11 KAT HIZLI İNTERNET

Internet Explorer 9’dan Beklentiler Çok Yüksek!Internet Explorer 9, dünyayla eşzamanlı olarak Türkiye’de de devreye giriyor. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen’e göre, dünyada her 100 kişiden, 59’u Internet Explorer kullanıyor. Özmen açıklamsında Internet Explorer 9 ile internete hız, sadelik ve güven geliyor. Acaba
Internet Explorer 9 (IE9), bilgisayarda hızı gerçekten 11 kat artıracak mı? Onu zaman gösterecek. IE9’un beta versiyonu dünyayla aynı anda Türkiye’de de kullanıma sunuldu. Türkçe dahil 33 dil seçeneğine sahip Internet Explorer 9, hızı, yalınlığı ve güvenilirliğiyle dikkat çekiyor. Chakra adı verilen yeni yazılım motoruyla da IE9’un bir önceki versiyonundan 11 kat daha hızlı olduğu duyuruldu.

IE9’un tanıtım toplantısında konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Microsoft’un Windows ile kişisel bilişimi geniş kitlelere ulaştırdığını belirterek, “Dünyadaki 1.2 milyarı aşan bilgisayar kullanıcısı güne Windows’un ‘Hoş geldiniz’ mesajıyla başlıyor. 100 kişiden 59’u Internet Explorer kullanıyor. Türkiye’de ise 32 milyon kişi internete giriyor. IE9 ile internetteki yaklaşımımızı bir üst seviyeye taşıyoruz. IE9, internete hız, sadelik ve güven getirecek” diye konuştu.
Görsel Dosyalar Hızlı
Microsoft Türkiye Windows İş Grubu Yöneticisi ve Internet Explorer 9 uygulamaları sorumlusu Suavi Alper Mestçi de, IE9’un alternatiflerine göre önemli bir ilerleme sağladığını dile getirerek, şunları söyledi: “Internet Explorer 9 üç boyutlu zengin grafikler içeren web sitelerinde bin kata varan performans ve hız farkı yaratacak. Bu sayede internetin sonsuz ve sınırsız dünyası içinde eskiden mümkün olamayan zengin, kolay kullanımlı, görsel olarak mükemmel tasarımlı web siteleri yapmak çok kolaylaşacak. Internet Explorer 9 yüksek güvenli yapısıyla e-ticarette de yeni ufuklar açacak.”
4 milyon satış hedefi
Windows 7’nin Microsoft tarihindeki en başarılı işletim sistemi olduğunu da söyleyen Alper Mestçi, şöyle konuştu: “Ürün yok satıyor desem yeridir. Hedefimizin çok üstüne çıkacağız. 2010’da 4 milyon adet bilgisayar satılacağını öngörüyoruz. Bunun yüzde 85’i Windows sistemiyle çalışacak. Tamamı Windows 7 olacak. Netbook kategorisinde sıkıntı yaşıyorduk ancak temmuz ayı itibariyle onların da yüzde 50’sinden fazlası 7 sürümüne geçiş yaptı. “

MICROSOFT’un gelecek stratejisi hakkında da bilgi veren Alper Mesçi, şöyle konuştu: “En önemli trend dokunmatik ürünler. Gelecek için karşımıza bu tip ürünler çıkıyor. Bunlara özel işletim sistemleri geliştiriyoruz. En geç bir yıl içinde bunlarla ilgili ürünlerimizin lansmanlarını yapacağız. Bunun yanı sıra cep telefonları için de farklı projelerimiz var. İnsanlar birçok işini telefonunda halletmek istiyor. Bununla ilgili yeni bir ürünü de en kısa zamanda müşterilerilerimizle buluşturacağız.”

Türkiye’de lisanslı kullanım:

ALPER Mestçi, Türkiye’de 15 milyon bilgisayar bulunduğunu hatırlatarak, şunları anlattı: “Bunların yüzde 85’inde lisanslı Kampanyalar ve antivirüs programları gibi Windows’un değerini artıracak destekler veriyoruz. Türkiye’de lisanslı bilgisayar alma oranı gelişmekte olan ülkelere göre çok yüksek rakamlarla karşımıza çıkıyor.”

Windows 7 Avantajı

MICROSOFT’un yeni web tarayıcısının dünya lansmanı da ABD’nin San Francisco şehrinde yapıldı. Internet Explorer 9, işletim sistemi Windows 7’nin gelişmiş özelliklerinden faydalanarak kullanıcıların önem verdiği uygulamaları ve web sitelerini öne çıkartıyor. Hızlı, yalın ve güvenilir internet deneyimi sunuyor. IE9 sayesinde yazılım geliştiriciler ve tasarımcılar daha kapsamlı bir deneyim de yaşatacak. Dünya lansmanında Internet Explorer 9’un yüksek performansının baş mimarı olarak değerlendirilen ve Chakra adı verilen yeni yazılım motoru da kamuoyuna tanıtıldı. Performans kazancı elde eden Chakra sayesinde IE9 bir önceki versiyonu IE8’den 11 kat daha hızlı.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir