Doğal Kaynakları Dikkatli Kullanmalıyız

Doğal kaynaklar niçin dikkatli tüketilmelidir? Bu konuda insanlar nasıl bilinçlendirilebilir?
Hayatın sürdürülmesi için geken ve doğada hazır olarak bulunan hemen her şeye doğal kaynaklar diyoruz. Yaşamın temelini oluşturan bu kaynakların en önemlisi hava, su ve topraktır. Doğada bulunan tüm kaynaklar yine doğanın ve tabi ki canlılığın devamı için şarttır. Bu nedenle doğal kaynakları dikkatli kullanmalıyız. Hiç bitmeyecek gibi sanılan kaynakların aslında giderek tükenmekte olduğunu, ölçüsüz ve gereksiz kullanım nedeniyle doğadaki canlıları da tehdit ettiğimizi unutmayalım. Örneğin yangın; hem ormanların tükenmesine, hem ormandaki canlıların ölmesine hem toprak yapısının bozulmasına hem de hava kirliliğine neden olmaktadır.
Yine madenleri doğru teknikle kullanmalı, alınabilecek en üst düzeyde madenleri işletmeli ve toprağın altında gömlü bırakmalıyız. Yine maden işletme sahalarındaki yer yüzü şekillerini mutlaka eski haline getirmeli ve ağaçlandırmalıyız.

Doğal Kaynaklar Nelerdir?
Doğal kaynaklar,  doğada kendiliğinden oluşan veya bulunan yaşamsal zorunluluğa sahip olan herşeydir. Son yıllarda küresel ısınma nedeniyle açlık ve susuzluk tehlikesi yaşayan milyonlarca insanın olduğunu ve bu oranın giderek büyüdüğünü unutmayalım. Su, tüm canlıların gereksinim duyduğu en önemli yaşamsal doğal kaynaklardandır. Yeryüzünün yaklaşık dörtte üçünü ve canlı vücudunun önemli bir kısmını su oluşturur. İçme sularının yanında sulama sularının da sınırsız olmadığını unutmamak gereklidir. Barajlardaki su miktarının azalması, bu yolla elde edilen elektrik miktarına düşmesine neden olmaktadır. Yine temzilik için de su önemlidir. Gerek yetersiz su nedeniyle yapılamayan temizlik gerekse sulara bulaşan mikroplar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Su kaynakları yalnızca içme, enerji veya temizlik için değil sanayi için de çok önemlidir. Hızlı sanayileşme nedeniyle su kaynakları da hızla yok olmaktadır. Su kaynaklarının kullanımında dikkat edilecek en önemli nokta suların kimyasallarla kirletilmesinin önüne geçmek ve gereksiz kullanımın önüne geçmektir.

Havanın yaklaşık %21 ini oluşturan oksijen canlılığın temelidir. Oksijen olmadan canlıların yaşaması mümkün değildir. Tıpkı insanlar gibi bitkiler ve hayvanlar da yaşamları için gerekli oksijeni havadan alırlar. Havanın çeşitli şekillerde kirletilmesi, bu kirliliğin yağmur suları ile yeryüzüne inerek akarsu, yer altı suları ve toprağa karışması, orada yaşayan canlıları olumsuz yönde etkiler. Onların türlerinin azalmasına veya yok olmasına neden olur. Çünkü doğadaki canlıların zenginliği, sağlıklı bir çevrenin var olmasına bağlıdır.

Ormanlar, çevresel görünümün en önemli aktörlerindendir. Ormansız araziler ekinsiz tarlalr gibidir. Çeşit çeşit ağaçların, ağaçlardaki rengarenk çiçeklerin ihtişamlı görüntüsüyle ormanlar, insanlara görsel şenlik sunmaktadır. hele de bir deniz kıyısıyla bir ırmakla ahenkli birlikteliği bir anda yer yüzünü cennet gibi yapmaktadır. Ormanlarımız estetik görünüm yanında sağlığımız için de çok önemlidir. tam bir oksijen kaynağı olan ormanlarda aynı zamanda değişik türde hayvanlar da yaşamakta, doğal dengenin korunmasına hizmet etmektedir. ormanlar aynı zamanda endüstüride de önemli bir yere sahiptir. Oturduğumuz sandalyelerden, ders çalıştığımız masalara kadar, silgi, defter gibi daha bir çok ürünün kullanımında orman ve orman ürünleri bulunmaktadır. Ormanların bir diğer önemli faydası da şüphesiz erezyona karşı en önemli etken oluşudur. Daha sayılamayacak kadar çok faydası olan ormanları korumka görevimizdir. Orman yangınlarına sebebiyet vermemek için çok ama çok dikkatli olmak gereklidir. Gerek yakacak olarak kullanılan ağaçların belirlenmesi ve endüstürideki orman ihtiyacını karşılamak için yetkili mercilerin onayını ve iznini almak şarttır.

Başta madenler olmak üzere yer altı zenginlikleri, hayatın her alanında önmeli yeri olan doğal kaynaklarımızdandır. Madenlerin bilinçsizce işletilmesi hem toprak altında gömlülü kalması hem de doğal yapıyı bozması açısından önemlidir. Günümüzde maden işletmeciliğinde çevresel faktörlere çok önem verilmektedir. Yine kömür, petrol ve doğalgaz kaynakları da önemli yeraltı kaynaklarındandır ancak snsuz kaynaklar değildir. Bu kaynakların bilinçli ve istarflı kullanılması şarttır.

Doğal kaynaklar niçin dikkatli tüketilmelidir? Bu konuda insanlar nasıl bilinçlendirilebilir?
Doğal kaynakların dikkatli kullanılmasının önemine değindik. Peki bu konuda insanları nasıl bilinçlendirebiliriz? Elbetteki birinci olarak eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları gelmektedir. Yine doğal kaynakların bilinçli kullanımını özendirecek yasal düzenlemelerin yanında yasaklayıcı önlemlerde alınmalıdır. Ülkesini seven, diğer insanlara, doğaya saygılı olan her insan doğal kaynakların kullanımına özen göstermelidir.
BeyazOkul.com

 

Sevebilirsin...

11 Yanıt

 1. Fatma Türkan dedi ki:

  Doğal kaynakları dikkatli kullanmalıyız, çünkü canlılığın devam için kaynaklar sınırsız değil. Açlıktan ölen insanlar var halen.

 2. halime dedi ki:

  Doğal Kaynakları Dikkatli Kullanmalıyız.

 3. hadime dedi ki:

  saolun da ben istediğim şeyi bulamadım özür dileyerek bu sayfadan çıkacağım

 4. cansu yıldırım dedi ki:

  sence doğrumu ödevime yazdım

 5. oğuz efe akçin dedi ki:

  ben proje ödevimden sizin sağenizde 100 aldım teşekürler

 6. Mert Can Yıldırım dedi ki:

  Doğal Kaynakları Dikkatli Kullanmalıyız

 7. alis billa dedi ki:

  Doğal Kaynakları Dikkatli Kullanmalıyız. Bunu biliyorum ben.

 8. hamza adnar dedi ki:

  çok uzundu 2 saatte yazdım

 9. selin duran dedi ki:

  Yanlış yaptın

 10. Hasret dedi ki:

  Doğal kaynakları dikkatli kullanmaz isek geleceğimiz tehlikede demektir.

 11. Necla dedi ki:

  Doğal kaynakları dikkatli kullanmaz isek tüm canlıların hayatını tehlikeye sokarız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir