Akıllı Sınıflar

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz, neredeyse eğitim dünyamızın bir parçası haline gelen akıllı tahta sistemi, akıllı sınıfların bir parçasıdır. Akıllı Sınıflar (Smart Classrooms), öğretim müfredatının daha iyi uygulanabilmesi için düşünülmüştür. Bu uygulama sayesinde, derslerin görsel ve işitsel olarak zengin bir biçimde öğretilebilmesi hdeflenmiş olacaktır. Böylelikle öğrenciler, daha donanımlı yetişecekler, öğrenme süreçlerine aktif olarak eşlik edeceklerdir. Bu dinamik öğrenme aracının yani aklıllı sınıfların tek başına yeterli olması düşünülemez. Eğitim ve öğretim uygulamalarında kullanılan teknolojiler ne kadar ileri ve yeterli olursa olsunlar, genel eğitim ilkelerine uymak ve bu süreçleri tamamlayan diğer unsurlara dikkat etmek gereklidir. Öncelik olarak, öğrencileri araştıran, sorgulayan kısaca özgür düşünen bireyler şeklindeki bir yönlendirmeye ihtiyaç olacaktıor.
Akıllı Sınıflar; içerisinde dizüstü bilgisayar, internet bağlantısı, interaktif tahta, döküman kamerası, sunum kumandası, ses sistemi, renkli lazer yazıcı, motorlu projeksiyon perdesi, projeksiyon cihazı ve tepegöz gibi yüksek teknoloji ürünleri le donatılmış sınıflardır. Bu özellikteki sınıflarda öğrenciler, bilgiye daha kolay ulaşıp, daha kolay paylaşabilme olanağına sahip olacaktır. Bu etkileşimli eğitim ortamını etkilemesi açısından, öğrenciyi sürekli denetlenmiş olma duygusundan kurtarmak gerekecektir.

Akıllı Tahta Kullanımı
Akıllı sınıflarda; öğretmen tarafından akıllı tahtaya yazılan her şey öğrencilerin bilgisayarlarına yansımaktadır. Aynı şekilde öğrencilerin de ders sırasında yaptıkları uygulamalar eğitmenin blgisayarında görülebilmektedir. Akıllı tahta uygulamalarında hedeflenen kazanımlara ulaşılması için, uygulamanın standart ve rutin bir denetime dönüşmesinin önüne geçilmesi gereklidir. Kısacası akıllı sınıflardaki araçların kullanımı, klasik öğrenme modellerine basamak olmak için kullanılmamalıdır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir