Güneşlenirken Sağlığınızdan Olmayın

Haziran ayı ile  birlikte artan hava sıcaklığı sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Başta çocuklar, yaşlılar olmak üzere kalp ve akciğer hastalıkları  ve değişik türde deri hastalığı olanlar güneş ışınlarından daha fazla etkilenmektedir.
Güneşin Ultraviyole Işınlarından Korunmak Lazım
Bilindiği gibi güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saat 11.00-16.00 arasındadır. Bu saatler arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı, zorunlu kalmadıkça uzn süre güneş altında kalınmamalı ve bu saatler gölge bir yerde geçirilmelidir.
Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce;
– Cilde uygun koruyucu güneş kremi sürülmeli,
– Açık renkli bol giysiler giyilmeli,
– Geniş kenarlı şapka takılmalı,
– Ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler kullanılmalıdır.
Estetik amaçlı kullanılan solaryum uygulamaları hekim önerisi doğrultusunda yapılmalıdır.
Güneşlenme sırasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt vb. maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulamaları yapılmalı, müdahale gereken durumlarda hekime danışmadan hiçbir şekilde merhem vb. sürülmemelidir. Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda hekime danışmadan hiçbir ilaç kullanılmamalı, güneş gözlüğü kullanılmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır.
Kanser hastaları, kemoterapi hastaları veya değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.
Aşırı sıcak havalarda sıcak çarpması için de dikkatli olunmalı, güneş altında çalışması gereken kişiler güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde fazla sıcağa maruz kalmamalıdır. Aşırı sıcak altında kalan kişide bulantı, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler görülür. Sıcağa maruz kalan kişinin derisi nemli ve soğuktur. Bu durumdaki kişi hemen serin bir yere alınmalı, sırt üstü yatırılmalı ve ağzından alabiliyorsa bol sıvı içecekler verilerek en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Güneş sadece zararlı ışınlarıyla değil, yukarıda belirtilen unsurlara dikkat etmek şartıyla insan için çok yararlı olan bir unsurdur. Canlıların besinlerin yanında güneşe ve suya da ihtiyacı vardır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. 04 Ağustos 2015

    […] arasında sayılabilir…. Güneş Çarpması ile ilgili Daha Geniş Bilgi Kaynakları: Güneş Çarpmasından Korunmak Güneş Çarpmasına Önlem […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir