Domates Kanser Riskini Azaltıyor

Tarla domatesiDomatesin Bilinmeyen Faydaları
Yaz aylarında bolca bulunan ve epeyce ucuzlayan domates, ne yazık ki bu yıl epeyce pahalı. Uzmanlar ise domatesin her gün düzenli olarak tüketilmesinin insan sağlığına sayısız faydasının olduğunu belirtiyorlar.Sebze ve meyvelerin düzenli ve doğal olarak tüketilmeleri bir çok hastalığa karşı vücudun direncinin artmasını sağlıyor. Böylece bir çok hastalık riskine karşı vücut savunma mekanizması baştan güçlenmiş oluyor. Kanser riskine karşı bazı sebze ve meyvelerin etken madde barındırdıkları biliniyor. Örneğin domateste bol miktarda bulunan likopen ile keten tohumu, beta-karoten ve alfa-lipoik asit gibi birtakım takviyeler; kanser riskini azaltıyor. Kansere karşı korunmada anti kanser özellikler taşıyan birtakım bileşikler önemli rol oynuyor.
Antioksidan özelliği olan likopen; bitkiler ve mikro organizmalarca sentezlenen bir pigmenttir. Yapılan son çalışmaların sonuçlarına göre likopen üretimi ile kanser riski arasında ters orantı bulunmakta. Likopen, DNA hasarını engelleyerek kanser riskini azaltmakta. Likopenin ise en çok domateste olduğu bilinmekte. Son yapılan bir araştırmada; prostat kanserli hastalara cerrahi öncesi 25 gün boyunca iki bardak domates suyu içirilmiştir. Hastaların PSA değerlerinin yüzde 60 oranında düştüğü ve prostat hacminin de yüzde 25 küçüldüğü görülmüştür.

Sonuç olarak, domatesin ülkemizde her mevsimde rahatça bulunması nedniyle düzenli olarak tüketilmesi, insan vücudunun başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa karşı önemli bir direnç kazandıracaktır.

Sevebilirsin...

3 Yanıt

  1. Nesrin diyor ki:

    Domatisin faydalarını yazmak için sayfalar yetersiz kalır. Tam bir şifa kaynağıdır çünkü.

  2. Koray diyor ki:

    Biz türkler sadece lezzetine bakarız. Gerisi teferrattır.

  3. Turgut Alp diyor ki:

    Bir çok besin maddesi kanserden koruyor. Ama bu organik yetiştirilen ürünler için geçerli bence. Şimdilerde çabuk büyüsün diye basıyorlar ilacı. Kanserden korunak derken kanserin kucağına hızla da koşmayalım. Aman dikkat…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir