e-Okul dolandırıcılarına karşı önlem

Milli Eğitim Bakanlığı,  öğrencilerin kaydından başlayıp mezun olana kadar tüm süreci kayıt altına alan veli bilgelendirme sistemini kullanarak, dolandırıcılık yapan kişilere karşı velileri uyardı.

MEB, velilerden gelen çok sayıda şikayet üzerine soruşturma başlattı.  Bakanlığın yaptığı inceleme sonucunda bazı kişilerin, öğrencilerin bilgilerine ulaştığı belirlendi. Bu kişiler, ”Bakanlıktan arıyoruz” diyerek, e-Okul ile ilgili velilerden randevu aldığını ve ailelere ”çocuğunuzun e-Okul sistemindeki bilgileri inceledik, yetersiz olduğu dersleri tespit ettik, bu derslere dair elimizde materyaller var, buna ilişkin hizmeti size ücretsiz vereceğiz” diyerek, senet imzalattıklarını belirledi.MEB yetkilileri,  hukiki sürecin başlatıldığını ancak E-okul üzerinden bilgi edinen, bazı kişilerin dolandırıcılığa devam ettiklerini saptadıklarını belirterek öğrenci velilerini uyardı. Yetkililer, ”Bakanlık olarak e-Okul sisteminde velileri arama veya evlere gitme” gibi bir durumun söz konusu olmadığını, kendilerine gelen bu konudaki şikayetler ilgili de adli işlem başlattıklarını bildirdiler.

E-Okul: Sistemin güvenliği artırıldı

Yapılan şikayetler üzerine e-Okul sistemine ilişkin de bazı önlemler de aldıklarını belirten MEB yetkilileri, velileri e-Okul sistemi üzerinden sık sık ”e-Okul’dan geldiğini söyleyerek telefon eden ya da evinize gelerek satış yapmak isteyen kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir” şeklinde uyardıklarını kaydettiler.

Son zamanlarda e-Okul sistemine girişle ilgili de değişikliğe gidildiğini kaydeden yetkililer, daha önceden sadece TC kimlik numarası ve okul numarası ile giriş yapılırken artık velilere, öğrencinin TC kimlik numarası ile birlikte rastgele kimlik bilgilerin sorulması, öğrencinin fotoğrafının ter alması gibi farklı önlemler aldıklarını ve sistemin güvenliğini arttırdıklarını belirtti.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir