Cahil insanın Kafasının İçi

Hiç, okuyanla okumayan bir olur mu şeklinde, soruyla karışık kesinlik ifade eden bilgece sözler duyarız hep…
Sonra cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordu şeklinde devam eder bu sözler… Şimdi bana sarsalar ki Ezgi kardeşim, cahil insanın kafasının içi gerçekten boş mudur? Ben derim ki tamamen boş olamaz ama az doludur, sürahinin dibinde kalan su gibi.

Öyle ya, insan isetmese de gördükleri, yaşadıkları onda yer eder. İnsan kafası derken kastedilen beyindir zaten. Beyin de boş olmaz hiç bir zaman.

Gelin görün ki dünyaya bakar ve görmez olan cahillerin bu noksanlıklarının nedeni okumamaları, yorum yapmamalrı ve dolayısıyla da düşünce yapısına sahip olmamalarıdır. Bir cahil insanın kafasının içi o kadar boştur ki, içinden hayatı anlamaya yarayacak tek bir kırıntıya rastalam zordur.

Cahillik kalıcı mıdır? Elbetteki kalıcı değildir. Atalarımız, zararın neresinden dönerseniz, kârdır demişler. Cahilliğin üstüne gitmek gereklidir. Bunu yaparken bizler de bir vatandaş olarak, bir insaan olarak cahillikle mücadele edebilmeliyiz. Çünkü cahillik, kötülüğe kaynak olabilir. Bu demek değildir ki cahil insanlar kötüdür. Cahil insanlar iyi veya kötü olabilir ama cahil insanlar kötü ve kurnaz insanlar tarfından kullanılabilir. İşte cahillik bu yüzden de çok tehlikelidir.
Ezgi yalçınkaya
Urfa

Beyazokul.com Notu:
Bu kısa ve özlü yazıyı bize gönderen Ezgi kardeşimize teşekkür ederiz. yeni yazılarını bekliyoruz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir