Bilgisayarla ilgili Sorular

Sitemize gelen sorular çoğaldıkça zaman zaman toplu olarak yanıtlıyoruz. Bu soruları bölümlere ayırdık ve bu yazımızda bilgisayar – internet ile ilgili gelen soruları yanıtlamaya karar verdik.
Pps Dosyalarındaki sesleri nasıl alabilirim?
Pps Dosyalarındaki sesleri almak aslında çok zor değil yapılması gereken şey bu dosyayı Power Point programıyla açmak. Bunun için, Başlat- Programlar- Microsof Office- Power Point ( C:ProgramDataMicrosoftWindowsStart MenuProgramsMicrosoft Office) yolun izleyerek ya da masaüstünde kısa yol varsa çalıştırıyoruz. çift tıklayıp çalıştırıyoruz. Dosya menüsünden pps uzantılı dosyayı açıyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız, pps uzantılı dosyayı düzenlemek gibi gözükse de aslında sadece dosyamızı web sayfası olarak kaydedeceğiz. Örnek olarak,  tatil.pps adlı  dosyada hoşumuza giden müziği almak istiyoruz. İlk önce MS Power Point programını açıyor, dosya (file) menüsünden açıyoruz. Yine dosya menüsünden farklı kaydet, diğer biçimler, web sayfası olarak kaydet deyip dosyamızı, masaüstüne tatil.htm olarak kaydediyoruz. Power Point programını kapatıp masaüstüne döndüğümüzde bir tane tatil_dosyalar adında klasörümüz bir tane de tatil.htm adlı dosya oluşuyor. İşte tatil_dosyalar adlı klasörün içerisinde sadece çok hoşumuza giden müzik değil pps uzantılı dosyada kullanılan tüm görsel, ses dosyaları hazır olarak bizi bekliyor.


 Bilgisayarımda müzik dinelerken ses ekolu geliyor.  Görev çubuğunda Realtek Audio Yöneticisinden ayarlama yaptım ama yine değişmedi.
Realtek Auidio Yönetici penceresini açınız. Oradan Speakers sekmesine sonra da ses efekti kısmına geliniz ve none yapınız. Tamam butonuna basınız. Diğer marka ses kartlarının da sürücü yazılımlarından benzer ayarları yaparak sorunu çözebilirsiniz. Bu yazılımlar ses kartının driver dışındaki yazılımları olup efek dahil  çeşitli özelliklerinden dolayı ilk yüklemede tercih edilmediyse zaten ekolu ses sorunu da olmayacaktır.

Adobe Dreamweaver CS3 kullanıyorum ve toplu olarak bu değiştir yaptığımda işlem sonunda , Dreamweaver  geçersiz işlem yürütüyor ve program kapanıyor , çözümü nedir?
Muhtemelen lisanssız Adobe Dreamweaver CS3 kullanıyorsunuz. Lisansız Adobe ürünlerinin hemen hepsinde benzer sorunlar olabiliyor. Ayrıca lisans sorunu dışında klasörde toplu bul dğeiştir işlemi yaparken dosaylar arasında, css, js vb dosyaları dahil etmeden yani ilk önce sadece htm, html, php, asp vs. dosyaları üzerinde toplu değiştirme yapmayı deneyin. Yine Adobe ürünlerini kısıtlamasız olarak 30 gün boyunca kullanabileceğinizi unutmayın.

Kişisel bir sitem var, 3 yıldır devamlı yazı giriyorum ama Google ‘da bir türlü ilk sayfalarda değilim. Google’da ilk sayfalarda çıkmak için ne yapabilirim?
Google’da ilk sayfalarda çıkmak için eski site olmak ve devamlı yazı yazmak başlı başına yeterli değil. Günümüzde web sitesi sayısı inanılmaz oranda çoğaldı. Bu nedenle arama motorlarında ön sıralarda olmak için rekabet çok arttı. Başta Google olmak üzere önde gelen arama motorları için kriterler her an değişebilmekle birlikte temel olarak sitelerin özgün olması, erişilebilir olması ve rama yapacak kişilere hitap eden bir içeriğe sahip olması gerekli. Bunun dışında SEO adı verilen ve arama motorları için çeşitli iyileştirmeler ve ayarlamalar yapan uygulamalar gibi teklnik çabalar da gerekebilmektedir.
Size önerimiz, kendinize ait, özgün bir içeriğ sade, ziyeretçilerin kolayca aradığı bilgiye ulaşabileceği bir içerikle sunmak ve büyük sitelerde sitenizden link vererek bahsedilmesini sağlamak yeterli olacaktır.
Köy Derneğimize web sitesi hazırlayacağım. WordPress mi kurayım yoksa Drupal mi? Tema öneriniz var mı?
Küçük ölçekli siteler yani günlük ziyeterçi sayısı ortalama 500 olanlar için kesinlikle WordPress öneririz. Hem kolay indekslenmesi hem de Drupal veya Joomlaya oranla çok daha kolay olması ile öne çıkan WordPress tema ve eklenti bakımıbdan da çok öndedir.
Tema olarak önerimiz ise sade, sorunsuz ve W3C Validation standartlarına uyumlu olan Mountainlandscape adlı temayı öneririz. Temanın türkçesi ve detaylı tanıtımı burada.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Orhan diyor ki:

    Bilgisayar problemlerini çözüyorum artık. İsteyene yardımcı olurum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir