Atanamayan Öğretmenler Hemşire Olsun

Hemşire Açığı öğretmenlerle kapatılsın önerisi yapıldıOnbinlerle ifade edilen atanamayan öğretmenlerin sorununa ilginç bir çözüm önerisi geldi. Haber, Zaman gazetesinin internet sitesine ait. Kısa adı OHSAD olan, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Cevat Şengül; başta hemşire olmak üzere sağlık personeli ihtiyacını ataması yapılmayan öğretmenlerden karşılanmasını önerdi. Şengül’e göre; başta kimya, biyoloji, fen bilgisi bölümü mezunu olan binlerce öğretmen, 6 aylık eğitimden sonra hemşire ya da sağlık memuru olabilir. Sağlık konularına yakın alanlarda eğitim almış öğretmenlerin bu açığı ciddi oranda ve kısa sürede azaltabileceğini ifade eden Şengül, Türkiye için hemşire açığının ciddi bir noktaya geldiğini ve bunun özel hastanelerde daha fazla hissedildiğini vurguladı.

Şengül; özel hastanelerden kamuya geçen hemşirelerin fazlalığından şikayet ederek, “Özel sağlık kuruluşlarında yıllarca yoğun bakım hemşireliği yapanlar aile hekimliğine geçti. Şimdi belge dolduruyor.” ifadesini kullanıyor. Sağlık Bakanı Akdağ ile bu konuyu paylaştıklarını ve bu süreçte olumlu bir düzenleme olabileceğinin altını çiziyor.

Edinilen bilgilere göre Türkiye’deki hemşire sayısında ciddi yetersizlik bulunmakta. OECD ülkelerinde bin kişiye 8,4 hemşire düşerken, bu rakam Türkiye’de bin kişiye 1,5 kişi olarak kendini gösteriyor. Diğer yandan Türkiye’ye getirilmesi planlanan yabancı hemşirelerin ise özellikle güvenlik açısından ciddi tehlikelere yol açabileceği ve sayının da yetersiz olması dikkat çekiyor. Bu nedenle, Türkiye’ye getirilmesi planlanan yabancı hemşireler konusunda netleşen bir durum henüz yok.

Sevebilirsin...

8 Yanıt

 1. elaaa diyor ki:

  ben bir hemşire olarak söylüyorum…..öğretmenler bizden daha yeteneklidir….öğretmenler milletin ışığıdır her işi yapabilirler..üstelik fen öğretmenleri hemşireliğe elverişlidir destekliyorum….fenciler hemşire olsunnnn

 2. xyz diyor ki:

  elacığım bal gibi belli fenci olduğun her siteye aynı yorumu atıyorsun. inşallah böyle bir yanlış olmaz.

 3. hemşir diyor ki:

  Arkadaşlar siz Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül beyin gazına gelmeyin . o kişinin amacı 6 ayda öğretmeleri insan hayatında önemli bir yeri olan hemşire yapmaktır. ve bu şekil hemşire sayısını acayip derecede artırarak özel hastaların hemşire sayısınnı artırarak kendi dükkanları olan özel hestahanelerin çalışmasını sağlayarak ve özellikle kendisinin zengin olmasını sağlamak . işte gördünüğünüz gibi herkes kendi çıkarlarını düşünüyor. birtaraftan özel hastahane sekreteri dükkanları çalıştırmak bir taraftan da atnamayan fen ciler kimyacılar biyolojiciler kısa yoldan atanıp para kazanma peşindeler. kimse insanların sağlığını düşünmüyor. bilmiyorlarki 6 ayda ne öğrenecekler. daha çok insanları öldürüp rezil olacaklar. bunu düşünmüyorlar. ayrıca bu hemşire olma isteği olan fenciler kimyacılar biyolojiciler çok hemşire olmak istiyorsanız ygs ye hazırlanın iyi bir puan(380) alın 4 yıl hemşirelik bölümünü okuyun ve helalinden hemşire olun. kimseyin sağlığına zarar vermeyinki herkeste türkiyedeki hemşirelere güvensinler. hastaların sağlığı pardanda , çıkardanda daha önemlidir. bu hastalar karabanızda olabilir.

 4. 12345 diyor ki:

  Hemşirelerin gördüğü eğitim biyologların yanında hiç ya.çoğu aynı dersler sitoloji,fizyoloji,histoloji,ve daha birsürü gazi ünv. Tam 80 e yakın ders görülüyo biyolojide çoğu yerde aynı hemşirelerin ise 40 ı aşmaz ders sayıları… enjeksiyon desen hem hayvanlar hemde insanlar üzerinde yapabiliyoruz, kan alma desen hayli hayli,damar içi enjeksiyon hayvanlarda deniyoruz hepsini yapıyoruz sadece görmediğimiz tek şey hasta piskolojisi dersidir. Abd de biyolog dendiğinde saygıyla karşılanıyo bizim ülkede nie böle anlamıyorum. Hadi bakalım hemşireye bi mikrobiyolojiden ekim yaptır hiç bişi anlamaz yapamaz ama biz her yönlü çalışıyoruz üstelik stajda yapıyoruz hastanede ve çoğu devlet hastanelerinde kan alıyoruz oysaki kan almak biyoloğun işi değildir bize nie brakıyolar bunları sağlık tartışılacaksa çok şeyler üst bast ediliyo…bence sadece bu olayı fen edebiyat fakültesi biyoloji mezunlarına sunmaları lazım . En yakın bu bölüm öğretmenler zaten formasyon alıp işlerin başına geçmesini beklemekte ve bi kimyacı fizikçi bilemez hastane olayını zor . Ama biyologlar için mantıklı gerçekten..

 5. derya diyor ki:

  arkadaşım çok doğru söylüyorsun madem hemşire alacalar bunlarda biyolog olması lazım öğretmenlerin zaten formasyonu var fen edebiyatların hiç bişeyi yok ve üstelik kapatıyorlar çok iyi kapatsınlar ama onlara iş imkanlarını sunmaları lazım boş bırakmamalrı lazım bu türkiye de sistem çok yanlış uygulanıyor çok ama çok haksızlık var ortada

 6. cansu diyor ki:

  ben kimya ogretmenligi mezunuyum….bu yorumlara bakip sessiz kalmak imkansiz. suraya bak herkes kendine bir yerlerden pay cikarmaya calisiyor. biyologlar hemsire olmaya kalkiyor. birakalim da herkes kendi isini yapsin lutfen sirf para olarak bakmayalim olaya bunun yarini da var bunu da dusunmek lazim…. ayrica yorum birakan hemsire arkadasim sana soyluyorum….kimse merakli degil bes yil kimya ogretmenligi okuyup sonra uyduruktan hemsire olmaya… sagolsunlar ogretmenleri boyle rezil durumlara dusurmeye calisanlar! ayrica ben universiteye girerken eski sisteme gore puanim 325 ti. bu puanla girdim….hemsirelik 260 ti o zamanlar. hemsire olmak isteseydik o zamanlar tercihimizi bu yondee yapardik. ama konu senin dedigin gibi puansa eger apacik ortada puan konusunda sizden daha kapasiteli oldugumuz. ayrica biyoloji mezunu arkadasim kalkip o da ogretmen olmak istiyor. hos zaten bu hakveriliyor size de… ogretmenlerin formasyonu var bizim hic biseyimiz yok diyorsun yok efendim turkiyede haksizlik varmisbunu soylerken once senin istedigin haksizliga bakmayi denersen iyi edersin.

 7. Osman Bektaş diyor ki:

  Bunu 4 + 4 + 4 ile eğitim sistemini çorbaya dönüştürenler halleder, merak etmeyin. polisler doktor, avukatlar diş hekimi, hemşireler imam olocak derler. E oluuuur! İleri temokrasi çözer! Öğretmen de yakalar:)

 8. Hande diyor ki:

  Biyoloji öğretmenliğinden hemşireliğe geçiş işi ne oldu acaba? Bir de ben biyoloji 2.sınıf öğrencisiyim, okulu bırakıp hemşirelik mi okusam?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir