Havucun Faydaları Saymakla bitmiyor

Havucun Faydaları Saymakla bitmiyor.  Havuç yemenin ağız kaslarını geliştirdiğini belirten uzmanlara göre bunun da dil ve konuşma yeteneğini geliştirmekte bir araç olarak kullanılabileceğini belirtiyorlar. Havuç suyunun ayrı  bir içecek olarak değerlendirilmesi yanında havucun ısırılarak yenmesinin de faydası bulunmakta.  Ancak faydaları saymakla bitmeyen havucun dikkatli ısırılması gerekmekte. Bu arada havucu iyice çiğneyerek yemek gerektiğini belirtmekte yarar var. Havucun faydaları, havuç hakkında çıkan yeni haberler ve havucun nasıl yenmesi gerektiğine ilişkin bu yazımız, arşiv sitemize taşınmıştır. Sitemizde benzer içerik için lütfen arama sayfamızı kullanınız. Havucun Faydaları Saymakla bitmiyor dedik ama bu kadar mı?
Elbetteki Havucun Faydaları Saymakla bitmiyor
Havuç, A vitamini bakımından çok zengindir. Havuç, bir çok vitamin ve besin maddelerine de sahiptir.
Havucun faydaları ile ilgili yapılan çalışmalarda, havuçtaki falcarinol adlı maddenin başta cilt kanseri olmak üzere akciğer ve bağırsak kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca düzenli tüketilmesi halinde havuç, kolesterolü dengeliyor, kalbi koruyor. Havuç aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı.

Uzmanlara göre, karoten deposu olan havuç düzenli olarak tüketildiğinde kalp krizi riskini önemli oranda düşürüyor. Bununla birlikte çağımızın önemli sorunlarından biri olan unutkanlık için de havuç tüketimi öneriliyor. Yine mide ve göz problemi yaşayan insanların da havuç yemeleri tavsiye ediliyor. Havuç, unutkanlığa karşı önemli bir direnç sağlarken gözlere karşı da faydalıdır. Yaşlılığın getirdiği görme kaybını da azaltmaktadır. Mide yanmalarına karşı çok iyi gelmektedir.

Havucun ısırılarak yenmesinden hoşlanmayanların havuç salatası ve havuç tatlısı şeklinde de yiyebileceğini belirten uzmanlara göre; en sağlıklı olanın, havucun kendisinin günde 1-2 taneyi geçmeyecek şekilde düzeli olarak tüketilmesi olduğunu vurguluyorlar.

Havuç Suyu, havuç çorbası, havuç kızartması,havuç turşusu ve havuç reçeli şeklinde tüketilebilen bu önemli besin kaynağıdır havuç. Türkiye’deki üretiminin %60’ı Ankara Beypazarı ilçesinde gerçekleştirilmektedir.

Maydanozgiller (Apiaceae) familyasından olan havuç, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisidir. Türkiye’de yörelere göre gelin parmağı, pürçüklü, pirçekli, balkamış, deper otu, yerebatan, yer otu, yere kaçan, kızıl ot gibi değişik isimlerle anılmaktadır. Havucun dünyada 60 kadar türü olduğu tahmin edilmektedir.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. güzide dedi ki:

    Havucun faydaları saymakla biter mi? Sinirliliğe de iyi geliyor havuç. Bir havuç yeyince rahatlıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir