2013 Üniversite tercihleri Başladı

ÖSYM’nin sonuçları açıklamasından sonra sıra tercihlere geldi. Üniversite tercihleri bu gün başlıyor ve 18 Temmuzda bitiyor(8-18 Temmuz arasında). Adaylar 18 Temmuz’a kadar tercih listelerini ÖSYM’ye bildirmek zorunda. 2013-2014 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar 2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile Tercih Formundan faydalanarak tercih yapacaklar. Adaylar tercihlerini başvuru merkezlerinden veya TC kimlik numaralarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM’nin internet sayfasından internet yoluyla yapabilecekler. ÖSYM, bu dönemde isteyen adaylara http://rehberlik.osym.gov.tr rehberlik hizmeti verebilecek.Tercih sonrası sonuçların ise temmuz ayının sonunda açıklanacağı belirtildi.
Üniversite adayları, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr adresinden erişebilecek. Adaylara kılavuz satışı yapılmayacak. Tercih işlemleri, kılavuzda belirtilen esaslar uyarınca gerçekleştirilecek. Kontenjanların bulunduğu tabloların son sütunlarında yer alan 2012-ÖSYS sonuçlarına ait bilgilerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2012-ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğunun unutulmaması gerekiyor.
Adaylar tercihlerini isterlerse bir başvuru merkezi aracılığıyla isterlerse internetten kendileri bireysel olarak yapabilecek. Başvurularını internetten yapmak istemeyen adaylar doldurdukları tercih formu ve nüfus cüzdanı ya da pasaportlarıyla istedikleri bir başvuru merkezine tercih için başvuracak.

Bu yılki LYS cevap kağıtları internette incelenebilecek
Adaylar kendi soru kitapçıkları ile cevap kağıtlarını inceleyebilecekler. Adayların kendi cevap kağıtlarının görüntüsünü, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, TC kimlik numaraları ve şifreleriyle girip öğrenebilecekleri açıklandı.

Yerleştirmede Önemli Noktalar
Meslek lisesi çıkışlı adaylar hiç sınava girmeden başvuru sırasında sınavsız geçiş hakkını kullanacağını belirterek ve tercih formuna da sınavsız geçişle yerleşebileceği ön lisans programlarını seçerek üniversiteli olabiliyor.
İsteyen adaylar YGS puanlarıyla, sınavsız geçişten boş kalan ön lisans programlarını tercih edilebiliyor.
Eğer aday YGS’de 140 puan ve üzerinde puan almışsa, YGS puanlarıyla açıköğretim tercihi yaparak üniversitede okuyabilecek.
YGS’de 180 puan barajını geçenler YGS puanlarıyla öğrenci alan lisans programlarını tercih ederek üniversite kapısını açabilir.
YGS ve Özel Yetenek puanlarıyla Özel Yetenek gerektiren programlara yerleşilebilir.
LYS’de 180 puan barajını geçen adaylar LYS puanlarıyla öğrenci alan programlara girebilir.

Tercih listesi oluştururken nelere dikkat etmek gerekli?

Liste oluştururken istek sıranıza göre düzenleme yapın. Bununla birlikte gerçekçi olun,  isteklerinizin kendi puan gerçeklerinizle, ülkemizdeki üniversiteye giriş gerçeklerinin uyumunu da gerektirdiğini unutmayın.

Tercih listesi düzenlerken programların kodlarını mutlaka 2013 kılavuzundan yazın, yazarken rakamların yerlerini değiştirmeyin.

İlk sıradaki birkaç tercihiniz, puanınızdan yüksek programlar olabilir.  Kalan tercihlerinizi yerleşebileceğiniz ve yerleştiğinizde gidip kaydolacağınız, severek okuyacağınızı düşündüğünüz programlardan oluşturun.

Programların özel koşulları olabilir.  Tercih listenizde böylesi programlar varsa mutlaka  kılavuzdan kendiniz okuyunuz.

Tercihlerde programların taban puanları yerine en son yerleşen adayın başarı sırasını ölçü alın. Çünkü puan hesaplamada kullanılan parametreler her yıl değişir. Aynı netlerle iki farklı yılda farklı puanlar alınabilir. Bununla birlikte genellikle sınavın amacı adaylar arasında sıralama yapmak olduğu için başarı sırası ile ilgili veri çok büyük değişiklik göstermez.

BeyazOkul

 

Sevebilirsin...

7 Yanıt

 1. cafer diyor ki:

  Ben üniversite tercih listesi hazırlamak istiyorum. Ama bir türlü karar veremedim. Geleceğin meslekleri hakkında yazı var mı?

 2. BeyazOkul diyor ki:

  Cafer Beyazokul.com da aradığın yazı var.
  İşte Link:
  http://www.beyazokul.com/etiket/gelecegin-meslekleri

 3. ayhan Menekşe diyor ki:

  Üniversite sınav sisteminin gelecek seneden itibaren değişeceği konuşuluyor.Sistem lisede dört yıl boyunca öğrencilere derslerden merkezi sınavlar yaparak not ortalamalarına göre merkezi sınavlara alacaklarmış. Böylece dersanelere olan ilginin azalacağı düşünülüyormuş. Böyle bir sınav sisteminin dersanelere olan talebi daha artıracağını düşünüyorum.Öğrenciler artık 9.sınıfdan başlayarak dersanelere gitmeye başlayacaklardır.

 4. şenay diyor ki:

  Üniversite tercih listesi 2013 için en kolay yönetem bence eğer dersaneye gittiyseniz dersaneden yardım almak. Yok dersaneye gitmiyorsanız zaten okulun rehber öğretmeni yardımcı oluyor. Bir de isteyene ben buradan yardımcı olurum arkadaşlar.
  Benim işim kolay keza neredeyse istediğim bölüme gitmem garanti. Herkese başarılar. Ankara hukuk2ta görüşmek üzere :)

 5. seyit ali diyor ki:

  aktüerya ve endüstri bölümleri geleceğin meslekleri olabilirler.

 6. Murat YORULMAZ diyor ki:

  İstediğiniz bölümü puanınız yetmese de yazın. gelmese bile keşke yazsaydım demezsiniz..

 7. Kererm diyor ki:

  Tercihlerinizde mutlaka seveceğiniz okulu ve seveceğiniz bölümleri ve meslekleri yazın.Yoksa benim gibi Ziraat muhendisi olursanız işsiz kalırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir