Alan Değişikliği Yılan Hikayesi Oluyor

Norm fazlası sınıf öğretmenlerinin 4 + 4 + 4 nedeniyle aşırı şekilde artmasına çözüm olarak sunulan ancak beraberinde büyük yeni sorunların çıkmasına neden olan alan değişikliği ve sonrasında yargı kararıyla yaşanan iptal süreci yeni mağduriyetlere neden oldu. Bir tarfta gönülsüz olarak geçilen yeni alanlara uyumdaki sıkıntılar diğer tarfta yeni alanına ısınan ve başarılı olup alanda kalmak isteyenler. Bir tarfta zihinsel engelliler okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri diğer taraftan da bu okullardan ayrılmak isteyen sınıf öğretmenleri..
Alan değişikliği ile ilgili sıkıntılı sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasını sağlamak bakanlığın görevidir. Öncelikle sertifikası olan tüm sınıf öğretmenleri isteğe bağlı olarak 540 saatlik serifika programına tabi tutulmalı veya lisans dipolomasına sahip olmaları sağlanmalıdır.
Bir diğer seçenek ise öğretmenlik yapan mühendislerin İş Sağlığı Güvenlği Uzmanı olarak kamuda oluştutulacak kadrolara geçişi sağlanmalıdır. Böylece eğitim fakültesi mezunu öğretmenlere yeni kadroların açılması da sağlanmış olacaktır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Levent diyor ki:

    Öğretmenlerin işleri zor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir