Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları

Cumhuriyet en genel anlamıyla, halkın kendini yönetenleri seçtiği yönetim şeklidir. Cumhuriyet, hükümet başkanının, halk tarafından belli bir süre için seçildiği yönetim biçimidir. Cumhuriyet, egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının tamamen tersidir. Yönetim halkın oylarıyla seçilmiş hükümet ve hükümet organları tarafından yerine getirilir. Cumhuriyet yönetiminde kurallar yasalarla belirlenir. Halkın seçtiği milletvekilleri gerek gördüklerinde halkın çıkarları doğrultusunda yeni yasalar çıkarır. Cumhuriyet yönetimi ve ülkemize kazandırdıklarını anlamak için Cumhuriyet öncesi döneme bakmak yeterli olur.

İnsanlık gelişince, bilimde ve teknolojideki yeniliklerin de etkisiyle Avrupa’da aydınlanma çağı başlamıştır. O zamana kadar bütün dünyada egemen olan, oligarşi, monarşi gibi azınlığın çoğunluğa tahakküm ettiği yönetim anlayışları yerini yavaş yavaş Cumhuriyet yönetimine  bırakmıştır. Krallıklar yıklımaya başlamıştır. Osmanlı Devletinde de, cumhuriyet fikri ilk kez 1870’li yıllarda Genç Osmanlılar ve Mithat Paşa tarafından (açıkça savunulmaksızın) tartışılmıştır. Avrupa’da 1789 Fransız devrimi ile birlikte Cumhuriyet yönetimine geçişler ivme kazanmıştır. Cumhuriyetin getirdiği yenilikler arasında en ön plana çıkan özellik, halkın yönetimde söz sahibi olmasıdır.

Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıklarını  iyi anlatabilmek için Cumhuriyet öncesi yönetim şekli hakkında bilgi edinmekte yarar vardır.  Osmanlı Devleti, 624 yıl hüküm sürmüş ve 36 padişah tarafından yönetilmiştir. Padişahlık; şah, kral, hakan, sultan gibi tek kişilik yönetim sistemidir. Bu tarz yönetimlere ise “mutlakiyet” adı verilmiştir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız , tek bir kişidedir.

Cumhuriyet yönetimi bir bakıma insanlık tarihindeki gelişmeler nedeniyle zorunluluk hali almıştır. 1. Düya savaşından sonra irili ufaklı cumhuriyetler kurulmuştur. Atatürk önderliğinde gerçekleşen Kurtuluş Savaşımzın başarılı olmasından sonra, ülkemize en uygun yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğu kabul edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti 29 ekim 1923 Yılında kurulmuştur. Cumhuriyette, Musatafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri millet adına denetler. Millet, seçimle nilletin vekilleri olan yöneticileri seçebilir.

Cumhuriyet yönetimi sayesinde ülkemizde halkın yönetime katılımı en üst düzeyde gerçekleşmektedir. Bu gün halkımız,  mahallesini yöneten muhtardan, ilçe yerel yönetimine kadar, milletvekilinden cumhurbaşkanına kadar bütün yönetim kademelerinde söz sahibidir. Cumhuriyet yönetiminde sadece seçem değil, seçilme özgürlüğü de bulunmaktadır.

Bu gün Cumhuriyet sayesinde, vatandaşlar yönetimde söz sahibi olmuştur. Cumhuriyet sayesinde, yasalar önünde seçme ve seçilme hürriyetine kavuşmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik, sosya bir hukuk devleti olduğu garanti altına alınmış bir anayasası vardır.  Bu anayasaya göre ülkemizdeki tüm insanların, ibadet, eğitim, konut başta olmak üzere bir çok hakları garanti altına alınmıştır.

Cumhuriyetimizin ilanından sonra, medreseler kapatılmış yerine yeni ve modern okullar açılmıştır. Arap harfleri kaldırılmış ve Harf devrimiyle Türk alfabes kabul edilmiştir. Ölçü birimleri değiştirimiştir. Yine Cumhuriyetin yönetiminin sayesinde Soyadı kanunu çıkarılarak büyük bir karmaşanın önüne geçilmiştir. Bu kanunla birlikte, Mustafa Kemal’e Atatürk soyadı verilmiştir.

Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları saymakla bitmez. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile kadın – erkek eşitliği sağlanmıştır. Din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıştır. Din kurallarına göre çalışan mahkemeler kaldırılarak hukuk kuraları hakim kılınmıştır. Tarımda yeni aletler kullanılmaya başlanmış, köylere kadar elektrik ve telefon qötürülmüştür. Yurdumuzun her tarafından yollar, köprüler, barajlar, limanlar, fabrikalar, hava alanları ve demir yolları yapılmıştır.

Sevebilirsin...

12 Yanıt

 1. Melek diyor ki:

  Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları ile ilgili anlatılacaklar için sayfalar yetersiz kalır.

 2. Derya diyor ki:

  Cumhuriyet Bayramı şiirleri eklerseniz memnun oluruz.

 3. knk diyor ki:

  şiirleri eklerseniz memnun oluruz

 4. Beril diyor ki:

  İyiki varsın Beyazokul.com
  facebookta beğendim :)

 5. rüzgar ve damla diyor ki:

  Cumhuriyetin Türkiye’ye kazandırdıkları sayılabilir mi?

 6. Bengü diyor ki:

  Cumhuriyet rejimi ile birlikte, ülkemiz yeni çağa en hazır şekilde adım atmış oldu. Bu gün dünyanın sayılı memleketleri arasındadır ve hemen her alanda gelişmiş teknolojileri başarıyla uygulamaktadır.

 7. Berna diyor ki:

  Çok teşekkür ederim.

 8. Hakan diyor ki:

  Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları sınır tanımaz. Yani defter kalem kağıt yetmez. O yüzden ben bişey yazmadım :)
  Şaka şaka…

 9. tuba diyor ki:

  Cumhuriyet Yönetiminin bize kazandırdıkları yazısını ve vitaminler yazısını beyazokuldan hazırladım.

 10. emre bilgiç diyor ki:

  Cumhuriyetle brlikte çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştık.

 11. Aysel diyor ki:

  Benim için önemli bir yazıydı, teşekkür ederim.

 12. erkin diyor ki:

  benim için önemli yazıydı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir