Grimm Kardeşler Hakkında Yazı

Grimm Kardeşler

Grimm Kardeşler olarak tanınan Jacob Grimm (1785-1863) ve Wilhelm Grimm (1786-1859), dünyaca ünlü

masal yazarlarıdır. Jacob ve Wilhelm Grimm Kardeşler çeşitli bölgesel halk kültürü ve lehçelerini incelemişlerdir. Grimm Kardeşler, köyleri ve kasabaları adım adım dolaşıp insanlarla sohbet etmişlerdir. Akşam sohbetlerinde asırlardan beri anlatılan eski Alman destanlarını, şiirlerini, efsanelerini ve masallarını derlemişler, edebi bir üslup katarak yeniden yazmışlardır. Grimm Kardeşler, 1812’den sonra Çocuk ve Yuva Masalları (Kinder und Hausmärchen) adı altında yayınlamışlardır.

Günümüzde bütün dünyada tanınan ve dinlenen bu masallar, Alman dilinin,  Alman kültürünün derin izlerini taşır. Çünkü Grimm Kardeşler, bütün bu masal derlemeleri sırasında, Alman halkıyla iç içe olmuşlar ve Alman dilini bütün ayrıntılarıyla incelemişler dir. Grimm Kardeşler’in, Alman dilinin bugünkü durumunu almasında büyük katkıları bulunmaktadır.
Grimm kardeşler, 1785 ve  1786 yıllarında memur bir ailenin çocukları olarak dünyaya gelirler. Grimm kardeşlerden sonra üç erkek ve bir kız kardeşleri daha olmuşur.    Ludwig Emil Grimm (1790-1863), günümüzde de oldukça tanınan bir ressam ve grafikçidir. Çocukluk ve okul yıllarını Hanau ve Stainau yöresinde geçiren Jacob ve Wilhem Grimm kardeşlerin kişilikleri ve aile değerleri çocukluklarını geçirdikleri bu köyde, yaşadıkları yerin atmosferinden etkilenerek gelişir. 1796’da babaları Philipp Wilhelm Grimm’in ölmesiyle ailenin büuüğü on bir yaşındaki Jacob Grimm olur.    Grimm kardeşlerin ekonomik ihtiyaçlarını bu dönemde 10 yıl süreyle Kasselli soylu teyzeleri üstlenir.

Grim Kardeşler’in Eserlerinden bazıları 
Altın Saçlı Şeytan
Balikçı İle Karısı
Bremen Mızıkacıları
Çizmeli Kedi
Hansel ve Gretel
Fareli Köyün Kavalcısı
Kar Beyaz ile Kırmızı Gül
Kırmızı Başlıklı Kız
Kurbağa Prens
Kurt ve 7 Küçük Oğlak
Külkedisi
Ormandaki Ev
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
Parmak Çocuk
Rapunzel
Su Perileri
Uyuyan Güzel

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir