Alışveriş Hastalığına Dikkat

İletişim ve reklam araçlarındaki inanılmaz gelişimle birlikte pazarlama tekniklerinin etkili kullanılışı nedeniyle tüketim eğilimi de artış göstermekte. Her ne kadar iktisadi davranış olarak algılansa da tüketimi tetiklemesi açısından Alışveriş hastalığı kadar önemli bir durumdur. Bilinçsiz ve israf denilebilecek alışveriş etkinliklerini elbette alışveriş hastalığı olarak göremeyiz.  Alışveriş hastalığının, bireylerin; öfke, huzursuzluk, yalnızlık, düş kırıklığı gibi duygularını alışveriş yaparak  bastırmalarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu olumsuz ruh haliyle yapılan alışveriş, giderek kumar benzeri bağımlılıklardaki hareket biçimine dönüşmektedir. Alışveriş hastalığı denilebilecekler; kadınlar giyim-kuşam tercih ederken erkekler daha çok elektronik eşya alıyor.

Alışveriş hastaları için parasının yeterli olup olmadığının, kredi kartı borcunu ödeyip ödeyemeyeceğinin hiç bir önemi yoktur. Alışveriş hastaları için ihtiyaç duyma önemli değildir. Örneğin aynı marka cep telefonundan yeniden alabilirler, aynı ayakkabıdan çifter çifter alabilir. Bu hastaların cebinde kredi kartı olması yeterlidir. Yine yakın arkadaşlarının, anne babalarının veya eşlerinin kredi kartlarını da rahatlıkla kullanarak çılgınca alışveriş yapabilirler. Bu durumu sorumsuzlukla açıklamak doğru değildir. Alışveriş hastalığına yakalanmış kişileri, uyuşturucu, alkol ve sigara bağımlıları gibi değerlendirmek gereklidir. Keza bu insanlar için için alışveriş yapmak; dertlerden, tasalardan kurtulmak ve yalnızlık duygusundan kurtulmak anlamı taşıyor.

Alışveriş hastalığı Nedir?
Psikiyatrik ciddi bir rahatsızlık olaran Alışveriş hastalığı; bilişsel ve duyusal problemleri olan bireyin; kaygı, korku,  öfke, düşl kırıklığı, yalnızlık gibi olumsuz durumları nedeniyle kendini kontrol edememesi, dürtüsel olarak gelen bir şeyler satın alma isteğine karşı koyamaması ve gereksinimi olmadığı halde aşırı miktarda ürün satın alması olarak tanımlanabilir.  Bu kişiler, alışverişi yaptığı anda rahatlama, haz alma sonrasında ise depresif duyguların önde olduğu pişmanlık, suçlulukla birlikte kendine öfke duygusu ile donanır.

Alışveriş hastalığından Kurtulmak

Alışveriş hastalığından kurtulmak için öncelikle bunu bireyin sorun olarak kabul etmesi ve durumun ciddiyetini algılaması gereklidir. İkinci aşamada ise psikolog desteği alınması gereklidir.  Alışveriş bağımlılığından kurtulmak için gerekirse çevre ve arkadaş değiştirmek düşünülebilir. Bunun dışında zaten psikolog desteğine başvurmak ve kararlı olmak yeterlidir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir