar hayal görsünler. Atatürk’ü anlatmak için romanlar yetmez.

 60. Devrim dedi ki:

  Atatürk’ü anlamak için, ülkemizin Cumhuriyet öncesini düşünmemiz yeterli.

 61. Rümeysa dedi ki:

  Çok kısaymış . Bunu yazmamı beklemeyin valla

 62. Talu dedi ki:

  10 Kasım Kısa bir yazıyla anlatılmaz. Millet kısa yazı istiyo niyeki?

 63. Yelda dedi ki:

  10 Kasım bizim için değil tüm insanlık için önemlidir. Unutulmasın.

 64. Yalçin dedi ki:

  Bence kısa değil.

 65. İrem dedi ki:

  Bu kısa bir yazı değil ama çok güzel, anlamlı bence.

 66. Mehmet can dedi ki:

  Bunu yazan kısa dediyse artık uzunu nasılsın bilmem yani

 67. gizli dedi ki:

  buna kısamı dionuz

 68. Elena dedi ki:

  Araştırmam için süper başka sayfalardan bu kadar güzel bulamadım :)

 69. Elena dedi ki:

  Araştırmam için güzel ve başka sayfalrada bu kadar güzel yazı yok

 1. 05 Eylül 2015

  […] Okul’daki Atatürk ve 10 Kasımla ilgili yazı ve şiirler: 10 Kasım 10 Kassım Hakkında Yazı Atam Nerede (Şiir) Atatürk’ün Gerçek Sesi […]

 2. 14 Eylül 2015

  […] 10 Kasım Hakkında Yazı […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir