Güneş Gözlüğü Seçimi

Günümüzde güneş gözlüğü kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Her marka gözlüğün piyasada taklitlerini bulmak mümkün. İçinde bulunduğumuz mevsim koşullarında zararlı güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü şart. Uzmanlar özellikle zorunlu olarak güneş etkisinde kalan insanların göz sağlığını korumaları için önlem almaları gerektiğini belirtiyorlar. Göz sağlığı hekimlerine göre,  güneşte uzun süre kalanların gözlerinde bazı dokularda hasar oluşmakta.  Güneş ışığına doğrudan bakmak, görme tabakasına  zarar vermekte. Bu bilinçle, önceliklle güneş gözlüğüne aksesuar olarak bakmamak gereklidir.  Güneş gözlüğü, göz sağlığı için gerekli bir araç olduğu kabul edilmelidir.

Güneş ışığındaki zararlı ultraviyole ışınları önlemek için gerekli olan güneş gözlüğünü alırken bir sağlık aracı almanın duyarlılığıyla hareket etmek gereklidir. Güneş gözlüğünün,  ultraviyole ışınlarına karşı koruma filtresinin olması şarttır. Güneş ışınlarına en fazla maruz kaldığımız yaz aylarında gözler için büyük tehlike oluşturan ultraviyole ışınları önlemesi açısından gözlük satın alırken dikkat edilmelidir. Elden ya da işportadan alınan güneş gözlüklerini koruyucu özellik taşımaz. Bu durumda güneş gözlüğü özelliği olmayan bir aksesuar satın alınmış olur.  Bu tür gözlükleri kullanmak katarakta kadar varabilen yan etkilere neden olmaktadır. Güneş gözlüklerinin kalite belgesi olması gerekir. Her güneş gözlüğü ultraviyole ışını tutmaz. Güneş gözlüğünün ultraviyole filtreli, kaliteli, ışığı kıran kaplamalı, yüz yapısına uygun çerçeveli olmasına özel gösterilmesi gerekir. Polarize camlar da zararlı ışınları süzerek gözü zararlı ışıktan korumaktadır.

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli?
En önemli nokta güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarını absorbe etmesidir. Plastik camlı güneş gözlükleri hem ultraviyole ışınları  geçirmez, hem de kırılarak göze zarar vermez. Bu nedenl plastik camlı güneş gözlükleri almak yerinde olur. Gözlük camının koyuluk derecesi kişinin ışık duyarlılığına göre seçilmelidir.  Işık duyarlılığı fazla olanların ayrıntılı bir tıbbi muayeneden geçirilmesi gerekebilir. Eğer bu yapılmaz ise hastalık, güneş gözlüğüyle gizlenmiş olur ve teşhiste geç kalınmaya neden olur. Eğer güneş gözlüğünün kalitesinden kuşku duyarsanız şu işlemi yapınız. Gözlüğün camını elinize alınız ve karşıdaki bir görüntüye bakarak, yuvarlak hareketler yaptırıp, sağa sola, yukarı aşağı ve camın içinden herhangi bir görüntüyü izleyerek bakınız.  Arkadaki görüntüde her hangi bir bozukluk olmuyorsa cam iyidir.

Gözünüzde optik sorun varsa, numaralı güneş gözlüğü kullanmayı tercih etmelisiniz.
İşportadan gözlük almayınız. Gözlük alırken güvendiğiniz, kalitesine inandığınız tanınmış mağazaları tercih ediniz. Güneş gözlüklerinin güneşe direkt bakıldığında gözü korumadığını unutmayınız. Güneşe direkt baktığınızda,  görme noktasında geri dönüşü olmayan hasara yol açabilirsiniz. Açık göz rengine sahip olanlar, koyu renk gözlülere göre daha hassas oldukları için gözlerini güneş ışığından daha çok korumalıdır.

Sonuç olarak:
Güneş gözlüğü, aksesuar değildir. Gözlüğün modelinden çok işlevi önemlidir. Ultraviyole korumalı güneş gözlüğü kullanılmak şarttır. Geniş camlı ve yüze iyi oturmalıdır. Göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlar. Yanları siperli gözlükler çevresel ışınlara karşı koruma da sağlamaktadır. Gözlüğü taktığınızda gözünüzde bulanıklık olmasın. Bulanıklık varsa cam kalitesizdir. Gözlük camının rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri koyu, bazı yerleri açık olan güneş gözlüklerini satın almayınız. Bir rengin en koyusundan açığına doğru giden renk spektrumu söz konusu ise durum değişir. Bu türü tercih ettiyseniz, cam renginin üstte koyu, altta açık olmasına dikkat edin.
Güneş gözlüklerinin üzerinde, mor ötesi ışınları kestiğine dair bir tescilin olması gerekir. Sağlık Bakanlığı, tüm güneş gözlükleri için sertifika zorunluluğu getirmiştir.  Gözlüğün sertifikasını mutlaka isteyin.  Eğer numaralı gözlük kullanıyorsanız, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danışmalısınız.
Bazı kontak lenslerde ultraviyole ışığı koruma özlellği bulunsa da üzerine güneş gözlüğü takmak daha da faydalıdır
Güneş ışınlarının gözlerde katarakt oluşumu gibi birçok zararlı etkisi olduğu bilinmektedir. Güneşten kaynaklanan UV ışınları gözün mercek ve retinasına zarar vererek, çocukların ve erişkinlerin ilerideki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabiliyor. Bu yüzden 5 yaş üstü çocuklar güneş gözlüğü takmalıdır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir