Eğitimde Beyaz Sayfa

MERHABA
Yeni başlangıçlar her zaman heyecanlandırır insanı… Biraz da tedirgin eder. Benim duygularım da böyle şimdi; bu satırları yazmadan önce epey düşündüm. Çünkü söz uçar yazı kalır. Ne yazmalı nasıl başlamalı diye düşündüm. Sonuçta aklımın ve yüreğimin yol haritasını akışına bırakmak istedim bu ilk yazıda. Öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum.
Merhaba gençler! Sözünüzle, fikrinizle, hayata karşı duruşunuzla hem bizden yani geçmişten hem şimdiden, hem de gelecekten nefeslenecek, çoğalacak, üretecek, kimi zaman kalemiyle kimi zaman cesaretiyle ama en çok aklıyla, fikriyle bize umut, bize zenginlik olan gençler… Merhaba hepinize.
Her hafta bu köşede yazıdan yol bulup yaşamın temeli olan eğitimle ilgili duygularımı, düşüncelerimi paylaşacağım sizlerle. Hepimizin çoğunlukla yakındığı, hepimizin çözümlere dair fikirlerinin hatta projelerinin olduğu; aslında devletlerin en önemli politikalarını eğitim ve eğitsel süreçler üzerine inşa ettikleri, yaşamsal bir önemi olan, eğitim. Hiç de kolay değil ve sihirli değnekle hokus pokusla çözümlenemeyecek kadar da derinlik isteyen bir konu. Bize fark etmediğimiz bir incelikle biçim veren eğitim. Bize değerler sistemimizi öğreten, bize kendi toplumumuzla var olabilmenin temellerini sunan eğitim…

Peki, ama nedir eğitim? Bütün geleneksel tanımlar dışında en yalın haliyle eğitim nedir? Neden gerek duyarız eğitime… Beklentimiz nedir? Ya da var mıdır beklentimiz eğitimden? Olmasa ne olur? Olduğunda yaşamlarda nasıl bir fark yaratır? Hadi düşünelim bunları ve haftaya yine kelimelerin gizemli sesleriyle ve kelimelerin nasıl da uzandığımızda dokunabileceğimiz kadar gerçek olabildiğini hayretle fark ederek bu köşede görüşelim.
Amaç daha iyi bir dünyada yaşamak olmalı…

Serhan SÖZDİNLER
www.beyazokul.com Editörü

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir