Bebeklerde Diş Çürümesi

Bebeklerde Diş ÇürümesiBebeklerde Diş Bakımı Ne zaman Başlamalı?

Diş hekimleri, bebeklerde ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekmekte. Bu konuda anne ve babaların duyarlı ve dikkatli olmaları gerektiğini belirten diş hekimlerine göre, bebeklerde ilk diş çıkmasından itibaren ağız bakımının başlaması gerekiyor.
Bebeklerde Biberon Kullanmak
Diş hekimleri; biberonun kullanıldıktan sonra bebeğin dişlerinin ıslak temiz bir tülbentle silinmesi gerekiyor. Bebeğe biberon verilmesi işleminden sonra ıslak temiz bir tülbentle silinmez ise biberon çürüklere neden olacaktır.

Bebeklerde Diş Fırçalama
2,5 yaşında çocukların süt dişleri genel olarak tamamlanır.  2-3 yaşlarında çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması gerekiyor. Çocuklar, anne ve babalarını taklit eder. Bu nedenledir ki anne ve baba dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdır. Eğer anne baba düzenli olarak dişlerini fırçalarsa çocuklar da bu alışkanlığı kolayca edinir. Yetişkinlerde dişleri fırçalama, yemek yedikten sonra ve gece yatmadan önce gerçekleşmelidir. Diş fırçalarken fırçanın her dişin yüzeyine mutlaka değmesine dikkat edilmelidir.

Bebeklerde Diş Fırçalarken nelere Dikkat etmeli?
Her dişe en az üç darbe gelecek şekilde fırçalanmalıdır. Diş ipi kullanımı ara yüz çürüklerini önler ancak kullanımını mutlaka diş hekimi anlatmalıdır. Aksi halde diş etlerine zarar verilebilir.

Ağız ve diş sağlığı hakkında yeterli bilgilendirmeler okullarda verilmelidir. Diş çürüklerine karşı en etkili önlemin düzenli ve yeterli diş fırçalaması olduğu unutulmamalıdır.

Bebeklerde Diş Çürümesi başlıklı yazının, BeyazOkul.com tarafından Güncel sürümdür…
Yazının ilk sürümü: 16 ekim 2012

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. sağlıkllı dişler diyor ki:

    Sağlıklı Dişler herkesin hakkıdır….

  2. Deniz diyor ki:

    Bebeklerin diş gelişimi oldukça önemli. Bazı aileler bebeklerine şekerli maddeleri çok veriyor. Bazı aileler de şekerli süt veriyor. Bu oldukça hatalı. Süt ılık ve şekersiz verilmelidir. Dişlerin gelişimi oldukça önemlidir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir