2013 Yılında Popüler Olacak Meslekler

İş bulmada şansı en yüksek olan satış temsilciliği, mühendislik, muhasebe sorumlusu gibi mesleklere 2013’ten itibaren sosyal medya yöneticiliği, lojistik sorumlusu gibi alanlar da eklenecek.
2013’te medya yöneticiliği, sosyal medya pazarlama uzmanı, lojistik sorumlusu gibi iş alanlarına ilginin artması bekleniyor. İnsan kaynakları uzmanları ve istihdam büroları, hayatın her alanına giren teknoloji ile birlikte gözde mesleklerin çeşitleneceğini söylüyor. Mühendislik, doktorluk gibi prestij mesleklerinin konumunu koruyacağı, tekstil ve perakende sektöründe de artan çalışan talebiyle birlikte sirkülâsyonun devam edeceği tahmin ediliyor.
Gelecek yıllarda sosyal medya uzmanlığı hızla yükselecek meslekler arasında en dikkat çekici. Müşteri ile aktif iletişimi sürdürmek isteyen işverenlerin bu yöndeki talebi her geçen gün artıyor. Bunun yanı sıra İşKur gibi kamu kurumları, uzun süreli sosyal medya uzmanlığı kursu vermeye başladı.

Soyal medya uzmanı talebi son yıllarda artış göstermekte. Soyal medya uzmanı talebinin gelecek yıllarda da katlanarak artması bekleniyor. Sosyal medya uzmanlarının maaşları ise 2.500 ile 7.500 TL arasında değişiyor. Ortalama bir aylık eğitimden sonra sosyal medya uzmanlığında sertifika sahibi olunabiliyor. bilgisini verdi. Öte yandan yeni iş alanları ağırlığını artırırken her yıl ‘en çok eleman arayan sektörler’ listesinde yer alan perakendecilik, gıda ve tekstil 2012’de de liderliği elden bırakmadı. Perakende ve mağazacılıkta aday arayışı uzun zamandır yoğunlukta. 2012 yılında en çok ilanı yayınlanan sektör olarak perakende ve mağazacılık öne çıktı. Bunun en önemli nedeni ise adayların mağazacılığı geçici bir işkolu olarak görmesi ve bu nedenle bu sektördeki dönüşümlerin yüksek olması.

Yine 2012’de otomotiv ve eğitim sektöründe çalışan arayışında artış gözlendi. Bu dönemdeki artış 9. aydan itibaren artan iş yoğunluğunun bir sonucu olarak değerlendirilebilir.

Gelecek yıllarda işe yerleştirmelerde maaşın yanı sıra kariyer yönetimi ve sosyal imkânları da önem kazanacak. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş hayatı büyük bir dönüşüm içinde. Şirketlerde esnek yan haklar uygulamaları, ücret paketleri içinde baz ücretten çok kariyer yönetimi, sosyal olanaklar gibi unsurlar önem kazanacak. Performans yönetimi sistemlerinin daha fazla şirket tarafından kullanılması, yetenek yönetimi konusunda şirketlerin daha fazla çaba göstereceğini tahmin ediliyor. Hangi alanda olursa olsun hız, esneklik, çeviklik ve teknolojiye uyumun yanı sıra eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sosyal sorumluluk yaklaşımı gibi kurumsal yönetim ilkelerinin daha fazla konuşulduğu dönemdeyiz. Şirketler çalışanın mutluluğuna yatırım yapıyor. İç iletişim kanallarını artırıyor.

Günümüzde uygun yetenekler, eskisi gibi yalnızca gazete ilanlarından ya da yakındaki kişilerden aranmıyor. Artık dünyanın her yerinden, online iş sitelerinden ve sosyal medya kanalıyla işini en iyi şekilde yapabilecek yetenekler aranıyor. Öte yandan yetenek azlığının genç yaştakilerin yönetici koltuğuna oturmasına neden olmakta. Bu kişilerin “yönetici yetkinliklerinin” artırılması için koçluk, mentorluk, yönetici eğitimlerine ayrılan bütçe de artmış durumda.
Talep Görmesi beklenen Meslekler:

2013 yılında en yüksek talebin, Sosyal medya yöneticiliği mesleğinde olacağı belirtiliyor. Yine Sosyal medya pazarlama uzmanlığı da ilgi gören mesleklerden olacak. Lojistik sorumlusu, Gayrimenkul satış sorumlusu, Arşiv ve dokümantasyon sorumlusu ve Veri mimarisi mühendisi de 2013 yılındaki tutulan mesleklerden olacak. 2013 yılında yıldızı yükslecek meslekler ise şöyle: Veri madenciliği uzmanı, Hemşirelik, Yazılım mühendisliği,Mobil yazılım mühendisliği, Uluslararası finans yöneticiliği, Fizyoterapist, Diyetisyen, Elektronik mühendisliği, Genetik mühendisliği, E-Ticaret uzmanı ve İş analisti

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir