24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü24 Kasım Öğretmenler Günü. Nihayet dünyanın en güzel, en önemli mesleğine mensup güzel insanların günü. Öğretmenler günün diğer günlerden farkı ne ola ki? Yoksa tıpkı anneler günü, babalar günü veya sevgililser günü gibi tüketimi tetiklemeye yönelik bir amacı olan gün mü? Kimileri böyle düşünmekte haklı olabilirler ama unutmamak gerekli ki öğretmenlik mesleği onuruyla, kutsallığıyla ön plana çıkıyor. Ülkelerin geleceğini emanet ettiği çocukların doğru yetiştirilmesi öğretmenlere bağlı. Öyle “öğretmen” deyip sıradan bir mesleği anlatır gibi geçiştirmek mümkün değil. Hal böyleyken de Öğretmenler Gününü, öğretmenler günü şiirleri ya da ,öğretmenler günü ile ilgili yazı okumakla geçiştirmek çok anlamlı olmuyor.
Öğretmenler günü ile ilgili şiirler yazmak öğretmenler günü hediyeleri almak, öğretmenler günü ile ilgili kompozisyon yazmak ve de en önemlisi öğretmenler günü için özlü sözler arayıp durmak elbetteki öğretmenlerimiz için yapılması gereken çabalarımızdan olmalı. Peki ama bütün bunları öğretmenlerimiz için her yıl yapmıyor muyuz? Geriye dönüp bakalım. Kaç öğretmenimiz oldu, kaç 24 kasım öğretmenler günü kutlamışız?

Öğretmenler gününü de kutlama günlerinin sıradanlığına, törenselliğine teslim etmek istemiyorsak bir yerlerde başlamalıyız. Öncelikle öğretmenlerimizin itibarlarını en üst düzeyde tutmak için, bilgiyi ve öğerenmeyi toplumun en yükselen değeri olarak kabul etmeliyiz. Toplumun, bilgiye, öğrenmeye en yüksek değeri vermek için başta yöneticiler olmak üzere çalışmak gereklidir.

Bir öğretmenler günü daha yaklaşıyor. Öğretmenlerimzin morale ve desteğe ihtiyaçları var. Öğretmenlerimizin norm fazlalığıyla ilgili sorunları var. Öğretmenlerimizin alan değişikliği ve atamalarla ilgili sorunları var. Milli eğitim Bakanlığı, çözümlenmemiş her sorunun daha da büyüyeceğini unutmadan, çözüm odaklı bir çaba içerisine girmelidir. Öğretmenlerimizi mutsuz eden uygulamaları durdurmak, onların mesleki birikimlerini artırmak, batı ülkeleri normunda çalışma ve ücret politikasını benimsemek çok önemlidir.

Tam 11 yıl boyunca rehberliklerini ve yol göstericiliklerini esirgemeyen muhteşem öğretmenlerim oldu. Bana aydın olmanın, ışık vermek olduğunu öğretttiler. Bana bilgiye giden yolu gösterdiler. Bana öğrenirken zevk almayı öğrettiler.
Bu mükemmel mesleği yapan öğretmenlerimiz, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Onur Genç Ada

Sevebilirsin...

2 Yanıt

 1. Melissa diyor ki:

  Öğretmenler Günü aslında çok önemli bir gündür. Öğretmenler günü için ben öğretmenime şiir yazdım, onu armağan edeceğim. Buraya yazarsam olmaz. Öğretmenim beyazokul.com u okuyabilir sürprizi bozulur :)

 2. Nursel diyor ki:

  ÖĞRETMENLER GÜNÜ…
  Öğretmenler Günü şudur…
  Yarın kutlanılacak birşey varsa benim için hayatın bana verdiği en güzel hediyeler olan çocuklardır.
  Ve bizzat hediyenin en güzelini doğurup büyütüp ellerime veren annelerin varlığı…
  Hepinizi tebrik ediyorum.Bana sizin varlığınızdan ve sevgiyle saygıyla yönelen davranışlarınızdan güzel hediye olamaz.
  Yarın da bugün kadar güzel olacak o yüzden…
  Emin olun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir