ENGELSİZ YAŞAM ALANLARI VE HAKLAR İÇİN EYLEM

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, Şehirlerin engelsiz ve herkes için erişilebilir hale getirilmesi için 2005 yılında yürürlüğe giren kanunların uygulanmadığını ve engellilerin evlerinde hapis olduklarını bu durumu değiştirmek için de bir eylem yapacaklarını açıkladı.
Derneğin, ehdd.org@groups.facebook.com adlı Facebook grubu tarafından yapılan açıklamaya şöyle:
Kayıtlı 9 milyon civarındaki engelliyi ve ailelerini görmezden gelerek gerekli düzenlemeleri yapmayan belediyeleri ve kanuna uymayan yöneticileri açıklayacağız,tabiiki yapanlara da teşekkür ederek duyuracağız.
Bu noktada bu önemli kanunu çıkaran AK PARTİ hükümeti olduğu için belediyelerinin daha hızlı uygulamasını beklerdik ancak birkaçı dışında uygulayan yok.
CHP ve MHP li belediyeler ise kanunu hiç uygulamadıkları gibi engellilerle ilgili konularda ajitasyon haberleri ve shovdan öteye geçmediklerini de görüyoruz.
Duyarlı, Misyonun farkında olan Vizyonu geniş belediye başkanları ve kurum yöneticileri Engellilerle ilgili uygulamaları da yapmaktadırlar.Diğer zihniyetlerin değişmesi gerekmektedir.


*Mimari Engeller yüzünden evlerinde mahküm hayatı yaşayan engellilerin sokağa çıkabilmesi için birkaç belediye dışında diğer belediyeler kendilerine verilen 7 yıllık sürenin 07 Temmuz 2012 de dolacak olmasına rağmen hiçbir çalışma yapmamaktadırlar. 08 Temmuz 2012 de engellilerin kanunu uygulamayan belediye başkanı ve ilgili birim müdürlerine dava açma hakkı doğacaktır ve binlerce dava açılacaktır. Maddi-Manevi tazminatın yanı sıra TCK 122 maddesi uyarınca ceza davaları da açılacaktır.
*Milli eğitim bakanlığı Rehberlik Araştırma Merkezleri ( RAM ) tarafından kaynaştırma eğitimine yollanan engelli çocuklarımızın ; okul müdürü, öğretmen ve diğer çocukların velileri tarafından okula alınmaması TCK 122 maddesine göre ayrımcılıktır ve suçtur. Bu noktada hükümetin çıkardığı kanunlara uymayan okul müdürü ve öğretmen suç işlemektedir. Ailelerde çocukları kabül etmeyerek eğitimde eşitlik ilkesine karşı gelmektedir. Bu zihniyetlerin değişmesi gerekmektedir.
*Bir apartmanda yaşayan engelli veya yaşlı bir vatandaşın girişini ve çıkışını kolaylaştırmak için rampa yapmasına diğer apartman sakinleri karşı çıkmaktadır. Yaşam alanları herkes için erişilebilir bir haktır bu nedenle karşı gelen kişilere de TCK 122 maddesi uyarınca dava açılacaktır. Daha önemlisi herkesin kullanabildiği rampa ya karşı gelen zihniyeti değiştirmemiz gerekmektedir.
*Engellilerin işe girebilmesi için iş yerlerinin uygun olması gerekmektedir. Bu noktada iş verenin duyarlılığı söz konusudur. İş yerleri engellerle dolu olduğu için engelli vatandaşların işe girebilmeleri ve kabul edilmeleri mümkün olmamaktadır. İş verenlerin ve kamu kurum yöneticilerinin zihniyeti değiştirilmelidir.
Kanunların hayata geçirilmesi ve farkındalığın artması için yapacağımız eyleme engelliler ve aileleri ile engellilerin de yaşam hakkı olduğuna inanan herkesi bekliyoruz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir