En İyi Karne Hediyesi

2012-2013  eğitim yılı birinci döneminin bittiği şu günlerde karne dönemlerinde yaşanan duygular hep aynı. Başarılı bir dönemin ardından sevinenler haklı olarak ödül beklerken, karneleri başarısız olan öğrenciler de tedirginlik içerisinde bulunmaktalar.  Karnelerdeki başarı – başarısız olma durumlarının öncelikle kişilerin özelliklerine daha doğrusu ruhsal ve zihinsel durumlarına okul ve diğer dış çevre etkenlerine göre değişiklik göstermesini kabul etmek gereklidir. Bununla birlikte aileler ödül ve ceza konusunda abartılı davranışlardan kaçınmalıdır. İyi karne armağanı vermek gerekli ama seçimde dikkatli olmak şart. Eğitimciler, karnelerin kötü ya da iyi olması durumlarında ödül ve cezanın amacına uygun özellikte ve abartısız olmasının gerektiğini belirtiyorlar. En iyi karne hediyesi, öğrencinin ilgisine, ihtiyacına ve özelliklerine uygun olanıdır.
Karne notları, öğrencinin yıl boyunca derslerinde gösterdiği performansın derecesidir. Bu nedenle performansı etkileyen faktörlerin tek tek ele alınmasında fayda var. Daha açık konuşmak gerekirse, öğrenci notlarını belirleyen unsurlar sadece öğrenci ile ilgili değil. Notlardaki başarı ya da başarısızlığın yarısı öğrenciye aitse geri kalan yarısı da başta aile, çalışma ortamı, okul ve çevresi, arkadaşlık ilişkileri, öğretmen başarısı gibi unsurlara aittir.  Bu oranlar değişen koşullara göre farklılıklar sunmaktadır.  Her öğrenci, başarılı ve her dönem taktir alan öğrenci olarak öne çıkmak ve tabi ki karne hediyesi almak ister.

Notlar ve Sınavlar Her zaman gerçeği yansıtmaz!
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanları , karne gününü psikolojisinin iyi tartılması gerektiğini belirtiyorlar. Çocuk psikolojisinde çok önemli bir yeri olan karnenin, onun hayatında istenmeyen izler bırakabileceğini akıldan çıkartmamak gereklidir. Gerek öğrenci gerekse öğrenci velisi karne notlarında karşılarına çıkan tabloyu gelecek yıl için bir ayna bir muhasebe defteri olarak görmelidir. Tıpkı borçlu bir insanın dövünmesi vah vah etmesi ne kadar zararlı sonuçlar doğuracak ya da hiç bir işe yaramayacaksa zayıf notlarla dolu karne için de durum aynıdır. Önümüzdeki eğitim – öğretim döneminde bu eksikliklerin nasıl giderileceği konusunda fikir sahibi olmak gereklidir.

Karnem Neden Kötü?

Kötü karne dünyanın sonu değil. Her olumsuz durumun olumluya çevrilmesi ihtimalinin yüksek olduğunu unutmayın.  Öncelikle karne notlarına kendi çocuğunuzun notları değil de başkasının notuymuş gibi dışarıdan bakın. Karneye çocuğunuzla birlikte bakın. Sınav ağırlıklı dersleri tespit edin. Sınav notları ağırlıklı derslerde mi  ödev ve proje ödevleri ağırlıklı olan derslerde mi  strateji hatası yaptığını bulmaya çalışın. Sevdiği dersleri sorun. Bu derslerden başarılı olup olmadığını kontrol edin.  Olumlu davranışları ve notları sözel olarak ödüllendirin. İyi bakılırsa karnenin bir yerlerinde olumlu bir şeyler mutlaka bulunabiliyor. Devamsızlık gününün az olmasını bile olumlu olarak değerlendirebilirsiniz. Karnenin olumlu yanlarını gördükten sonra olumsuzlukları öfkenizi kontrol altında tutmaya gayret ederek birlikte inceleyin. Çocuğunuzun okul döneminde, ondan beklentilerinizi belirtin. Bazı zamanlarda çocuklar aşırı beklenti içinde olduğunuzu düşünebiliyor ve bu durum, derslerinden tamamen uzaklaşmasına neden olabiliyor. Beklentilerinizi onunla paylaşmamanız ise onunla ilgilenmediğiniz ya da ders başarısının önemsiz olduğunu düşündüğünüz anlamına gelebiliyor. Sizin önem vermediğiniz bir şeye o da önem vermeyecektir.

İyi Notlar olan karnede abartılı tepkilerden kaçının!

Karne sonuçlarına göre önümüzde duran başarıyı değerlendirmek gereklidir. Tıpkı kötü karne sahibi öğrenci ebeveynlerinin yapması gerektiği gibi durumu tablo üzerinde (karnede) değerlendirin.  Çocuğun başarı öyküsünü özetleyin.  Zaman içerisinde yaşadığı hayal kırıklıklarını, zorlukları nasıl aştığını anımsatmak yerinde olur. Notlardan çok yıl içerisinde öğrenilen yeni bilgilerden, deneyimlerden ve gelecek yıllar için zemin oluşturacağından bahsedin.  Çocuğunuza, onun başarısı ve sorumluluk duygusunun sizi nasıl mutlu ettiğini kısaca özetleyin.

En İyi Karne Hediyesi
Abartılı tepki göstermeyin.  İçinde bulunduğu başarı grafiğini sarsacak gerçek dışı söylemlerden kaçının. Karne hediyesi için eğer daha önce söz verdiyseniz sözünüzü mutlaka yerine getirin. Ödülün yararlı olmasına dikkat edin. Çok pahalı, bütçenize zarar veren ödüllerden kaçının. Bütçenize göre, netbook, bisiklet gibi armağanlar düşünebilirsiniz. Bununla birlikte kısa bir tatil olanağı da seçenekler dahilinde. Bütçe durumuna göre çocuğunuzu sevindirecek armağanlar bulmak zor değil. Bazen çocuğunuzun çok istediği bir kitap olabilir bazan de bir spor ayakkabısı..

Beyaz Okul olarak tüm öğrenci arkadaşlarımıza iyi tatiller diliyoruz. Bize beyazokul@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Sevebilirsin...

3 Yanıt

  1. ,Erhan diyor ki:

    En İyi Karne Hediyesi bence kitaptır. Sonra babamın bütçesiuygun olsa En İyi Karne Hediyesi benim için bisiklet olurdu :) Sağlık olsun taktir alıyorum ya en iyi hediye bence bu.

  2. Selma diyor ki:

    Benim için En İyi Karne Hediyesi, teşekkür edilmesidir. Babamın annemin yüzünün gülmesidir. En İyi Karne Hediyesi sevdiklerimi mutlu görmektir. Zaten babam herşey alıyor bana.

  3. emel diyor ki:

    En İyi Karne Hediyesi bence bisiklet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir