Gelecekte Olmak İstediğim Meslekle ilgili Bir Hikaye

Büyük babam Matematik öğretmeni. Bu gün yanına gidip; büyük baba, gelecekte olmak istediğim meslekle ilgili bir hikaye yazma konulu ödevim var. Bana yardımcı olur musun? dedim.  Büyük babam, gülümsedi bana.  Tamam ufaklık dedi! Anlaşıldı, sen meslek seçimi ile ilgili yazı hazırlayacaksın. Mesleklerle ilgili hikaye çok yazıldı. Yazılanlardan değil de yaşananlardan yola çıkarsan, mesleklerle ilgili hikaye yazmış olursun.

– Biliyor musun, ben kendimi bildim bileli öğretmen olmak istemişimdir. İnsan, daha çocukken bilmeli ne iş yapacağını. Bir hevesi olmalı. “Ben büyünce, filanca meslekten ekmeğim kazanacağım” demeli.  Öğretmenliği niye seçtim biliyor musun?

– Neden seçtin büyük baba?
–  Çünkü ben “öğretmen olacağım” derdim hep . Nurhayat öğretmenim sevdirdi bana öğretmenliği.  O zamanlar evlerde daha elektrik yok, gaz lambası ile okuyoruz kitapları. Gazete her gün değil ancak haftada bir Nurhayat öğretmenim getirince okuyorduk. Bilemezssin ne merakla beklerdik o defalarca okunmuş gazeteleri. Neyse uzatmayalım, işte bizim çocukluğumuzda televizyon yok, bilgisayar, internet gibi şeyler de rüyada bile göremeyeceğimiz şeyler.  Nurhayat öğretmenim, bıkmadan usanmadan anlatırdı dünyayı, bilimi, tarihi…

– İnanmıyorum büyük baba ya, şaka yapıyorsun!
Büyük babam gülümsedi yine. Şaka değil! dedi.
–  radyo vardı o zamanlar.  radyodan sonra pikap geldi sonra da teyp yani kasetçalar. Güzeldi o günler. Çocukluğumu çok özlüyorum. Nurhayat öğretmenimin hayatta olmasını çok isterdim. Bize hiç duymadığımız, hayalini bile kuramadığımız şeylerin, bir zaman sonra gerçek olacağını,  hayatta hayal etmenin önemini ondan bir kez daha dinleseydim.  şimdi Nurhayat öğretmenim şurada dursa; Akif! dese, “Dünyamızın portakal gibi olduğunu ilk söyleyen bilim adamına,nefretle bakıyordu o zamanki insanlar.  Doğruyu kabul etmek kolay değil. İnsan gerçekleri savunmak için gerekirse ömrünü vermeli.” dese.

Birden gözleri doldu, sesi titriyordu. Heyecanlı olurdu büyük babam. Hele de çok inanarak konuştuğu zaman. Büyük babam benim sadece büyük babam değil, öğretmenimdi de. Onunla konuşurken hep yeni şeyler öğreniyordum.

Büyük baba! dedim.
– Galiba ben ilerideki mesleğimi seçtim. Büyük babamın gözlerinden, benim hangi mesleği seçtiğimi anladığını fark ettim.
–  Söyle bakalım, delikanlı! dedi.  Büyüyünce ne olacaksın?
Öğretmen olacağım ben! dedim.  “Tarih öğretmeni olacağım.  Tarihte insanlık için hizmet etmiş büyük bilim adamlarını öğreneceğim. Sonra da senin gibi güzel güzel anlatacağım. İnsanlara, mutlu olmanın hayal kurmakla başlayacağını anlatacağım. Gerçeklerin, insanları en başta üzebileceğini anlatacağım. Her ne şartta olursa olsun doğruyu söylemekten vazgeçmeyeceğim” dedim.

Büyük babam, bana  belli etmeden ödevimi yazdırmıştı bile. Öyle ya! Benim ödevimin konusu, Gelecekte olmak istediğin meslekle ilgili bir hikaye yazmak değil miydi?  Gerçi bu anlattıklarım gerçek ama hikayeler de gerçekten beslenmiyor  mu? İşte benim meslek seçimi hikayem de bu.

Onur Genç ADA

Sevebilirsin...

11 Yanıt

 1. Salih diyor ki:

  Geleceğin meslekleri gerçekten farklılıklar gösterecek. İnsanlık robot ve genetik üzzerine yoğunlaşıyor. Tercih yapacaklara tavsiye ederim..

 2. gamze diyor ki:

  işallah biz de geleceğin anahtarı olacağız

 3. Meryem diyor ki:

  Bu sene bütün araştırmalarımda beyazokul faydalı oldu bana :)

 4. nesrin diyor ki:

  proje ödevi yapcaktım bu hikaye bana çok yardımcı oldu çok işime yaradı bu yüzden bu hikayeyi hazırlayan çok teşekkür ederim

 5. buse diyor ki:

  4.sınıf öğrencisiyim kocaeliden gönderiyorum proje ödevim için işime fazla yaramadı ama yazdığınız için teşekkürler.

 6. Barış diyor ki:

  Benim işime çok yaradı. Beyazokul’a teşekkür ederim.

 7. Tayfur diyor ki:

  Hocam Yazılar çok kaliteli. Bu yazıları alıp biraz kendine göre uyarlayan çok iyi yazılar hazırlar. Bravo

 8. Elif diyor ki:

  Gelecekte olmak istediğim meslekle ilgili ben de bir hikaye yazssam, size göndersem olur mu? Hikaye yazmayı çok seviyorum.

 9. anonim diyor ki:

  çok işime yaradı

 10. kadir diyor ki:

  çok iyi performans ödevimi bitiricem

 11. melike diyor ki:

  gelecekte kendimizi hangi koltukta görüyorsak oraya oturmalıyız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir