Gelmiş Geçmiş En Zeki insan

Marilyn vos SavantHer insanın ilgisini çeken IQ testleri sonucu oluşan puanlar insanların zeka düzeyini gösteriyor. IQ yüksekliği ile insanlığa hizmet arasındaki oran her zaman doğru orantılı değil. Bu bilinen gerçek örneğin,
IQ düzeyi 160 olan Albert Einstein dünyanın gelmiş geçmiş en zeki inası olarak bilinir. Yine 200’ün üstünde IQ ya sahip bir çok insanın adı bile duyulmamıştır. Büyük alman yazarı ve bilim adamı Göthe’nin 200 IQ ya sahip olduğunu kimse bilmez. Yine dahi müzikçi Beethoven 165 IQ düzeyine sahipken, Galileo 185 IQ puanına, satranç ustası Kasparov ise 190 IQ puanına sahiptir. Marilyn Vos Savant ise Guinness Rekorlar Kitabı’nda kayıtılı en zeki kadın ve rapor edilen gelmiş geçmiş en zeki insan olarak kabul edilmiştir. Marilyn Vos Savant’ın IQ Düzeyi 228 dir.

Marilyn vos Savant kimdir?
11 Ağustos 1946 ABD doğumludur.  En yüksek IQ (228 IQ) kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer almıştır.  Dergi köşe yazarı, yazar, okutman, ve oyun yazarı. 1986’dan beridir çeşitli konularda okuyuculardan gelen soruları ve problemleri çözdüğü Parade dergisinde Ask Marilyn (“Marilyn’e Sor”) köşesini yazmaktadır.

Marilyn vos Savant ile ilgili detaylı bir yazıya destekegitimi.com adlı siteden ulaşabilirsiniz…

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. yusuf said çorumlu diyor ki:

    bence en zeki insanı Marilyn vos savant

  2. Ramazan diyor ki:

    Gelmiş Geçmiş En Zeki insan kimdir sorusunun net bir yanıtı var mı?
    Bence yok :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir