Başarı, Onu Gerçekten İsteyenlerin Olur!

Başarılı Olmayı Kim İstemez?
İnsanlık tarihi boyunca peşinden koşulan bir kavramdı başarı. İnsanlar işlerinde başarılı olmak, okullarında başarılı olmak için çalışır, didinirler. Başarının peşinden koşmaktan başka hiç bir şey düşünemeyen insanlarla doludur çevremiz.
Peki ama nedir başarı?
Başarıyı, bireylerin kndi uğraşları içerisinde hedef koyduğu noktaya ulaşmak olarak tanımlayabiliriz. Durum böyle olunca, başarılı olmak kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin biri için tıp fakültesini kazanmak başarı kriteri olurken diğeri için hukuk okumak başarıdır. Biri için 100 metreyi 10 saniyede koşmak başarı iken bir diğeri için Ankara’dan İstanbul’a yürüyerek gitmek başarıdır.

Başarı Kişiye göre değişir
Görülen o ki başarı he kişi için farklı anlam ifade ediyor. Başarılı olmasını beklediklerimiz de böyle olduklarına göre beklentilerimizi iyi düşünmemizde yarar var. Başarı bu noktada, bireyin kendi koyduğu hedflere ulaşmasıdır diyebiliriz.

Başaramama Korkusu
Hey başardım! diye coşkuyla bağıran bir insan çok mutludur. Muhtemelen bu insan, başarıya giden yolda çok gerçekçi hedefler koymuş, yapabileceği uğraşı seçmiş ve bu yolda sabırla, inatla ve kararlıca çalışmıştır. Başarıyı yakalayan bu insan için artık kendine olan saygının ve güvenin de arttığı bir adım olmuştur. Başaramama korkusundan kurtulmak için yukarıda belirttiğimiz hususlara önem vermemiz gereklidir.

Başarılı Olmanın Şartları
Başarılı olma yollarıyla ilgili sayısız yazı yazılmıştır. Hemen hepsinde kişinin kendi özelliklerini tanıması, kendi kapasitesinin üst ve alt sınırlarını tespit etmesi ve gerçekçi hedeflere yönelmesi öğütleri gelir.  Biz de sizlere 24 derste başarılı olmak diye bir makale sunmayacağız. Çünkü başarılı olmanın kriterleri her bireyde farklıdır. Kişinin beğenilerine, yeteneklerine, sosyal ve sayısal zekasına, içnde bulunduğu sosy-kültürel ortama ve kültüre bağlıdır.

Başarılı Olmakla İlgili Güzel Sözler

Başarının sırlarından biri, geçici başarısızlıkların bizi yenmesine izin vermemektir.
Mark Kay

Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak çok zordur.
 Ziya Gökalp

Yapabildiğimiz herşeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşardık.
Thomas Edison

Nerede olursanız olun, elinizdekilerle yapabileceğinizi yapın.
Theodore Roosevelt

İnsan sahip olduklarının toplamı değil, fakat henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır.
Jean Paul Sartre

Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil.
Ben Sweetland

Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir.
Leonardo da Vinci

Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracagınızdan emin olabilirsiniz.
Henry Wadsworth Longfellow

Başarı, onu gerçekten isteyenlerin en doğal hakkıdır!
Şahbender Korkmaz

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir