Etkili ve Doğru CV Yazma Teknikleri

CV, bir nevi Özyaşam Öyküsü anlatımıdır. Başvurulacak işe uygunluğu ve kişisel özellikleri ile başarıları özetleyen bir sunumdur. İyi bir CV ile, kim olduğunuzu, bugüne  kadar nelerle iştigal ettiğinizi, ne tür becerilere sahip olduğunuzu anlatmanız mümkündür. Sunduğunuz  CV ile işverenler için;  onlara neden başvuru yaptığınızı, kurumları için neler yapabileceğinizi belirtmiş olacaksınız. Kişisel bilgi ve yetenekleriniz neler,  özellikleriniz işin gerekleri için uygunluk taşıyor mu? gibi sorulara yanıt vermek içindir CV.  Bu nedenle öz yaşam öykünüz bu sorulara yanıt verebilecek nitelikte olmalıdır. Sunacağınız CV ile işverenlerin aradığı, bu adam bu işi yapabilir, bu işi istiyor ve firmamıza uygun bir kişi mesajını uyandırmış olmalısınız.

CV hazırlamadan önce hedefinizi belirleyiniz. Öz geçmişinizi genel olarak bilgi, beceri ve başarılarınızı yansıtmak üzere hazırlayabilirsiniz. Ancak çok özel alanlardaki bir platforma başvuruda bulunuyorsanız, öz geçmişiniz o işin gerekliliklerine ve özelliklerine göre hazırlanmalıdır.
CV Yazarken
Profesyonel davranın. Dikkatli olun. Aşırı şirinlik  ve zeka oyunlarına başvurmayın. Gerektiği kadar bilgi verin, ilgisi olmayan konulardan bahsetmeyin. Anlaşılır olun, net olun. Yazdıklarınız sadece doğru bilgiler olsun. Unutmayın doğruyu söylerseniz ve yazarsanız  daha sonra hatırlamak zorunda kalmazsınız. Aşırı kişisellikten kaçınınız.
Etkili CV Yazma
CV yazarken:
Tarihleri mutlaka belirtin.
Tarih belirtilmemiş öz geçmişleri dikkate almak zordur. Çünkü adayın bilgi sakladığı düşünülmekte, örneğin geçmiş is tecrübeleri, işsiz geçen süreler bilinmediğinden negatif bir izlenim bırakmaktadır.
Başarılarınızdan Tam Olarak Bahsediniz
Hazırlayacağınız CV, yeteneklerinizi pazarlayacağınız bir dokümanın tasarlanmış hali olmalıdır. başarılar size aitse mütevazi olmayın.
Güncel Bilgileri Yazın
Unutmayınız, hazırladığınız CV sizin hayat hikayeniz değildir. İşverenlere son zamanlarda neler yaptığınızı belirteceksiniz.
Danışman Unvanının kullanılması
Mevcut iş durumunuzu tanımlarken danışman deyimini kullanmayınız. Keza bu terim çok geniş anlam taşıdığından dolayı İnsan kaynakları uzmanlarını veya işverenlerine sevimsiz gelir. Danışman unvanı yalnızca belirli bir görev veya spesifik bir proje için kullanılabilir.;
Gereksiz Bilgiler Sunmayın
İşvereni temsil eden insan kaynakları uzmanları ya da işverenler aday listelerinde adayların ayrıntılı öz geçmiş bilgileri ve resimlerinin olmasını gereksiz bulurlar. Unutmayınız CV’niz yalnızca iş arama veya işverenlerce aramada kullanılan birinci adımdır. Önemli olan bu aramalar sonucunda yüzlerce aday içerisinde mülakata çağrılacak olmanızdır.
Özgeçmişimde Nelerden Bahsetmeliyim?
Bir CV’de yer alması gereken temel bilgiler şunlardır:
Kişisel Bilgiler: Ad, soyad, adres, telefon, e-mail, doğum tarihi gibi bilgiler…
Kariyer Hedefi: Kısa ve öz bir şekilde kariyer hedefinizi, istediğiniz işin niteliklerini tanımladığınız alandır. Eğer kapak sayfasında kariyer hedefinizden sözetmişseniz öz geçmişinizde tekrar bahsetmenize gerek yoktur.
Profesyonel Tecrübe (İş Deneyimi): En son iş tecrübenizden başlayarak tüm iş tecrübelerinizi ve söz konusu işlerdeki sorumluluk ve başarılarınızı belirterek yazacağınız alandır. Tarihler arasında tutarsızlık olmamasına ve sorumluluklarınızın öz olarak anlatılmış olmasına dikkat ediniz.
Eğitim:  Bu alanda en son eğitim bilgilerinizden başlayarak, bu konudaki kariyerinizi belirtiniz.

İşle İlgili Beceriler:  Bilgisayar ve yabancı dil bilgisi, teknik bilgi ve beceriler burada yer alabilecek bilgilerdir.  Bu alan, iş yaşamınızda önemli olabileceğini düşündüğünüz teknik ve teknik olmayan bilgi ve becerilerinizi içerir.

İlgi alanları, ödüller, gönüllü faaliyetler, yayınlanmış eserler gibi bilgiler başvurulan iş ya da kariyer hedefleri açısından önem taşıyorsa bahsedilmelidir.
Referanslar ise, isteğe bağlı olarak yer alacak bir bölümdür. Belirtilecek bir referans varsa yazılmalı yoksa bu alan özgeçmişte yer almamalıdır. Referans olarak belirtilecek kişilerin daha önce birlikte çalışılmış kişiler olmasına dikkat edilmeli ve referans olarak belirtilen bu kişilerden önceden izin alınmalıdır.

Kapak yazısı özgeçmişe ek olarak yazılan ve özgeçmişte belirtilmeyen kariyer hedeflerinizin ve kariyeriniz açısından önem taşıyan noktaların vurgulanmasına yardımcı olur. Kapak yazısı bilgi ve becerilerinizi tümüyle anlatacağınız bir yazı değil, özgeçmişinize destek olacak genel beklentilerinizi ortaya koyduğunuz bir metindir. Kapak yazısı size; kendinizi tanıtma, özgeçmişinizi kişiselleştirme, beceri ve deneyimlerinizin işverenin ihtiyaçlarına uygunluğunu belirtme fırsatını sunar.

Kapak Yazısı Yazmak
Kapak yazısı hazırlamak çok önemlidir. Tam da pazarlama yazısıdır. Okuyan kişinin ilgisini çekecektir. Kapak yazınız kısa ve öz olmalıdır; bir sayfayı geçmemelidir. Hiçbir işveren hayat hikayenize meraklı değildir.  Kapak yazınızı mutlaka pozisyonun gerekliliklerine ve işverenin ihtiyaçlarına göre hazırlayın. Neden pozisyona ilgi duyduğunuzu, motivasyonunuzu ve güçlü yanlarınızı belirtin. Pozisyonun sizin için öneminden çok sizin iş yerine getireceğiniz katma değerin ne olabileceğini anlatın.

Tek ve standart bir kapak yazısı yazmak yerine kapak yazınızı başvurduğunuz pozisyona ve şirkete göre kişiselleştirin.
Kariyer hedeflerinizi ve amacınızı açıkça belirtin.
Özgeçmişinizi tekrarlamayın. Kapak yazınızda becerilerinizi ve başarılarınızı anlatın.
“Ben” ile başlayan çok fazla cümle kullanmayın ve aktif tanımlamalar yapın.
Çelişkili cümleler kullanmayın.
Kapak yazınızda kısa paragraflar kullanın ve kolay okunabilir olmasına özen gösterin.
İmla ve gramer hatası olmaması için tekrar kontrol edin. Mümkünse bir başkasına okutun.
Kapak yazınızı mutlaka imzalayın.
Kapak yazınızın yeterince açık olduğuna emin olun.
Kapak yazınız net ve söylemek istedikleriniz  her şeyi en kısa şekilde ifade etsin.
Şirkete sunabileceğiniz katma değer açık olarak belirtilmiş olsun.
Bu pozisyon ile ilgili tüm bilgi, beceri ve başarılarınızı sunduğunuzdan emin olun.

Öz geçmişinizi sunarken son yıllarda en çok tercih edilen ve kullanılan kronolojik ve işlevsel öz geçmiş anlatma biçimlerinin bir araya getirilmesi ile oluşan karma öz geçmiş tipini kullanın. . Böylece hem bilgi, beceri ve başarılar daha net olarak ortaya konulabilir; hem de “Bazı bilgiler saklanıyor mu?” endişesi ortadan kaldırılmış olur.

Referanslara özgeçmişte yer vermek
Buna mutlaka gerek yoktur.  Başvuru yaptığınız işe göre belirlediğiniz referanslarda bahsetmek daha uygun olacaktır. Referanslarını varsa bahsetmeniz yoksa bu bölümü hiç oluşturmamanız daha uygun olacaktır. Bununla birlikte ister öz geçmişinizde bahsedin ister daha sonra temin edin referanslarınızı önceden titiz bir şekilde hazırlayın ve üzerinde düşünerek oluşturun.
Öz geçmiş hazırlarken olumlu olun, eksik, yanlış ya da yanıltıcı bilgi vermeyin. Dil bilgisi ve yazım kurallarına dikkat edin. Kısa ve öz bir öz geçmiş hazırlamaya gayret edin. Gereksiz sözcükler kullanmayın. Politik ve dini içeriklerden uzak durun. Açık ve net olarak kendinizi ifade edin.  Başvuru yaptığınız pozisyon ya da kariyer hedefinizle ilgili olmayan özelliklerinizden söz etmeyin.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir