23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan, tarih sayfasında sayılardan ve harflerden ibaret iki kelime değil. Kuşkusuz 23 Nisan’ın ne anlama geldğini bu yazıyı okuyacak kadar meraklı herkes biliyor. 23 Nisan’ın uluslarası çocuk bayramı olduğu, ulusal bayram olmaktan çıkıp evrensel ölçekte bir bayram olduğu gerçeğini de… Her yıl 23 Nisan yazısı hazırlamak için görev alan öğretmen veya öğrenciler 23 Nisan konuşması yapmak için internette aynen şöyle ararlar: “Kısa 23 Nisan Yazısı”
Düşündürücü bir cümledir bu. Acaba 23 Nisan konuşması sıradan, öylesine hazırlanan bir konuşma olmayı hakediyor mu? Eğer ki 23 Nisan hakkında yazılanlar, 23 Nisan’ın önemi ve 23 Nisan’ın evrenselliğini kavramışsak zaten bizim 23 Nisanla ilgili kısa yazı aramaya ihtiyacımız yok demektir.

23 Nisan Konuşması Etkinlikleri; 23 Nisan’ın tarihi, kutlanma programı hazırlamak ve 23 Nisan piyesi sunmaktan çok 23 Nisan’ı gönüllü olarak tüm dünyaya daha iyi tanıtmak ağırlıklı olmalıdır. Öyle ya dünyada çocuklar için armağan edilmiş başka bayram var mı?

Her ne kadar ismi, 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olsa da anlamı ve kutlanış biçimi ile evrensel bir niteliği olduğunu aklımızdan çıkartmayalım. Bu nedenle, 23 Nisan dünyanın tüm ülkelerinde aynı coşkuyla kutlanmalıdır. 23 Nisan 2013 bu bağlamda bir fırsattır. Öğretmenler, öğrenciler sosayal medya olanaklarını da kullanıp sempatik bir 23 Nisan tanıtımı yapmalıdır. Dünyanın tüm çocukaları 23 Nisan’dadoya doya eğlenmeli. 23 Nisan 2013 çocuklar için şarkı ve dans anlamı taşımalı. 23 Nisan 2013 dünya çocukları için barış ve kardeşlik günü olmalı.

Onur Genç Ada
(beyazOkul.com editörü)

Sevebilirsin...

11 Yanıt

 1. Vedat diyor ki:

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl her zamankinden daha önemli. Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkma zamanıdır. Ülkemiz, kolay kurulmadı. Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet değerlerine şiddetle bağlı kalmaız gerekli. Ey Türk gençliği uyan.

 2. ezgi diyor ki:

  23 Nisan 1920 egemenliğin kayıtsız şartsız millete verildiği tarihtir.Saltanatın kaldırılıp egemenliğin millete verildiği ilk adımdır.Kurtuluş savaşının svk ve idare edildği yerdir.

 3. Ataberk diyor ki:

  23 Nisan 2013. Atatürk bize armağan etti bu bayramı. 23 Nisan kutlu olsun.

 4. Kuzey can diyor ki:

  23 Nisan Bayramı önemi gerçekten anlaşılması gereken bir gündür. Türk insanı böyle bir zmanda birlik içinde olmalıdır..

 5. ekin diyor ki:

  sevgili Atatürk bu bayramı biz çocuklara armağan etmiş, cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkalım diye arkadaşlar. 23 Nissan günü ellerde bayraklarla coşkuyla bayramımızı kutlayalım.

 6. ekin diyor ki:

  sevgili Atatürk bu bayramı biz çocuklara armağan etmiş, elde bayraklar bayramımızı coşkuyla kutlayalım.

 7. kara dayii diyor ki:

  23 nisanın çocuklara armağan edilmesi ulusal eğemenlin geleceğe taşınması bağımsızlık ve özgürlüğün çocuklara aşılanması içindir

 8. rehberogretmen.biz diyor ki:

  Biz geleceğin gençleri ve yetişkinleri olarak 23 Nisan 1920’u unutmayacağız. O günü gerçek anlamına göre kutlayacağız.

 9. çetin diyor ki:

  23 nisan çok õnemlidir.

 10. Havva diyor ki:

  Çok güzel.

 1. 14 Haziran 2015

  […] 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – Beyaz Okul […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir