Dünya Kadınlar Günü 2013

Dünya Kadınlar Günü 2013

Bu gün, Dünya Kadınlar Günü. Tüm dünyada kadınlar, değişik oranlarda şiddete maruz kalmaktadır. Uluslararası sözleşmeler, yerel mahkeme kararları ve yasal haklarına rağmen kadınlara şiddet gittikçe artmaktadır. Esas olarak kadınlara uygulanan şiddetin oransal olarak artıyor görünmesinin nedeni, artık şiddetin gizli kalmaması ve kadınların bunu artık gizlemekten korkmaması. Dünya Kadınlar Günü olan 8 mart’ta bile şiddete mağruz kalma, aşağılanma ve ayrımcılık özellikle gelişmemiş toplumlarda devam etmektedir.
Kadınlar genç yaşta evlenmeye zorlanmakta, istemediği işi yapmakta ve çalışma hayatında sisetmli taciz ve suistimale mağruz kalmaktadır.
Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın örgütleri başta olmak üzere toplu, Kadın Hakları ile ilgili bilgilendirmekte ve duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesine göre, Kadın hakları en çok olan ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk yıllarda kadınlarımıza verilmiştir. Büyük önder, M.K. Atatürk, Türk kadınlarına batılı ülkelerin kadınlarının haklarından bile fazla hak sahibi olmalarını sağlamıştır.

Dünya Kadınlar Günü, günümüzde halen kadına uygulanan şiddet, taciz ve baskı şikayetleri dolu konuşmalarla kutlanmaktadır. Bu üzücü durumun önlenmesi için her bireyin kendine düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir. Beyazokul.com olarak, yazılarımızda sürekli; İnsan hakları, Çocuk hakları ve Kadın Hakları temalarını işlemekteyiz. Bu yazılarımıza devam edeceğiz.

Beyazokul.com, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, sevgi ve saygılarımızı sunarırz.

Şahbender Korkmaz
(Beyazokul.com editörü)

Dünya Kadınlar Günü 2013 Şiirleri

kadınlarımız
kadınlarımız, annelerimiz…
eli öpülesi, kalbi temiz
gönlül çiçekleri
yürek temizliği

nasıl kıyarsın anneye
bir fiske vurup çiçeğe
kırarsın temiz yüreğini
insalık ölür
yaşam bitmez mi sanırsın

kadına şiddet dursun
yapanlar cezasını hemen bulsun
kadına taciz dursun
yapanlara ağır cezalar verilsin
hayat yaşanılır olsun

Ezgi Demir

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir