EK DERSE TAMAM BÜROKRATA KIYAĞA DEVAM!

Anlaşılan o ki son zamanlarda hem Milli Eğitim Bakanı hem de bazı bürokratların öğretmenlerle ilgili kafaları karıştırıcı açıklamalar yapmasının arka planı dolduruluyor. Öğretmenler arasında çok ciddi tepkilere sebep olmasına rağmen eğitim sendikalarının da eylemsiz tepkileri zamanla kendi üyeleri kızdıracağa benziyor. Bakanın ilk önce 3 aylık öğretmen tatilinden bahsetmesi, sonra yöneticiliği ateşten gömleğe çevireceğini açıklaması ve bu söylemlerin ardından; ek dersi sadece öğretmen alır deyip, ekders ücretlerini kestiği bürokratlara, maaşlarını yüzde 50’ye kadar artırarak 4 ila 7 bin TL civarında düzenlenmesi bardağı taşırması gereken bir adımdır.
Bürokratlar ile Çalışanları Arasındaki Ücret Uçurumu
Öğretmenlerin aleyhine yapılan açıklamalar, işsiz gençlerin örnek gösterilerek (ücretiniz çok iyi,  on binlerce işsiz öğretmen var türünden açıklamlar) sürekli tehdit edilmesi sendikalardan cılız da olsa tepki alıyor.


Örneğin, Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) başkanı Gürkan Avcı yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile kadro karşılığı sözleşmeli statüye geçirilen bakanlığın eski üst düzey bürokratlarının maaşlarına astronomik artışlar yapılmasını “infial uyandıran bir ayrımcılık” olarak değerlendiriyor. Laf eğitim sendikalarından açılmışken, öğretmen adına sendikal yetkiyi elinde bulunduran Eğitim Bir Sen ‘in tüm bu olumsuz gelişmeler karşısında daha ne kadar tepkisiz ve sessiz kalacağı merak konusu.

Öğretmenlerimiz İşini Yapmalı!
Bir taraftan söz verildiği halde yapılmayan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi, diğer tarftan Öğretmenlerde Kariyer Basamakları adlı yarım kalmış uygulama olmak üzere bakanlığın üstünde çok çalışması gereken uygulamalr vardır. Bunlar ve benzeri yığınla sorunun kaynağı öğretmen değilken faturanın öğretmenlerimize kesilmesi mümkün olmayacaktır.

Öğretmenler Sorunları İçin Çözüm Bekliyor
Uzman öğretmenliğin tüm öğretmenlere verilmesi, hizmetiçi etkinliklerinin eşit olarak ve yerinde verilmesi, tatil dönemlerinde yapılacak bu mesleki çalışmaların ücretlerinin ödenmesi, MEB eğitim teknolojileri tarfından hazırlanan eğitim materyallerinin, programlarının öğretmenlere ücretsiz dağıtılması ve öğretmenlerin hepsinin alan ve ilgilerine de bakılarak, eğitim dünyamızın gereksinimlerine uygun tezssiz yüksek lisans eğitimine tabi tutulmaları başlangıç önlemleri olabilir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir