Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Üzerine

Tırnak Yeme Davranışı Nasıl Gelişir?
İlk akla gelen neden baskıcı anne baba tutumudur. Otoriter veya ilgisiz aile tutumları bu davranışın gelişmesinde önemli bir etken olabilir. Çocuğa sürekli olarak bağırılması veya kızılması, onun her yaptığı işe karışılması tırnak yeme alışkanlığı yanında başka olumsuz davranışların oluşmasında da etkendir. Kısaca anne babanın aşırı kaygılı ve zorlayıcı olması çocukta, yakın çevresindeki bir tırnak yeme olgusunu model almasına nden olacaktır. Buna örnek, çocuğun ailede tırnak yiyen birini taklit etmesidir. Saldırganlık dürtülerinin bu şekilde dışa vurulması ve ergenlik döneminde gerilim ve çelişkilerin artması, ergenin çevresinden kabul ve onay görme ihtiyacı da nedenler arasında sayılabilir.
Çocuğunuz Tırnak Yiyorsa Nasıl Davranmalısınız?
Öncelikle çocuğunuza  bu nedenle veya başka herhangi bir olumsuz davranışlarında baskıcı ve eleştirel davranmayın.
• Çocuğunuzun hangi durumlarda tırnak yediğini belirleyip bu durumları ortadan kaldırmaya çalışın. Mesela sinirlendiğinde veya korktuğunda tırnağını yiyorsa onu sakinleştirmeye çalışın. Onu kızdıracak, korkutacak durumlardan ve mekanlardan olabildiğince uzak tutun.  Halk arasında sıkça yapılan;  acı biber sürme, eldiven takma gibi yöntemler kullanmayın.
Kaynak: Okumak için tıklayın

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Emel diyor ki:

    Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Üzerine yazılmış tüm yazıları okudum. Net üzerinde araştırdım. Psikolağa gittim fakat kendimde bu Kendimde Tırnak Yeme Alışkanlığını bırakamadım.

  2. clara diyor ki:

    Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı bence çok önemli değil. Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı kökeni önemli aslında. Bu davranışa iten nedenler önemli. Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığının çözümünde en önemli nokta nedendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir