Büyüme Gelişme ve Uyku

Ben küçükken çok rüya görürdüm. Rüyamda hep ağabeyim kadar uzun boylu olurdum, futbol oynar gol atardım… Annem bana hep, sütünü içer, uykunu da iyi uyursan çabuk büyür ağabeyin kadar olursun derdi. Ben ağabeyimi örnek alırdım. Onun çok arkadaşı vardı. Beni çok severlerdi. Hele de kız arkadaşlarının, “ne haber bıcırık, yerim seni” demelerine bayılırdım. Hoşuma giderdi bu ama yine de bir an önce büyüyüp ağabeylerimin arasına katılmak isterdim. Oysaki annem he zaman, “Atıf, oğlum sen de büyüyeceksin ama büyümek hem de sağlıklı büyümek için hem doğru ve iyi besleneceksin hem de yeterince uyuyacaksın” derdi. Haa bir de annem benim düzenli spor yapmam için çok çalıştı. ah sevgili anneciğim, şimdi düşünüyorum da annem ne kadar haklıymış.
Şu sıra tam 16 yaşındayım. Boyum uzadı, kilomun normal olduğunu söylüyor herkes. Laf aramızda arkadaşlarım beni çok beğeniyorlar. Hem kişilik hem de sağlıklı görünüm açısından.

Sağlıklı gelişim çok önemli. Olumlu kişilik için, insanlara değer veren, barışçı bir insan olabilmek için beslenme, spor ve yeterli uyku çok önemli. Bu üçü olunca çalışkanlıkta kendiliğinden geliyor. Hem yeterli eğlenmeye de vaktim oluyor benim. Arkadaşlarım bana şaşırıyorlar. “Hem spor, hem oyun hem de bol bol uyku… Buna rağmen derslerinde çok başarılısın” diye soruyorlar. Evet ama ben çok bir şey yapmıyorum aslında. Her şeyi zamanında yapıyorum, doğru besleniyorum, planlı çalışıyorum ve yeterince uyku uyuyorum.

Öğretmenlerimin beni örnek göstermesi hoşuma gidiyor. Arkadaşlarımın beni övmesi, küçüklerin beni örnek almaları hoşuma gidiyor. Şu sıralar beni üzen tek şey var o da tuttuğum takımın sürekli yenilmesi.

Onur Genç ADA

Sevebilirsin...

5 Yanıt

 1. Serra diyor ki:

  Büyüme Gelişme ve Uyku!
  Evet bence yeterince uyku uyumak gekli. Araştırmalara göre yeterli uyku uyuyamayan insanlar daha sinirli ve gergin oluyorlarmış. Tabi bu durumda da verimsiz oluyorlar.

 2. Cafer diyor ki:

  Sayın site yetkilisi,
  ben geceleri hiç uyuyamıyorum. Acaba nereye başvursam. Ayrıca sitenizde oldukça faydalı yararlı yazılar var. Teşekkür ederim.

 3. BeyazOkul diyor ki:

  Cafer bey,
  İlk önce bir hastanenin psikiyatri servisine gidiniz. Onlar sizi gerekli bölümlere yönlendirecektir. Bir takım nörolojik ve dahiliye testleri yaptırmak gerebilir. Geçmiş olsun.

 4. Çetin diyor ki:

  Uyku insanın hayatında önemli bir yer tutar. Uyku problemleri hakkında bilgi edinmek gerek. Uyku sorunlarıyla başa çıkma konusunda bilgilenirseniz iyi bir uyku düzeni olur…

 5. Ahmet Demirci diyor ki:

  Web sayfanızda gerçekten güzel konulara yer veriyorusunuz. Çok teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir