DİABETİK AYAK BAKIMI HAKKINDA

Diabet hastalığı bir şeker metebolizması hastalığı olup dünyada milyonlarca insanı ilgilendirmektedir. Diabetik yaralar geri dolaşımın( toplar damar) zor olduğu alt ekstermite parmaklarında daha fazla olmak üzere vücudun her yerinde görülebilmektedir.

Vucudumuzdaki bütün organlar kanın içinde bulunan enerji kaynakları tatafından beslenir. Bu enerji kaynaklarından biri olan şekerin kan düzeyi yüksek olduğunda, damarlarda harabiyete sebep olur. Bozulan damar yapısı sonucunda zor iyileşen veya iyileşmeyen yaralar oluşur. Diğer taraftan sinirlerde harabiyet olur; his kayıpları ortaya çıkar ve bazen bu his kayıplar nedeniyle fark edilmeyen yanıklar olabilir. Diabetik ayak bakımında öncelikle şeker kontrolü şarttır. Enfeksiyonlar kan şekerini artırır, artan kan şekeri enfeksiyonu artırır/ tetikler. Ayak her gün temizlenmelidir. Diabetik yaralarda diğer yaralar gibi nemli ve kapalı ortamı sevmez, bu sebeple uzun süre kapalı ayakkabıdan kaçınmak yerinde olur. Çoraplar yünlü yada pamuklu olmalı ve günlük değiştirilmelidir. Yaraların, yine dış ve sıcak ortamlarda da enfeksiyonlara eğilimi artar, bu yönüyle çıplak ayakla toprakta ve kumsalda dolşmak doğru olmaz. Uzun süre bacak bacak üstüne atılması, sigara ve alkol önerilmez.

Bakım, diabetik ayakta tek başına yara iyileştirmeyebilir. Bu durumda tıbbi tedevi, gerekirse cerrahi tedaviler bir çare olarak her zaman elde tutulur

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir