Doksanları Anlamak?

Kuşaklar arası farklılıklar insanlık tarihi boyunca bilinen bir olgu ancak olağanüstü dönemlerde, toplumsal sorunların olayların sancılı bitişlerinde bu farklılıklarda olağan olmayan bir farklılık gözlenmektedir. Örneğin 1960 lı yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuran 68 kuşağı ile sonraki kuşaklar arasında farklılık daha fazladır. Yine bizim ülkemizdeki gibi askeri darbelerin en uzun sürmüşü olan 12 eylül dönemi kuşağı yani 78 kuşağının kendine özgü ayrı tutumu var. Bu tutum sanat, kültür ve politik duruş açısından da sancılı ve çok zor bir süreci ifade etmiştir. Öyle ki 78 kuşağı kendinden önceki kuşakla kısmi de olsa ortak tutum geliştirebilmişken, farklılıklara rağmen bağını korumuşken, kendinden sonraki kuşağı etkileme şansı yakalayamamıştır.

Esasında bu kuşak için 80 sonrası kuşak demekle birlikte kendine özgü tavrı ancak 90 lı yıllrda yakalaybilmiştir. Doksanlar dedğimiz şey de tam bu dönemi açıklamaktadır. 90-95 doğumlu gençlerin oluşturduğu bu yeni kuşak kendinden önceki kuşağın boşluğunu da doldurmktadır. Günümüz kuşağı da diyebiliriz bu kuşağa.

Peki doksanlar dendiği zaman, o dönemi karakterize eden kuşağa ne ad verceğiz? Az önce bahsettiğimiz gibi bu kuşak 80 sonrası yani 12 eylül cunta döneminde henüz çocuk olan insanların oluşturduğu kuşaktır. Dikta rejiminin istediği gibi politikaya uzak, kendine dayatılan kültürü kabullenmiş, kitap okumayan, ülke sorunlarına ilgisiz kalan ve sorgulamayan bir tutumun içerisine sürüklenmiş bir kayıp kuşak.

Şu sıralarda ATV de başlayacak olan Doksanlar dizisi acaba bu dönemi nasıl anlatabilecek? Bu gençlerin yaşantılarını bize sevdirmeye mi çalışacak yoksa 90 lı yılları sulu bir mizahla mı anlatacak? Böyle yaparsa günümüz gençliğini fazla küçümsemiş olduğu için izlenmeyecektir.

Doksanlar dizisi ile ilgili güzel bir yazı: Doksanlar, Doksanları Ne Kadar Anlatacak? Okumanızı öneririz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir