ENGELLİLER, PLAKA İŞARETİ İSTEMİYOR

ENGELLİ PLAKA KULLANANLAR MEMNUN DEĞİL
Engelli araç sahipleri AB Normlarına Uyulmasını İstiyor!

beyazokul.com editörlerinin, Ankara’da engelli plakalı araç kullanan sürücülerle ilgili yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlar çıktı. Araştırma için 50 araç sahibi ile birebir yapılan görüşmede, 48 araç sahibi plakalarındaki özel işaretten rahatsız olduklarını belirttiler. Görüşülen araç sahiplerinden ancak biri durumdan herhangi bir şikayeti olmadığını belirtti. Bir sürücü ise yorum yapmayacağını belirtti. beyazokul.com editörlerinin yaptığı araştırma yüzyüze görüşmelerin yanında engelli siteler ve konuyla ilgili açılan tartışma forumlarını da içerdi. Gerek görüşmeler gerekse net üzerindeki paylaşım ve tartışma forumlarından çıkarılan ağırlıklı sonuç, plakalardaki özürlü işaretinin kaldırılması ve bunun yerine taksi plakası gibi bir harf eklenmesi yönünde. Görüşülen sürücüler, bu konun AB ülkelerindeki uygulamalarla aynı olmasını istiyorlar


Bir bayan sürücü:
Engelli çocuğumuun down sendromu tanısı nedeniyle bu aracı aldım. Engelli plaka işareti nedeniyle bazen çok zor durumda kalıyorum. Çocuğumu okuluna bırakıp dönerken, herkes rahatsılık verircesine bana bakıyor, belki ben öyle hissediyorum dedim ama değil. Bazıları benim işiteceğim şekilde “Yazık, protez kol mu kullanıyor” vs gibi cümleler sarfediyorlar. Zorlanıyorum tabi. O plaka daha çok dikkatimi çekiyor, inerken binerken… Bu plakadaki işaret üstelik benim çocuğumun özelliğini de belirtmiyor. Ben trafikte ayrıcalık istemiyorum. O nedenle benim vergi avantajımın plakada belirtilmesinin anlamı yok.

Engelliler için hazırlanmış olan sitelerdeki forumlarda konuyla ilgili tartışmalar açılmış. Bu tartışmalrda ilginç düşüncelere yer verilmiş.
engelliler.biz adlı siteden seçtiklerimiz:

“Bu konuda plakanın bize fayda sağladıgını iddia eden arkadaşlar araç kullanıyorlar mı merak ettim. Kullanıyorlarsa bu faydadan beni de haberdar ederlerse sevinirim. Zira yıllardır bu plakayla araç kullanıyor olmama rağmen bu cümlelerin sarfedilmesini gerektirecek bir faydasını gördüğümü söyleyemiyorum. Sadece bir keresinde ceza yazmak için beni durduran polisin plakayı görüp bana acıması hariç. Bunu da fayda olarak mı görmeliyim yoksa aşağılama mı takdirinize bırakıyorum.

arkadaşların bazıları bu plakayı bir tür damgalama olarak görmüyor. Peki bir kanun size deseki “siz engellisiniz ve kolunuzda sakat oldugunuzu gösteren bir kollukla gezmeniz zorunludur” şimdi biz sakatlık kompleksimiz olmadıgını göstermek için bu saçma uygulamaya evet mi demeliyiz?

Ben plakasında sakat amblemi olan bir sakat olarak bu plakanın son derece rencide edici ve hukuka aykırı bir damgalama olduğunu düşünüyorum. Kaldıki ben tekerlekli sandalye kullanıyorum. Bunun yanında sadece koltuk değneği kullanan arkadaşlar da sanki tekerlekli sandalye kullanıyormuş gbi resmediliyor. Bu utanç verici değil belki ama yanıltıcı bir bilgi en azından.

Bu işin öyle kopleksle falan alakası yok arkadaşlar. Kendimizle barışık görüneceğiz diye her kullandıgımız araca sakat amblemi koyulacaksa sizler evlerinizin kapısına da sakat amblemi taktırın o halde. Öyle ya nasıl olsa kendinizle barışıksınız. Ne alakası var diyeceksiniz. Haklısınız hiç alakası yok. Neden kapılarımıza sakat amblemi konulsun ki. Tıpkı arabalarımıza konulmaması gerektiği gibi.

Trafikteki engelli araçlarının sizde “vay be işte ‘aşmış’ bir engelli arkadaşımız” duygusu uyandırmasını ise oldukça ilginç buldum. Bugüne kadar araba kullanırken aracımdaki plakayı gören engelli bir arkadaşın böyle bir şey düşüneceğini aklıma getirmemiştim. Bunun gerekçesini de pek anlamadım. Araba kullanıyor olmanın ne gibi bir gurur vesilesi olabilir ki? Yani anlam vermekte zorlanıyorum. araba kullanmak çok mu zor elde edilmesi bu denli mi imkansız bir yetidir yahu? Bunları okuyunca sadece üzülüyorum. araba kullanmayı çok çok özel bir marifet sanan yurdum insanı tabiki bu konuda damgalanmaya da karşı çıkmayacaktır. Öyle ya adam araba bile kullanıyor ne olacak plakası öyle olsa!!! Pes…

Durup dururken benim sakatlığımı teşhir etmeye hiç kimsenin hakkı yok. Hem siz bu plakaya itiraz etmeyi kendiyle barışık olmamak olarak nitelendirirken sanki insanların kendileriyle barışık olmamak gibi bir özgürlükleri olabileceğini ve doğal olarak bu plakadan nefret edebileceklerini kafadan reddediyorsunuz. Evet belki ben kendimle barışık değilim. Mecburmuyum barışık olmaya? Belki durumumu tam kabullenemedim. Bu durum devlete halimi bana ısrarla hatırlatma hakkı mı verir?

Bu sitede beni bilenler bilir. Yakın arkadaşlarım kendiyle barışık olmak ya da olmamak gibi özünde faydasız düşüncelerle boğuşmaktansa başka işler başarmanın peşinde olduğumu iyi bilirler. buna rağmen ben açıkça bu plakanın saçma sapan, gerekçesiz, sanılanın aksine pek faydası da olmayan ama buna karşın ciddi zararları olabilecek, hilkat garibesi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. İnsan haklarına da son derece aykırı bu uygulamanın en kısa zamanda sona erdirilmesi gerekiyor.

Dava son derece yerindedir. sonuna kadar destekliyorum.”

Engelli plakasının, kötü niyetli kişilerin hedefi haline gelebileceğini savunan görüşler de azımsanmayacak denli fazla. Bu düşünceye göre, engelli plaka işareti taşıyan sürücü ve araçları hırsızlık veya soygun tehlikesine daha açık durumda.
Yine aynı siteden başka bir görüş:
“Evet sonunda aklıma gelen şeylerden bırı başıma geldi. ÖZÜRLÜ PLAKALARINI SAVUNANLARIN DA inşallah başlarına böyle bi olay gelmez. 10 04 2010 günü akşamı Adana Pozantı Ilçesinde Yayla evimizde hırsızlar tarafından soyulduk. Kapının onunde
özürlü plakalı arabam(TOYOTA COROLLA) duruyordu, 50 mt ilerde de bir komşu vardı onun evinin önündede arabası(FOCUS C MAX)vardı normal plakalı.
siz hırsız olsanız hangi eve girerdiniz? Yetkililere ve sizlere soruyorum.”
Özürlü plakalarını cok isteyen arkadaslar olayın bu yonunu hıç düsündülermi merak ediyorum.”
Plakasında engelli işareti olan sürücülerin hemen büyük bir kısmını rahatsız eden şey, kendilerini bu plaka nedeniyle dışlanmış hissetmeleri. Çoğu, trafikte kimi sürecülerin kendilerini hor gördüğünü, küçümsediğini belirtiyorlar.

Aşağıda alıntı yaptığımız yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz..
“….
Tüm trafik kuralları içinde park yeri ayrıcalığından başka hiç bir ayrıcalığa sahip olmayan engelli sürücülerin H sınıfı sürücü belgesi sahibi oldukları, araçlarının plakalarında herkese (kendi iradeleri dışında) ilan edilerek dolaşmaları, engellilerin kişi hak ve özgürlüklerine saldırı niteliğindedir. Ayrıca kötü niyetli insanlara, araç içindeki sürücünün bedensel gücünün eksik olduğunun ilan edilmesidir ki, bu durum engelli sürücülere yapılacak saldırı sonucunda araçlarının zorla gasp veya darp edilmesini teşvik etmek anlamına gelmektedir. Bu durum kişi güvenliğiyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır.

Engelli sürücü, dilediği yerde kullanmak üzere (ön ve arka camda görünür bir yere asmak suretiyle) aracında “sakat”lara mahsus işaret bulunan bir tabela taşıyabilir. Bu engelli sürücüye, kendi isteğine bağlı olarak ve kullanmak istediği zaman “sakat” olduğunu deklare etme hakkını verecektir.

Unutmayalım ki “Farklılıkları ortaya koyduğunuz andan itibaren ayrımcılık başlar, ayrımcılıkta tabi ki insan hakkı ihlalini yaratır…”

Sevebilirsin...

7 Yanıt

 1. diyar dedi ki:

  Gerçekten yazan arkadaşı tebrik ediyorum. Doğru ve yerinde bir tespit koymuş. inanın ki diğer illerde arabası olan arkadaşlarla da konuştuğumda hepsi de bu plakadan şikayetçi. Ben de ayağımdan özürlüyüm ama sırf bu plaka yüzünden araba almayı düşünmüyorum. Çünkü beraber yürüdüğümüz arkadaşlar bile bak bir sakat arabası. Devlet bu arabayı bedavadan bu sakatlara veriyorlar diyor. Sakat amblemini kulanan arkadaşlar söylediklerine göre trafikte sürücüler tarafından taciz ediliyorlar. Laf atılıyor. Çabuk hareket et gibisinden.. Umarım bir an önce bir çözüm bulunur. İsteğe göre olur. İsteyen arabanın her yerine o amblemi koysun istemeyen de takmasın. Saygılarımla.

 2. Sezgin dedi ki:

  Yani ne demeli bilmiyorum. Bu vergiyle ilgili bir durum. Özellikle yakınları kullanan insanlar için. Şimdi zihin engelli çocuğum için araç alacağım mecburen ben kullanacağım. Çocuğu okuluna bırakacağım sonra alacağım. Araçta sadece ben.. İnsanların bana bir bakışı var ki demeyin gitsin. Kimi sahtekarımmış gibi kimi de acıyarak, kimi de küçümsyerek bakıyorlar. Ya kardeşim niye bu işareti koyuyorsun ki yani. Niye damgalıyorsun ki beni?

  Bir de hariçten gazel okuyup efendim olsun bu işaret diyenlere bir sözüm var, değil bu ötv arabayı da onlara vereyim, evi de barkı da… Tamam engelliyim işte. Kimisi de bana yardım edecekmiş. Bak şimdi. Trafikte araç sürerken niye yardım edeceksin ki? Korna çalmak, hızlı sürmek… Kimi de bu plakayı gördüğünde beni sıkıştırmayacakmış. Özürü kabahatinden büyük. Demek özürlü olmasa sıkıştırıp duracak… Ama unutmasınlar hayat sürprizlerle doludur. Kimsenin engelli olmayacak diye bir garantisi yok.

 3. Teslime dedi ki:

  Umuyorum ki bir gün bu ayrımcı işaret kaldırılacak. Trafikte sakat işareti gerçekten rencide edici.

 4. herbalife dedi ki:

  cok tşkler bilgiler icin arkadaşlar

 5. ali dedi ki:

  arkadaşlar bize laf bırakmayacak kadar konuyu enine boyuna yazmışsınız. umarım yetkililer kulak verir gerekil yazal düzenleme yaparlar

 6. ersın dedi ki:

  bızımde plakamız oleydı ama bı zamandan olsa boyle olmuyor dedım ve plakayı normal plakayla degıstırdm hemde buyuk yazılı damgasız plaka Allah sonumuzu hayır etsın ıns bsy olmaz :D

 1. 13 Temmuz 2010

  […] […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir