EYLÜL AYI BESLENME PLANI

Eylül aynıda taze meyve olarak; ananas, muz, limon, çilek, ahududu , kavun, dut, fındık, ceviz, greyfurt, karpuz, kaysı, şeftali, armut, erik ve üzüm bolca tüketilmelidir.
Kuru yemişlerden; kaysı, badem, hurma, sebzelerden ise; sarımsak, hoş kokulu otlar, avokado, pancar, kereviz, havuç, mantar, lahana, hıyar, kabak, ıspanak, rezene, barbunya fasulyesi, yeşil fasulye, marul, mercimek, yeşil salata, mısır, soğan, zeytin, şalgam, dolmalık biber, patates, kara turp, kırmızı turp ve domates tercih edilmelidir.

EYLÜL AYI İÇİN BİR GÜNLÜK MENÜ

Sabah kahvaltısı: Çilek, beyaz peynir sürülmüş üç dilim kara ekmek, bir bardak ballı ada çayı.
Öğle yemeği: Bir meyve mısır salatası, ( tarife bakın ), ayçiçeğiyle pişirilmiş türlü, yoğurt.
Akşam yemeği: Bir meyve, sarımsaklı un çorbası, domatesli yeşil salata taze fındık.

AYIN TARİFİ : MISIR SALATASI

Dört kişi için:
Dört taze mısır, dört yeşil sivri biber, dört küçük domates, dört arpacık soğanı, bir limon, 4 kaşık zeytin yağı veya ayçiçeği yağı, kişniş, kaya tuzu.

Hazırlanması:

Bir kap içinde mısırı on dakika süreyle haşlayın.Bir salata tabağının içine mısır tanelerini ayıklayın, dilim dilim kesilmiş domatesleri ilave edin. Biberleri de yuvarlak olarak doğrayın. Soğanla kişniş otunu da rendeleyip içine atın.
Katık için zeytin yağını, bir limonun suyunu ve tuzu iyice çırpıp salatanın üzerine dökün.Karıştırıp hemen sofraya getirin.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir