Çocuklara kurban Olayını Anlatmak

Anne-babaların kurban bayramı sırasında  “Çocuğuma kurban kavramını nasıl anlatırım?” sorusuna İlahiyatçıların verdiği yanıt: Hz. İsmail’in güzel bir hikâye üslubu ile anlatılmasının doğru olacağı şeklinde. Bası psikologlar da, çocuklara yaşına uygun ve programlı verilen dini eğitimin bu soruyu cevaplandıracağı görüşünde.  Eğitimci ve ebeveynler, çocuklara kurban ibadetinden bahsetmeden önce konu hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahip olmalılar. Yaşanan bu olayı uygun ve açık  bir üslupla, hikâyeleştirerek anlatmak gerklidir. Bu hikaye çocuklar için ‘Neden kurban kesiyoruz?’ sorusunayanıt olabilir.

İlahiyatçılar, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve diğer peygamberlerin isimleri ve hayat hikâyeleri ne kadar bilinirse, kurban kavramının da çocuğa o kadar yakın olacağını aktarıyor. Çocuk, kurbanı çok sevdiği peygamber Hz. İsmail’in hayatına karşılık cennetten gönderilmiş bir hediye olarak görüyor ve sevgi, minnet duyabiliyor. Böylece çocuğun canlılara merhamet duygusu da kaybolmaz. Allah’ın emri olduğunu düşünür ve kabul etmesi kolay olur.

Kurbanın çocuklara anlatılması hususunda doğru din eğitimi önemli. Aile içi din eğitiminde ebeveynin çocukla birlikte ibadet etmesi ve manevi ortamlarda birlikte olması etkili. Sahip olduğu nimetlerin devamı için Allah’a şükretmeye ve dua etmeye alışmış çocuk, kurban ibadetini anlayacaktır. Kurbanı bir canlıyı öldürmek olarak anlamayacaktır. Çocukların duyduklarını ve gördüklerini doğru yorumlayabileceği altyapı oluşmadan, kurban, ölüm gibi açıklanması güç kavramların anlatılması gerekli. Anne babalar, öncelikle çocuğun sorduğu sorulara yaşına ve kişisel özelliklerine uygun cevaplar vermeli. Onların anlayacağı somut ve net açıklamalar yapmalı.

Çocuklarda 0-3 yaş dönemi, kavramların yerleştiği bir dönemdir. Diğer kavramların yerleşmesi gibi kurban bayramı kavramı da anne, babanın tutumlarını izlemesi sonucu oluşmaktadır. Bayram ziyaretleri, yabancılaşmanın doruğa ulaştığı günümüzde çok önemli. Bayramda anne-baba ve akrabaların mutluluğunu gören çocuk, bayram sevincini paylaşırken birlik ve beraberlik duygusunu yaşar.

Kurban Bayramı, 3-6 yaşarası çocuğa, paylaşma ve yardımlaşma duygusunu anlatmak için iyi bir fırsattır. Kurban Bayramı’nda koyun, inek gibi hayvanların kesilerek yardıma muhtaç insanlara dağıtılması ile bayramın sosyal boyutu anlatılabilir. Çocuklara yararlı gıdaları öğretmek önemlidir. Etin, insan sağlığı için önemli olduğu, bazı hayvanların insanların besin ihtiyacını karşılamak için yaratıldıkları ve kesim esnasında canlarının yanmadığı anlatılabilir. Kurbanlık hayvanların kendilerini besleyen ve kurban eden insanlara sağlık kazandırdıkları için mutlu oldukları söylenebilir.

Yaşam ve ölüm kavramı çocuklarda 7-12 yaş döneminde kazanılmaya başlar. Bu dönemde çocuğa Allah’ın emriyle koç, koyun gibi hayvanların kurban edilerek etlerinin gereksinimi olan kişilere dağıtılacağı uygun bir dilde anlatılmalıdır. Müslümanların kurban ibadetiyle sevap kazandığı söylenmeli. Bu yaşlarda kurbanın hayat nimetine şükür için kesildiği, Hz. İbrahim’e kurban etmesi için koç gönderildiği uygun bir dille anlatılabilir. Öyküler çocukların bazı kavramları daha iyi öğrenmesini sağlar.

Kurban kesimi hakkında, Anne-baba tarafından çocuklarının gelişim düzeyine uygun olarak açıklama yapmak şarttır. Bu arada çocuk beklemediği bir anda kesime tanık olursa bu, durum çocukta psikolojik travma etkisi gösterebilir. Duyarlı, duygusal yapıda olan çocuklara özellikle dikkat edilmelidir. Çocukların yaşı kaç olursa olsun kurban kesimini zorla izletmek çok sakıncalıdır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir