Google Sitelere Küser mi?

Yaz ayalarıyla birlikte web sitesi ziyretleri de doğal olarak azalır. Yaşamın her alanında olduğu gibi net dünyası da mevsimsellikten etkilenir. İnternet dünyasının çoğunluk müdavimleri olan öğrenciler, öğretmenler tatile girerler.  İnternette geçirdikleri zamanlar için de maillerini okurlar, sosyal paylaşım sitelerindeki mesajlarına bakarlar. Yaz ayları boyunca hit kaybetmeyen hatta artıran bir iki içerik türü vardır. Sosyal paylaşım siteleri (özellikle facebook,Twitter) ile birlikte gezi ya da bölge tanıtımı yapan sitelerle her zaman geçerli olan bazı sağlık konuları da hit kaybı yaşamazlar veya çok az bir etkilenme olur. Bunun dışında hit kayıbı yaşamayan bir iki büyük haber sitesini de sayabiliriz.
Yaz döneminde hele de bu yaz aniden başlayan hit düşüşü site sahiplerini de endişelendirmekte.  Bir çok webmasterle yaptığımız konuşmalarda Google’nin bir filterleme işlemi yaptığını ya da Google tarafından banlanma olduğuna işaret etmekteler.
Bilindiği gibi Google SandBox, Google tarafından yeni web sitelerine uygulandığı düşünülen bir çeşit filtreleme sistemidir.

Eğer site çok iyi bir içeriğe ve iyi bir PageRank sahip olduğu halde aramalrda gerilerde kalmışssa hit düşüşünün nedeni Sandbox olayıdır. Bunu anlamanın kolay yolu daha önceki aram sonuçlarındaki sıralamanızı kayıt altında tutmaktır. Sandbox uygulamasında sitenin PageRank’ın bir ayırıcı etkisi olmuyor.

Sandbox Google’nin Küsmesi mi?
Sandbox’a girme nedenleri arasında uygun olmayan SEO çalışmaları gelmektedir. Örneğin Google’da ilk sıralara yerleşmek için yapılan aşırı etiket, gizli link, renksiz yazı ya da başka SEO hileleri olabilir.

SEO çıktı Mertlik Bozuldu
Arama motorları optimizasyonu denilen SEO çalışmaları aslında giderek temel amacından uzaklaşmakatır. SEO haber, resim, video gibi kaynakların en kolay şekilde ziyeretçiye ulaştırılmasını hedefleyen arama motorlarının işini kolay hale getiren teknikler sistemi olmalı. Yani daha açık bir ifadeyle SEO, sitenin arama motoru dostu hale getirilmesidir. Bir nevi erişilebilirliğin üst düzeye çıkarılmasıdır.

Google ve SEO
Google SEO ya karşı değil. Tam tersine kurallarına uyan ya da kuralsızlıklarını şimdiye kadar saklayabilenler açısından bir sorun yok. Dünyanın en iyi mühendislerini bünyesinde barındıran Google’yı kandırmaya yönelik her türlü hile aslında cezasını mutlaka buluyor. Google sürekli yenilik ve araştırmalarıyla değişen peryodik aralıklarla değiştirdiği algoritmalarıyla buna olanak sağlıyor.

Temiz İçerik
Temiz ,içerikten kasıt, başak sitelerden alınan yazıların isimlerin değiştirilmesi değil tam tersine daha baştan yazılmış özgün makalelerden oluşan yazıdır.

Her Temiz Yazı değerli midir?
Her yazı bilgi değeri taşıyorsa, bir içeriği düzgün olarak ifade ediyorsa ve çok uygun 3-4 etiketle imlenmişse mutlaka okuyucu bulacaktır. Zamanla her yazı kendine uygun hiti getirecektir. Tabiki bu noktada ana belirleyici unsurlardan biri güncel içerik, ilgi duyulan içerikte olması onu daha da ön plana çıkaracaktır.

Son Söz:
Kolay Yoldan Hit kazanmak isteyenler için değil artık internet dünyası. Bir çok web sitesi yatırım yapıyor, önemli miktarlarda maliyet ayırıyor. Yazarları, link değişimi, başka ve büyük sitelere verilen reklamalar bunlardan bazıları. Site hızından tutunuz da sitenin hostinginin bulunduğu lokalizasyona kadar her şeyin etkilediği hit olgusu sabırlı, kararlı, dürüst ve disiplinli çalışmaları mutlaka ödüllendirecktir.

Şahbender Korkmaz
beyazokul.com editörü

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir