Ağız Kokusu için Basit Önlemler

Ağız Kokusu, kişinin hem kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir sorundur. Ağız kokusuna(Kötü Koku)
halitosis adı verilmektedir. Opr. Dr. Muharrem Yılmaz’ın (Bakınız: ) belirttiğine göre
Ağız kokusu hastalık değil ancak bir hastalık belirtisi olabilir.  Her insanın ağız içinden, midesinden ve hava yollarından koku gelebilir; bu daha çok sabahları olmaktadır ancak beslenme esnasında da olabilir. Sabah kokularının nedeni söz konusu olan bölgelerde bakteriler üremekte ve gaz oluşturmaktadır. Açlık durumlarında ve özellikle oruçlularda da görülür. Oruç nedeniyle oluşan ağız kokusu için kaygılanmaya gerek yoktur.
Patolojik Ağız Kokularında ise çoğunlukla altta yatan neden bir diş ve diş eti hastalığıdır. Yine sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda da ağız kokusu nedenlerindendir.  Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir), böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir), karaciğer yetmezliği, yemek borusu hastalıkları, mide hastalıkları, metabolizma bozukluklarda görülebilir.


Ağız Kokusu Yapılması Gerekenler
Ağız Kokusu için Basit Önlemler yeterli olabilir. Yemekler iyi çiğnenemek gereklidir.  Ağız bakımı, varsa diş sorunlarının giderilmesi, dişlerin ve diş etlerinin bakımı önemlidir. Fırçalamak, diş ipi, sakız çiğnemek, bol su içmek, tarçın kullanımı faydalı olabilir.
Burun hastalıkları mutlaka tedavi edilmelidir çünkü hava yollarının açık olması esastır.
Varsa alkol ve sigara kesilmelidir
Psikosomatik Halitosis
Aslında gerçek bir halitosis yoktur (Psödohalitosis). Dişhekimi ve psikiatrist birlikte değerlendirmelidir.

Kaynak:
http://www.destekegitimi.com/agiz-kokusu-hakkinda.htm

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir