Ağız Kokusunu Önlemek

Gıda ve eksikliğinin ağız kokusuna neden olduğu bilinen bir gerçek. Ağız ve Diş Hastalıkları uzmanları, ramazanda ağız kokusunun nedenlerinden birinin yanlış beslenme alışkanlıkları olduğunu belirtiyorlar. Örnek olarak; soğan ve sarımsak tüketilecekse, pişirilerek tüketilmelidir. Yine süt ürünlerini, yumurta ve peynir gibi besinler ağız kokusunu artırır.
Elma Ağız Kokusunu Önlüyor Yeşil çay, her türlü çerez, su içeriği bol sebzeler ve meyvelerden özellikle elma, ağız kokusunu engelleyici özellikleri nedeniyle tüketilmelidir.

Tuzlu suyla ağzı çalkalamak yararlı olacaktır. Ramazanda şekerli, yağlı ve baharatlı gıdaların tüketimi en aza indirilmelidir.

Zayıflatıcı olarak bilinen ilaçlar ağızdaki tükürük miktarını azalttığı için ağız kokusuna neden olur. Düşük karbonhidratlarla yapılan diyetler de yine kötü nefes kokusuna neden olur.

Enerji içecekleri, diş minesinde kayıplara sebep olur, bu durum da ağız hijyeninin bozulmasına dolayısıyla ağız kokusuna neden olur. Enerji içeceklerin sık tüketimi halinde pipet tercih edilmeli ve arkasından da su içilmelidir.

Sigara içenler diş fırçalamaya özen gösterilmeli, ağız gargarası kullanılmalıdır. Çay, kahve ve kola yerine iftar ve sahurda bol miktarda su içilmelidir.

Besin artıklarının ağız içinde girinti ve çıkıntılara yerleşmesi, dişlerin arasında kalması, birtakım bakterilerin ağız içinde birikmesine ve ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle lokmaların çok çiğnenmesi gereklidir.

Pastırma, salam, sucuk ve sosis gibi şarküteri ürünlerinin tüketiminin ramazanda sınırlandırılması gereklidir.

Sevebilirsin...

3 Yanıt

  1. Berrin diyor ki:

    Ben bu anlatılanlara harfiyen uyuyorum ama yine de Ağız Kokusunu Önlemek mümkün olmuyor. Üstelik oruç tutmadığım zamanlarda da ağzım kokuyor.

  2. BeyazOkul diyor ki:

    Ağız Kokusunu Önlemek için yapılması gerekenler tabi bunlarla sınırlı değil. Tıbbi bir sorununuz varsa yani hastalık belirtisi de olabilir Ağız Kokusu. Mutlaka bir uzmana gitmek lazım.

  3. Tuğba diyor ki:

    Ağız kokusu bazen dayanılmaz oluyor. Aslında çoğunlukla ağı temizliğine önem vermiyoruz. Ağız sağlığı bilinci olsa ağız kokusu da olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir