Bilgisayar Hastalığına dikkat

Bilgisayar hastalığına dikkat çeken uzmanlar uyarıyor. Bilgisayar hastalıkları denince akla ilk gelen bilgisayar tutkusu. Bilgisayar hastalığına malesef sadece aşırı tutku anlamı yüklemek yeterli değil. Bilgisayar kullanan bireylerde bir takım sağlık problemleri yanında psikolojik sorunlar da baş gösteriyor. Bilgisayar başında uzun süre ve kontrolsüz olarak kalan bireylerde çeşitli sosyal fobiler oluşmaktadır.
Uzmanlar, 5 saattten fazla bilgisayar başında kalan insanların depresif özellikler sergileyebileceğini, yine günde 10 saaten daha uzun süre oyun oynayanlarda ise sigara içki gibi bağımlılık etkileri görüldüğünü belirtiyorlar. Çin tarafından yüzlerce denekle yapılan bir araştırmaya göre; internette günde beş saatten fazla zaman geçiren gençlerin depresyona yakalanma olasılığı, ortalama kullanıcılara kıyasla 1.5 kat daha yüksek.

Yine bu konudaki bir başka araştırma da Notre Dame Tıp Okulu öğretim üyesi psikiyatrist Lawrence Lam tarafından gerçekleştirmiş. Araştırmanın sonuçlarında, günde en az 300 dakikasını bilgisayar başında ve ağırlıkla internette gezinerek geçiren gençlerin bağımlılık belirtileri gösterdiği ve sosyal iletişime ilgilerini kaybetmeye başladıkları görülüyor.

Günde ortalama 10 saatten fazla internet veya bilgisayar oyunlarıyla zaman geçiren gençlerin durumuysa daha vahim. Bu gençlerin önemli bir bölümünde narkotik bağımlılığına benzer semptomlara rastlanıyor. Bağımlılık 9 ayı geçtiğinde klinik depresyon belirtileri gözleniyor, aile ve arkadaşlardan sıkılma ve kaçma eğilimi izleniyor.

Araştırma sonucuna göre, bilgisayar bağımlığı  9 ayı geçen gençlerde depresyon oranı yüzde 84 gibi çok yüksek bir oran. Yaşları 13-18 arasında değişen 1041 gencin katılımıyla yürütülen araştırmanın raporu, Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine adlı bilim bülteninde yayımlandı.

Uzun süre bilgisayar başında kalan bireylerde başta boyun fıtığı, kireçlenme ve uzun süre oturmaktan dolayı bir çok hastalığın tetiklenmesi oluşuyor. Her ne kadar göz bozukluklarıya direk bağlantısı olmadığı iddaa edilsede, bilgisayar kullananların gözyaşı kuruması, göz yorulması gibi sorunlara karşı daha duyarlı olduğu bilinmekte.

Sonuç olarak bilgisayar, çağımızın vazgeçilmez iletişim araçlarındandır.  Bilgisayarı bilgiye erişim olarak kullanmak çok faydalı ancak bilgisayarın zararları da önemli oranda kullanım zamanına bağlı. Bütün gününü bilgisayar başında geçiriyor, derslerine bakmıyor,bilgisayardan başak kimsesi yok gibi yakınmalara neden olmayacak denli bir makul zaman aralığı bilgisayarı zararlı değil tersine oldukça faydalı hale getirecektir.

© DestekEgitimi.com 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir