HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Ne Demektir? Atatürk Bu Sözle Ne Demek İstemiştir?

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı ATATÜRK, bilimin, fenin önemine vurgu yapmak için bu söz içerisinde mürşid sözcüğünü kullanmıştır. Mürşid, doğru yolu gösteren, kılavuz anlamı taşımaktadır.
Atatürk’ün, Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir sözünü bu günkü türkçeye uyarlarsak şu şekilde olacaktır: Hayatta en gerçek yol gösterici olan bilimdir. Bilim, hayatın pusulasıdır.

Atatürk, Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir sözüyle bilimin yukarıdaki özelliğine vurgu yapmaktadır. Nitekim bilimsel gerçeklik denilen olgu, kişilere, ırklara, milletlere göre değişmez. Bilimsel gerçek olarak kanıtlanmış olgular mekanlara göre değişiklik göstermez. Bu nedeledir ki, insanlğın gerçek yol göstericisi bilimdir.

Bilimin amacı gerçeği aramaktır. Bilim nesneldir, deneysel sonuçlarla kanıtlanmış gerçeklerdir. Bu nedenle gerçek dışı şeylerin bilimde yeri olması beklenemez. Bilimsel gerçeklere ve gelişmelere sahip çıkmayan, bilimin ışığından nasiplenemeyen toplumlar geri kalmaya mahkumdur.

Atatürk, Atatürk, Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir derken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bir çağrı yapmıştır aslında. Bilimin ışığına yürüyün. Bilimin yol göstericiliğine inanın demiştir aslında. Çünkü bilimde safsatalara, gerçek dışı olgulara ve kişisel yargılara pirim verilmez. Bilim evrenseldir, her ülke toprağında aynı geçerliliğe sahiptir.

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir sözü o kadar anlamlı ve yerinde bir ifadedir ki bilime önem vermeyen toplumlar yolunu kaybetmiş kuzular gibidir. Ne yapacağını kestiremeyecek kadar ortalıkta şaşkın şaşkın dolaşırlar.

Son söz olarak belirtmek gerekirse atamızın dedği gibi Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir!

Sevebilirsin...

17 Yanıt

 1. arda diyor ki:

  Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir evet. İlimdir, fendir. Bilim bize yol gösterir. Bilimden geri kalan milletler gelişmezler. Bu yüzden Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir sözü çok önemlidir.

 2. Büşra diyor ki:

  Evet kesinlikle. Hayatta en gerçek hedef bence bilim olmalıdır. Bilimde teknolojide gelişirsen dünya bize hayran kalır.

 3. damla diyor ki:

  çok hoşuma gitti bu cümleler herkese tavsiye ederim ödevim içinde yardımcı oldu :)

 4. damla diyor ki:

  çok hoşuma gitti bu cümleler

 5. koray uysal diyor ki:

  ödevimi yaptım site sayesinde

 6. ali diyor ki:

  cok güzel

 7. ali diyor ki:

  İlim irfan sahibi olmak nedir yazısı istiyorum.

 8. Demir diyor ki:

  teşekkür ederim.

 9. ali diyor ki:

  Hayatta en önemli şey sevgidir. Sonra bilim gelir.

 10. Özge diyor ki:

  Bilimin gösterdiği yoldan ayrılmayın. Lafla peynir gemisi yürümez. Ülkeni seviyorsan gereğini yap. Çok çalış, insanları sev ve saygı duy.

 11. berat diyor ki:

  çok uzun ama güzel bir kompozisyon

 12. Bora diyor ki:

  Hayatın anlamlı olması için insanlığa bir hediye bırakmak lazım. En gerçek olan bu dur, kendine değil insanlığa faydalı olmalısındır.

 13. Hilal diyor ki:

  Hayatta en gerçek ve doğru şey fendir, bilimdir. Bu kadar…

 14. asas diyor ki:

  fendir noluyo

 15. Kağan diyor ki:

  Mustafa Kemal Atatürk… Tarihe adı altın harflerle kazınan lider.

 16. Derya diyor ki:

  Bilim ve teknikte ilerlemenin yolu bilim ve teknikte ileri teknolojiyi kullanan, gelişmiş okullar ve seçkin öğretmenleri olan okul birimleri yapmak gerekli.

 17. Bilge diyor ki:

  Bilim ve teknoloji hakkında söylenmiş bir yazı olup, büyük önderimiz Atatürk’ün dolu dolu konuşmalarına örnek olan bir sözdür. Atatürk’ü mihnet ve sevgiyle anıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir