Down Sendromu İçin Erken ve Kesin Test

down sendromu testiDown sendromu için, hamileliğin erken aşamasında uygulanacak bir testle daha kesin sonuç almak mümkün hale geldi. ntvmsnbc.com kaynaklı habere göre, uzmanlar yeni ve daha etkili bir Down sendromu testi geliştirdi. Bu test sonucunda, anne kanında ceninin DNA’sı inceleniyor ve bebeğin Down sendromundan etkilenip etkilenmediği “neredeyse kesin olarak” belirlenebiliyor. İstatistiklere göre İngiltere’de yılda 750 bebek Down sendromlu olarak doğuyor. Down sendromunun nedeni ise 21. kromozomun tesadüfen ekstra bir kopyasının oluşması. yol açıyor.

Halen hamileliğin 11. ve 13. haftaları arasında Ultrason yoluyla Down sendromu için test yaptırılıyor. Bu testte bebeğin ensesindeki sıvı miktarı ölçülüyor. Down sendromlu bebeklerde bu sıvı genellikle daha fazla miktarda bulunuyor. Kadınlarda ise belli hormon ve proteinlerin miktarını incelemek üzere kan tahlili yapılıyor. Bu testlerin sonucu değerlendirilip kadının yaşı da dikkate alınarak, doğacak bebeğin Down sendromlu olma riski 150’de 1, ya da 700’de 1 gibi rakamlarla oransal olarak ifade ediliyor.

Risk oranı yüksek çıkan anne adayları, daha kesin sonuç veren plasenta örneği ya da amniyotik sıvı testinden birini yaptırabiliyor. Ancak bu testlerin % 1 oranında düşük riski taşıdığı biliniyor.

Araştırmayı yürüten Profesör Kypros Nicolaides cenin DNA testinin çok daha kesin sonuç verdiğini ifade ediyor.

DNA testinde Down sendromu riskinin % 99’dan fazla mı ya da % 0,01’den az mı olduğu belirlenebiliyor.

Down sendromu,Kypros Nicolaides

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Gamze diyor ki:

    Down Sendromu İçin Erken ve Kesin Test yazınız çok ilginç. Bu haberle ilgili gelişmeleri takip etmek istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir