19 Mayıs Hakkında Yazı

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın temelinin atıldığı gün olarak bilinir. Bilindiği gibi ülkemiz, kaybeden ülkeler tarafında yer almıştır. Bu savaşı kaybetmemizin maliyeti ağır olmuş, ülkemizin birçok yeri işgal edilmiştir. Vatanın işgal edilen topraklarını kurtarmak şarttı. Bunun için Atatürk, 16 Mayıs 1919’da “Bandırma Vapuru” ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etti. Büyük önderimiz, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a vardı. Onun Samsun’a ayak basmasıyla birlikte Kurtuluş Savaşımız da başlamış oldu. Kurtuluşu savaşımız tam 3 yıl sürdü. Bu çetin savaşın sonunda, ülkemiz yabancı istilasından kurtarıldı.

Kurtuluş Savaşı bir destan gibi büyük mücadeleler sonunda başarıya ulaştı ve Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923’te resmen kuruldu.

Bilindiği gibi Atatürk’ün, Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Atatürk Türk gençliğini çok sevmiş ve her zaman çok güvenmiştir. Türkiye’nin geleceğini gençliğe emanet ettiğini her fırsatta belirtmiştir. Atatürk: “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır.”

Atatürk, “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözü ile sporcu kişiliği, sporcu fiziği ve sportif başarının da önemine vurgu yapmıştır.

Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

Atatürk’ün bir söyleşisinde “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiştir. Bu nedenle 19 Mayıs; 1981 yılından beri “Atatürk’ü Anma Günü” olarak da kutlanmaktadır.

Sevebilirsin...

3 Yanıt

  1. Yavuz Korkut diyor ki:

    19 Mayıs Hakkında yazı derken yazı değil destanlar yazmak lazım. Çok özlü bir yazı, teşekkürler ve tebrikler.

  2. Elif Cengiz diyor ki:

    19 Mayıs Hakkında Yazı başlıklı yazınız için çok teşekkür ederim.

  1. 08 Mayıs 2013

    […] Beyazokul.com dan güzel bir yazı: 19 Mayıs Hakkında Yazı […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir