E-Posta Hesapları Miras Olarak Bırakılabilecek

Ölen Kişinin Google Hesapları Ne Olacak?
Ölen Kişinin Google Hesapları Ne Olacak,Ölen Kişinin Google hesabı,ölünce mail hesabı ne olacak,ölüm halinde e-mail hesabı,dijital miras,e-postalar miras olarak bırakılacakBu başlığı biz atmadık. Dijital gelişmenin çılgınlığı da değil. “Google, kullanıcılarının öldükten sonra hesaplarına ve verilerine ne yapılmasını istediklerine karar vermelerini sağlayacak bir uygulama başlatacak” haberi üzerine attık bu başlığı… Esasında düşünüldüğünde gerçek ne kadar soğuk olursa olsun, kişisel verilerin beki sırların depolandığı e-psta adresleriinin ölümden sonra ne olacağı düşünülmesi gereken bir konu. Sadece e-posatalar değil, hesaplar, kayıtlı fotograflar, dökümanlar hatta muhasebe dataları…
Hayatını kaybeden kişilerin elekronik posta adresleri ve üyeliklerine ait alt hesaplar, depolanan yazışmalar ve kaydedilmiş giden ve gelen postlarının akibeti konusu nicedir tartışılmaktaydı. Görünen o ki Google bu noktada da bir adım ileri çıkarak, tartışmaları bitirecek bir uygulama başlatıyor.
BBC kaynaklı habere göre Google, kullanıcılarının öldükten sonra hesaplarına ve bu türden verilerine ne yapılmasını istediklerine karar vermelerini sağlayacak bir uygulama başlatacak. Bir çeşit elektronik vasiyet niteliği taşıyan bu sistemde kullanıcılar, verileri tümüyle sildirme seçeneğine de sahip olacak. Uygulama ile birlikte dijital varlık denilebilecek bu hesaplar miras olarak da bırakılabilecek.

Google, bu yeni uygulamayı; “Bu yeni uygulamanın siz öldükten sonra da dijital dünyanızı korumanıza imkan sağlayacağını umuyoruz” ifadelerini kullanarak açıklıyor. Merkezi California’da olan internet devi Google, YouTube ile birlikte Picasa ve Blogger’ın da sahibi. Google, kullanıcılara dijital hesapların ve dataların geleceği ile ilgili ölümden sonra olmak üzere 3, 6, 9 ay veya bir senelik seçenekler sunacak.

Bilindiği gibi Google, hesap yönetimi ve denetimi için cep telefonu teknolojilerinden yararlanarak, SMS ile doğrulama kodu gönderiyor. Bilişim uzmanlarına göre, verilerin silinmesi, kısmı veya tümüyle devri gibi seçnekler için Google’nin kullanıcılara güvenli işlem yapma yeteneği zaten mevcut.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir