Eğitim ve Sağlık Tüm Otistiklere Ücretsiz Olmalıdır

Otistik bir bireyle yaşamak oldukça zordur. Anne babaların eğitim ve sosyalleşme alanlarında desteklenmesi gereklidir. Otizmle ilgili gelişmelerin doğru ve zamanında bu ailelere ulaştırılması da bunlardan biridir. Örneğin beş altı yıl öncesine kadar, otistik çocukların ailelerinde, Çin’de otistik birey olmadığına dair bir şehir efsanesi dolaşıyordu. Bu efsanenin temelinde de alternatif tıp olanaklarının gelişmiş olması yatmaktaydı.İnternetin gelişmesi, yaygınlaşması ile birlikte bu gün Çin’de de hemen tüm dünyada olduğu gibi yoğun otizm vakaalarının yaşandığını öğreniyoruz. Yazımızın devamındaki videoda anlatıldığı gibi Çin’de yaklaşık 4 milyon otistik bulunmaktadır. Gelinen noktada otizmin, insanı ve dünyayı algılamaktaki farklılıkla öne çıktığını kabul etmek zor değil. Hatta bir çok uzmana göre otistikleri, otistik olmayanlara benzetme çabasından vaz geçmek gereklidir.
Bu uzmanlara göre, otizmi tümüyle ortadan kaldırmaya çalışmak yerine, otistiklerin sahip oldukları eteneklerinden en üst düzeyde yararlanmanın yolunu bulmak gereklidir. Varolan yeteneklerdenn, temel yaşamsal becerilerin kazanılması için faydalanması daha gerçekci durmaktadır. Belki de en kestirmeden, otistik bireylere yaşamsal becerilerin tümünü en iyi şekilde kapsayacak olan, bir bağımsız hareket disipilini kazandırmak en doğru olandır. Otistik çocukların, erken çocukluk ve okul öncesi dönemlerde aldığı eğitimin niteliği bu bağlamda çok öenmlidir. Bahsi geçen dönemlerde, otistiklerdeki doğal öğrenme yeteneklerinin yoksulluğu nedeniyle uygun eğitim öğretim teknikleri hayati önem taşımaktadır. Bu dönemde uygulanacak tıbbi (Nörolojik), pedogojik, fizyolojik (fizyoterapi) uygulamaları da bir uzmanın denetiminde disipline sahip olmalıdır.

Özellikle erken bebeklik dönemlerinde, ailenin kabul sürecinin sağlıklı şekilde ilerlemesi, anne baba olarak eğitimin bir parçası olması için gereken psikolojik ve ekonomik birikim sağlanmalıdır. Kabul sürecinin yok sayılması, çalışmaların ileriki dönemlerde sekteye uğraması sonucunu doğuracaktır. Hayatın devam etmesi, ayrı biryeler olarak yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması, sosyalliğinden uzaklaşma riskinden kurtulması, anne baba için olduğu kadar otistik birey için de faydalı olacaktır.

Otizmle ilgili otorite ve toplum kuruluşları zaman zaman greği olmayan tartışmaların içerisinde yer almaktadır. Gerçekte otizm veya otistik ifadelerinin kullanılması otizm uygulama bahçesindekini çok etkileyen bir durum değilken, tartışılır olması düşündürücüdür. Yine otizm hastalık mıdır, engel midir tartışmasının içerisinde olması gerekenler, eğer gerkiyorsa sadece tıbbi araştırma ekipleridir. Sonuç olarak otistik bireyin sahip olduğu sorunlar yumağına çözüm olacak çaba şimdilik sadece uygun eğitimdir. Bu eğitimin kapsamına sokulan sosyal etkinlikler, spor, müzik ve diğer uğraşıların da aynı disiplin içerisnde yaratılmış olması gereklidir. Günümüzde otistikler için eğitim olanaklarının çok geliştiği ama yeterli ve eşit olarak otistiklerin, bu olanaklardan yararlanılmadığı acı bir gerçektir.

Eğitim ve Sağlık Tüm Otistiklere Ücretsiz Olmalıdır
Otizm vakaalarındaki artışın Dünya Sağlık Örgütünü de harekete geçirdiği söylenmektedir. Peki ama bu süreğen ve malesef şu ana kadar tıbbi hiç bir çözümü bulunamayan otizm ve eğitim kapsamı için neler yapmaktadır? Dünyanın her köşesinde otistikler için uygulanan eğitim olanaklarında ne bir standart ne de eşit yararlanım söz konusudur. Gelinen noktada Dünya Sağlık Örgütü’nün atması gereken acil adım şudur:
Otizm, tıpkı kanser hastalığı gibi ele alınmalı, tüm eğitim ve tim sağlık hizmetleri ücretsiz olmalıdır.

Şahbender Korkmaz
Beyazokul.com Editörü

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Ayşe diyor ki:

    Otistikler için bizzat devletin bir adım atması lazım. vakıflarla derneklerle bu iş olmaz. Otizmli bireylerin barınma alanları ço pahalı. Bu alanlar ücretsiz ve sürekli olmaldır. Bu iş için Aile bakanlığı devreye girmelidir. Fon ayrılmalı ve bu fona otistik çocukların anne babalarının mirasının tamamı ya büyük oarnı direk aktarılmalıdır. Otistiklerin anne babalarına erken emeklilik şansı verilmelidir. Çok yıpranıyorlar. Ellerinden öpmek lazım o ailelerin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir