Bebeklere Kitap Okumak Konuşma Gelişimine Katkı Sağlar

Bebeklere Kitap Okumak Konuşma Gelişimine Katkı Sağlar
Çocuklarda geç konuşma, aileleri telaşlanmaktadır. Bazı fiziksel ve psikolojik sorunlar, çocuklarda konuşamama ya da geç konuşmaya sebep olabiliyor. Çocuklarda geç konuşma sorunu, ebeveynin doğal süreci takip etmesi ve terapi desteğiyle çözülebilir. Çocuklarda dil ve konuşma probleminin değişik nedenleri olabilir. Bazen, bir dediğini iki etmemiş, her türlü olanağı hazır olarak sunmuş anne baba yüzünden çocuğun konuşmaya ihtiyaç duymamış olması gibi bir nedeni olsa da konuşma gecikmesi, konuşma bozukluğu gibi olgular daha karmaşık temeli olan bir sorun olabilmektedir.

Çocuklarda konuşma bozukluklarının nedenleri fiziksel ve psikolojik olabilir. Çocuğun dil ve konuşma gelişiminin anne – baba  tarafından takip edilmesi gerektiğini unutmamak gereklidir. Konuşma sorunları; damak bozukluğu, dil büyüklüğü, bademcik büyüklüğü ve sık görülen işitme kaybı gibi fiziksel nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Fizyolojik sorunlar için kulak-burun-boğaz uzmanına başvurmak gereklidir. Eğer konuşma problemi olan çocukta, yukarıda belirtilen fiziksel sorunlardan biri veya daha fazlası  bulunmuyorsa  konuşma terapistinden yardım alınmalıdır. Konuşma terapisi için uygun yaş 5 yaş ve üstüdür.

Çocukların dil gelişimleri birbirinden farklıdır. Ebeveynler, çocuğun konuşması sırasındaki normal süreci biliyorsa çocuğun konuşma ve dil gelişim sorunlarını rahatlıkla anlayabilir. Çocukla birlikteyken o an yaşanılanları anlatan ve konuşması için zaman ayıran anne-babanın, dil gelişimi konusunda daha çabuk mesafe kat ettiği bilinmektedir. Anne babalar, çocuğun kendisini duymasını sağlak için çocukla sohbet ederken, ortamda farklı seslerin olmamasına dikkat etmelidir. Anne, bebeğin çıkardığı seslere tepki göstermeli ve  mutlaka bebeğin yüzüne bakmalıdır. Ayrıca işaretlerle bir şeyler anlatmaya çalışan çocuğa annenin kelimelerle ifade etmesi faydalı olmaktadır. Bu süreçte okunacak masal kitapları da konuşma gelişimine önemli katkı sunar. Çocukla birlikte hikâye okuma ve anlatma, cümle tamamlama çalışmaları yapılmalıdır. Aile içi sohbetlerde çocuğa fırsat vermek gerekir.  Çocuğun dil gelişimini destekleyecek materyallerle çalışmak önemlidir.. Çocuğun dil alanındaki gelişimine en büyük desteğin anne-baba tarafından verilmesi gerekiyor. Anne baba-çocuk ilişkilerinde paylaşımların, yapılan etkinliklerin, çocuğun ailedeki yerinin, değerinin ölçüsü nispetinde, konuşma gelişiminde etkisi olduğu görülmektedir.

Çocukta aşağıda belirtilen sorunlar var ise tıbbi yardım kuruluşuna başvurulmalıdır:

Ailede başka konuşma problemi yaşayan bireyler varsa,
Çocuğun çıkardığı ses ve kelimeleri anlaşılmıyorsa,
Bazı harfleri çıkartamıyorsa,
Akranlarına oranla konuşmada ciddi gerilik varsa,
Kendisine yöneltilen komutlara tepkisiz kalıyorsa,
Kekemelik, tutukluk, çok fazla hızlı konuşma gibi birtakım problemler yaşıyorsa uzmana gidilmelidir.
Bebeğin konuşma süreci genellikle şöyleddir:
6. ay ve sonrası: Bebek seslere tepki gösterir. Gözlerini ve kafasını sesin geldiği yöne doğru çevirir, kendi kendine ses çıkartır.
12. ay ve sonrası: Çocuk basit dille söylenileni anlar (‘topu getir’ denildiğinde topu getirir) ‘anne’, ‘baba’ der, ismi söylendiğinde tepki verir.
18. ay ve sonrasıı: Çocuk çok basit cümle ve emirleri anlar. Bildiği eşyaları adlandırır. Sözcük dağarcığı genişler.
24. ay ve sonrası: Uzun cümleleri anlar.Kendi ismini söyleyebilir. 2-3 sözcüklü cümleler kurar.
36. ay vr sonrası: Çocuk basit hikâyeleri anlar, cümle kurar, sorular sormaya başlar.
48.ay ve sonrası: Çocuk bir yetişkin gibi cümle kurar.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir