Baş Ağrısından Kurtulmak

Çocuklarda Baş ağrılarının Nedenleri araştıırılmalıHemen her yaşta karşımıza çıkan baş ağrısının, nedeni olarak geniş bir yelpaze gösterilse de uzmanlar başağrılarının yarısının stres (gerilim) kaynaklı olduğunu belirtiyorlar. Hemen her başı ağrıyanın, ağrıyı, “kafam kazan gibi, başım çatlıyor” ifadeleriyle anlatıyorlar. Baş ağrısını ifade ediş biçimi bile başağrısının nedenleri hakkında ipucu veriyor. Örneğin yoğun ve stresli bir gün geçiren kişinin başağrısını, tahammülsüzlük ve her zamankinden sinirli şekilde ifade etmesi normal. Gerilim tipi baş ağrısı denilen durumdaki  kişilerin, gün geçirdim, başım çatlıyor, Kafam kazan gibi! cümleler kullanması buna örnek. Uzmanlar böyle durumlarda paniğe kapılmamak gerektiğini belirtiyorlar ve ekliyorlar, ‘stres’ ve ‘gerilim’le kökenli baş ağrılarını çözmek için kişiye göre farklı uygulamalar var. Önemli olan; baş ağrısının kaynağını bulabilmek…
Baş ağrılarının Nedenleri
Baş ağrılarının çok sayıda nedeni bulunmakta. Uzmanlar başağrılarının yarısının strese, gerginliğe, üzüntüye bağlı olduğunu belirtiyorlar. Migren kökenli ağrıların yüzde 35,  yüzde 15’lik kısmının ise ise sinüzit grupları, üst solunum yolu enfeksiyonları, göz bozukluğuna bağlı baş ağrıları ve boyundaki problemlerden kaynaklandığını belirten hekimlere göre;  beyin tümörleri, damar balonlaşmaları vs…  ile dâhili nedenlerin (hiper tansiyon gibi) yol açtığı baş ağrıları ise nadir görülüyor.

Yoğun kaygı, stres gibi kişinin yaşamını her anlamda olumsuz etkileyen faktörler  şiddetli bir baş ağrısına neden olabiliyor. Kas kasılmasına veya kan akışında azalmaya neden olmasa da, başı çevreleyen kaslarda hassasiyete yol açıyor. Bu da başı ağrıtıyor. bu  durumdan kaynaklanan ağrılardaki artışın depresyona neden olabileceği belirtiliyor. Böyle durumlardan kurtulmak için uzmanlar, bol bol yürüyüş yapmayı veya olanak varsa yüzme gibi spor etkinliklerine katılmasını öneriyorlar.  Bunu yaparken de stres ve gerilimini tetikleyecek film, haber vs. izlememeleri gerekli. 

Başağrılarının nedenleri arasında önemli bir yeri olan migren, genellikle çocuklukta başlıyor. Okul çağında çocukların stresiyle harekete geçiyor, çoğu zaman ömür boyu devam ediyor. Ataklar halinde gelen bir rahatsızlık. Başın genellikle bir yarısını tutuyor, ağrıyan yerlerde zonklama oluyor, ağrı sırasında mide bulantısı ve kusma yapıyor. Hastalar, ağrı sırasında parlak ışıktan, gürültüden rahatsız oluyor. Bazen koku bile rahatsızlık veryor. Yapılan araştırmalara göre, ergenlik çağından önce erkeklerde sık görülüyor. 20’li yaşların başında ise kadınlada erkeklerden 3 kat daha fazla sıklaşıyor. Kadınlar 20 li yaşlardan itibaren migren problemini daha çok yaşıyorlar. Kadınlarda migren 40 yaşından sonra ise azalmaya başlıyor. Buna rağmen ileri yaşlarda bile kadınlarda sık görülüyor.  Migrenin, büyütülecek bir hastalık  olmadığını belirten hekimler,  belirtileri varsa bir hekime görünmek ve tedaviye başlanmak gerektiğini belirtiyorlar.

Çoğunlukla burun çevresi ve yanaklarda başlayan ağrıyla kendini gösteren Sinüzit’i migrenden ayırt etmek gerekiyor.  Burunda boğazda akıntılarla birlikte halsizlik, kırgınlık olabiliyor. Ateş yükselebiliyor. Tedavisi, migrene göre daha kolay; enfeksiyon başladığında doktor kontrolünde tedavi edilince iyileşiyor.  Hem sinüzit hem de migren rüzgârı sevmiyor; rüzgâra karşı koruyucu önlemler almakta fayda var.

Çoğu kişinin doktora gitmeye erindiğinden dolayı reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler kullandığı biliniyor. Oysaki uzmanlar, baş ağrılarının çok azının ciddi hastalığın habercisi olabildiğini ve hekime görünmekten çekinmemek gerektiğinbi belirtiyorlar. Bilinçsiz olarak  kullanılan ağrı kesiciler bağımlılık yapıyor halbuki hekimin önerileri ile kısa sürede ağrılardan kurtulmak mümkün.

Ağrılardan kurtulmanın en önemli koşulu ağrıları tetikleyen süreci izlemek.  Bu süreçte yaşadıklarınızı, yediklerinizi gerekirse not tutun. Bu notlardan ağrılarınızı nelerein artırdığı konusunda bilginiz olacak ve bu süreçlerden uzak kalarak ağrılardan kurtulmanız kolaylaşacaktır.

Kronik denebilecek bir sıklıkta baş ağrısı sorununu sıkça yaşıyorsanız, ilacınızı yanınızdan ayırmayın. Ağrı geldiğinde başınızı bir eşarp veya tülbentle sıkarsanız, hafifleyebilir ya da tamamen geçebilir. Şakaklarınıza buz torbası koyabilirsiniz, bu da hafifletici bir çözüm. Sessiz, sakin bir yere uzanmak, dikkati dağıtmak için başka bir şeyle uğraşmak, müzik dinlemak ya da temiz havaya çıkıp kısa yürüyüş yapmak ağrılardan kurtulmak için çözüm olabilir.

Çocuklarda Baş ağrılarının Nedenleri | Çocuklarda Migren
Migrenin, çocuklarda yüzde 8 oranında görüldüğü düşünülüyor. Bu sorunu yaşayan öğrenciler kendini ifade edemiyorlar ve çoğunlukla ders çalışmayı istemiyorlar. Hâlbuki gözünde bir bozukluk varsa keşfedilmemiş olabilir, sinüziti olabilir, migreni olabilir. Anne-babaya, öğretmenlere çok fazla görev düşüyor. Çocuk kesinlikle iyi gözlenmeli. Ağrıları kısa sürede geçiyorsa elbetteki sorunu büyütmemek gerekli.  Ayrıca uzman hekim önerisi olmadan ilaç vermek çok yanlış. Bu durumdaki çocukları eğer varsa çocuk nörolojisi uzmanının, yoksa da herhangi bir çocuk uzmanının incelemesi gerekli.

Eğer başağrılarınız haftada 3 veya daha fazla  sayıda atak şeklindeyse, her gün ağrı kesici almak zorunda kalıyorsanız,
ilave  olarak ensenizde katılık ve ateş varsa mutlaka hekime görünmelisiniz.

Yine başğrınız aşağıdaki şekillerde  ise hekime gitmeniz gerekli:
Ağrıya solunum sıkıntısı, gözleri, kulakları, burun ve boğazı etkileyen yakınmalar eşlik ediyorsa
Baş dönmesi, denge kaybı, konuşma bozukluğu, güç kaybı, uyuşukluk ve karıncalanma gibi duyu değişiklikleri varsa
Ağrıyla birlikte şuur bulanıklığı varsa
Kafa travmasından sonra başlarsa ve devam ederse
Egzersiz ve öksürük sonrasında başlarsa
Giderek kötüleşir ve geçmezse
Her zaman olduğundan daha farklı bir şekilde olursa
İnatçı ve şiddetli bir kusma eşlik ediyorsa
50 yaşından sonra başlamışsa

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir