BİLGİSAYRI KONTROLLÜ KULLANMAK GEREKLİ

Bilgisayarı Kontrollü kullanmak gerekli ifadesinden net olarak anlaşılan şudur. Bireyler, bilgisayar başında ne kadar zaman geçirdiğinin farkında olmalıdır. Uzmanlara göre 5 saattten fazla bilgisayar başında kalan insanların depresif özellikler sergileyebiliyorlar. Bunun yanında 10 saaten fazla oyun oynayanlarda ise sigara içki gibi bağımlılık etkileri görülüyor. Çin’de yapılan ve yüzlerce denekle yapılan bir araştırma internette günde beş saatten fazla zaman geçiren gençlerin depresyona yakalanma ihtimalinin, ortalama kullanıcılara kıyasla 1.5 kat daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

SOSYAL İLETİŞİMLERİ KESİLİYOR

Notre Dame Tıp Okulu öğretim üyesi psikiyatrist Lawrence Lam tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, günde en az 300 dakikasını bilgisayar başında ve ağırlıkla internette gezinerek geçiren gençler bağımlılık belirtileri göstermeye ve sosyal iletişime ilgilerini kaybetmeye başlıyor.

KLİNİKLİK DEPRESYON BELİRTİSİ
Günde ortalama 10 saatten fazla internet veya bilgisayar oyunlarıyla meşgul olan gençlerin durumuysa daha vahim. Bu gençlerin önemli bir bölümünde narkotik bağımlılığına benzer semptomlara rastlanıyor. Bağımlılık 9 ayı geçtiğinde klinik depresyon belirtileri gözleniyor, aile ve arkadaşlardan sıkılma ve kaçma eğilimi izleniyor.

13-18 YAŞ ARASI TEHLİKELİ

Araştırma sonucuna göre 9 ayı geçen bilgisayar bağımlısı gençlerde depresyon oranı yüzde 84. Yaşları 13-18 arasında değişen 1041 gencin katılımıyla yürütülen araştırmanın raporu, Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine adlı bilim bülteninde yayımlandı.

Sevebilirsin...

4 Yanıt

 1. gokceada dedi ki:

  kesinlikle katılıyorum …

 2. Bilal dedi ki:

  Çok güzel yazmışsınız fakat bunun standartını belirtmemişsiniz. Teşekkür ederim

 3. kerimcan dedi ki:

  abi kaç saat oynamak gerekiyo

 4. betül dedi ki:

  1000000000000000000000000000 ldım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir