GREVSİZ TOPLU SÖZLEŞMEYİ BEKLİYORLAR

SENDİKALAR YİNE SIFIRI ÇEKMEYE HAZIRLANIYOR
Her toplu görüşme sonunda bakanlarla poz verip %2 + 1,5 gibi komik anlaşmalar yapıp, elektiriğe gaza toplu taşımaya yapılan zamların yarısını bile karşılamayan üücret artışlarına olur demeek zorunda kalan sendikalar yeni bir başarıya hazırlanıyorlar. Şimdi de seçmenin referandumdaki oyunun ne olacağını tahmin ediyormuş gibi oylamanın sonunu bekleyeceklermiş. Üstelik yine hükümetin sözünün geçeceği, uzlaştırma kurulununun bile kaale alınmadığı süreci dejavu gibi yeniden yaşayacağız.

Taban demokrasilerinin güzelliği şu; halk, sivil toplum örgütlerini de denetler. Kendini yeterince temsil edemeyen sendikadan hesap sorar. 7 yıldır memura 1-2 puanlık artış veren ve bu ücret zamlarını sineye çeken sendikaları üyeler olarak uyarmamızda yarar var.

Her fırsatta memuru küçülten, öğretmeni zümrelere ayıran, sevgisiz, müdürlerini sağa sola süren bir siyasi iktidara hesap soramayan sendikaların bundan 7-8 yıl önce her gün alanlarda olduklarını, devletin başbakanın önüne yazar kasa fırlattıklarını anımsatmak gerekir.

Küresel kriz adı verdikleri, tüm dünya halklarının daha çok sömürülmesi ve sosyal güvenlik haklarının kolayca geri alınması için oluşturulmuş olan aşağılık kriz oyununun Türkiye ayağındaki tüm yükü memur çekmektedir. Bu yükü memura ve işçiye yükleyen zihniyeti toplu görüşme masasında terletemeyen sendikaların hepsine de yazıklar olsun diyoruz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir